Čo sa mojich predchádzajúcich skúseností týka, do styku s počítačmi prichádzam 20 rokov, programujem 16 rokov a na serióznej báze s počítačmi robím (zarábam v IT sektore) 12 rokov. Nikdy som ako primárny systém nepoužíval Windows, ale rôzne Linuxové distrá, takže som všetko možné, len nie klasický Windowsák. Tiež mi príde úsmevné, keď si niekto myslí, že Windowsáci prechádzajú na Mac. Netvrdím, že sa tak nemôže stať, ale štatisticky vzaté, väčšinou prechádzajú na Linuxy, pričom práve 2 najpoužívanejšie a najpodporovanejšie distrá, Mint a Ubuntu sú najčastejšou alternatívou pre tých, ktorí opúšťajú Windows. Podľa ich vlastných slov vraj preto, lebo sa jednoducho používajú a za posledných 10 rokov sa stali nielen user friendly, ale aj práca s nimi je veľmi podobná tej vo Windowse.
Čo sa prevykania na soft od Macu týka, tak to nehrozí. Nedokážem dať zbohom Libre Office, nástupcovi Open Office stavanému špeciálne pre Linuxy, s ktorými jednak pracujem 16 rokov a jednak sú na 90 % ako podobné, tak aj kompatibilné s MS Office. Tak isto sa určite nevzdám ani Firefoxu, ktorý používam 14 rokov a milujem ako jeho spôsob jeho práce s webom, tak obrovské množstvo skvelých add-onov nehovoriac o Tore, byť to jeho nadstavbe umožňujúcej prístup na darknet. A už vôbec nechcem opustiť Skype, ktorý používam 13 rokov a kde mám 1300 kontaktov. Neviem si predstaviť, že by som tam dal status: "Zbohom Skype, vidíme sa na FaceTime" s nevysloveným podtitulom "A tí, čo nemáte Mac, môžte si lízať labu." Inak povedané, vidím to tak, že kým si sfunkčním svoj budúci MBP, tak budem inštalovať hodne veľa a potrvá to dosť dlho. Skrátka a dobre, je mi jasné, že minimálne pre mňa určite neplatí to, čo tu jednak píšete, a ako som sa informoval aj od majiteľov osobne, ktorí sveto-svete tvrdili, že MBP po doručení stačí už len zapnúť a používať.
Čo sa mojej práce samotnej týka. Do Okien som sa bootoval vždy len v tých najnevyhnutnejších prípadoch, keď nebolo možné robiť s ničím iným, ako s Photoshopom a jemu podobným softom bežiacom na MS báze, keďže Linuxy majú Gimp, pokročilý grafický editor, ktorý je rovnaký a v niektorých oblastiach ešte lepší, ako PS. Na editáciu videa má Linux tiež niekoľko utilitiek, len ich treba vedieť správne inštalovať a potom samozrejme aj používať. V rámci mojej práce by bolo ešte treba povedať, že to čo robím v oblasti programovania beží jedine a len pod Linuxom. V tejto súvislosti by ma teda zaujímala odpoveď na jednu veľmi dôležitú otázku. Dokážem na MBP rozbehať aspoň tie najzákladnejšie Linuxové distrá? Pýtam sa preto, lebo ak odpoveď bude nie, tak sa situácia otáča o 180 stupňov. V takom prípade sa totiž pre mňa z laptopu vyšperkovaného do posledného detailu, mení MBP na 2-kilové hliníkové štýlové kancelárske ťažítko na papiere. Nuž a istotne uznáte aj sami, že to za 3 tisíc euro (cena aj s príslušenstvom) vôbec nie je dobrá kúpa.
Vytvořené odpovědi
Zdravím Vás ešte raz.
Okrem najbežnejších činností (ekvivalent MS/Open Office, internetu, počúvania hudby a pozerania filmov) budem pracovať s profesionálnou grafikou (Photoshop) a videom (Pinnacle). Tiež je veľmi dôležité, aby som sa pri práci s niekoľko desiatok GB veľkými súbormi v rámci spravovania databáz vyhol 15 - 20 minútovému čakaniu tak, ako som to zažíval pri práci s desktopmi, resp. laptopmi postavenými na štandardnej PC báze. Správcovstvo databáz obsahujúce údaje najrôznejšieho typu je totiž jednou ďalších činností, ktorým sa v rámci IT venujem.
Za všetky Vaše rady vopred ďakuje
Matej