Čau, chtěl sem se zeptat, jestli je u macu, stejně jak u windows, potřeba instalovat antivir? Koupil sem si ho teprv před pár dny, tak se s tím teprve seznamuju 😆
Je to zbytečné...měl jsem ho nainstalováný a ani jednou ni nenašel
Počet uživatelů Mac OS roste. Tudíž zájem kreténů, co viry vytváří, taky roste. Zdaleka nejsem paranoidní, jen jsem začal bejt... zodpovědnější? Po letech s Macem bez antiviru jsem si nakonec nainstaloval avast. Nechal jsem zapnutý jen webový štít. Občas něco blokne. Na stránkách, kde bych problém neočekával. Meka to nezpomaluje. Jen můj názor...
Instalování antiviru typu Avast a spousty dalších do Maca je úplně zbytečné. Uživatel, který se umí chovat na internetu zodpovědně nemá na 99% zavirovaný počítač. Z mých zkušeností existuje pouhé 1% uživatelů, kteř měli zavirovaný počítač po mém proškolení o bezpečném chování na internetu. Pokud už mermomocí chcete antivir, tak se vykašlete na všechny free antiviry, které jen zpomalují počítat a kupte si VirusBarrier.
PS: Občas stačí hledat ve starých tématech a najdete odpověď 🙂 Přidám moji odpověď ze staršího tématu. https://www.letemsvetemapplem.eu/forum/viewtopic.php?f=16&t=2437&p=5739#p5739
Zdravím jako technik v Apple servisu se setkávám s ledasčím a to i s viry na macOS. Za posledních 5 let se objevili i tři trojské koně, které sice nebyli moc rozšířené, ale byli. Nicméně Apple pokaždé velmi rychle zajistil nápravu. Nějaké viry existují i dnes, ale převážně většině jde o Malware. K infikování Macu dojde v 90% případů tím, že si ho uživatel nainstaluje sám jako aplikaci kterou stáhl (neověřené zdroje atd... Typicky jde hlavně o Mackeeper) nebo přes neaktualizovaný Flash.
Dále existuje AdWare, Spyware a další.
Podle mě antivir na Macu není třeba, protože si tím jenom zpomalíte počítač. Pokud se chcete vyvarovat infikování Macu, tak se řiďte dvěma pravidly. 1) Nemít nainstalovaný Flash (největší díra do systému). Dneska se už dá fungovat bez něj a pokud ho opravdu potřebujete, tak nespoléhejte na automatické aktualizace a pravidelně to kontrolujte. 2) Rozumné chování na internetu. Tím je myšlenu, že uživatel nemá stahovat neznámé programy z divných stránek, má si ověřovat pravost url a certifikátů. Dobrý zdroj aplikací je třeba macupdate.com a to samé platí o emailu - neklikat na neznámé odkazy. Dále je důležité neklikat na na reklamy a vyskakovací okna ihned zavírat.
Příznaky zavirování:
Zpomalení počítače, přehřívání - procesor běží pořád na více něž 80%, vyskakování reklama ať klikne kamkoliv.Pokud si myslíte, že máte zavirovaný Mac a stáhnete si Antivir, kterým ho chceme odstranit, tak vám to nemusí vůbec pomoc. Malware se může umět schovat. Je proto lepší kontrolovat Mac z jiného Macu.
My jsme to vyřešili tak, že zákazníkům nabízíme antivirovou kontrolu a odvirování + poučení o bezpečném chování na internetu, aby se vyvarovali zavirování. Díky tomu nemusí mít na Macu antivir, který jim je jenom zpomalí (hlavně starší a malé MacBooky s menším výkonem).
Po dnešku nesouhlasím s lidmi,kteří tvrdí že se do macOS nic nedostane a není třeba antivir!Synovi se tam podařilo něco nainstalovat a stránka než se načetla přeskakovala na jinou "loadingdata.site".Tak jsem zaguglil na svém macu a nějaký nový virus od března,pomohl až placený ComboCleaner antivirus,detekoval 48 problémů.Po nainstalování běží air stejně rychle a nic nezpomaluje.
Ano, samozřejmě, pokud instaluje z nepodepsaných warez zdrojů... Ale to není věc systému ale jen blbosti uživatele.