Ahoj, MAC používám cca 7 let, za tu dobu jsem v podstatě žádný antivir ani ochranu proti malwaru nepoužíval. Bohužel poslední dobou se mi zdá že né vše pracuje jak má a odhaduji to na nějaký malware. Doporučíte mi antivir, malware ochranu který využíváte ? Pokud bude zdarma jedině dobře pokud ne nevadí (zde se investice oplatí) Děkuji
Nič také ti netreba. MAximálne zapnúť firewall. Problém bude niekde inde inde, na Mac vírusy stále niesú. Pokiaľ chceš identifikovať problém, nabudúce skús napísať jeho správanie, či opis, pomôže aj systém na ktorom bežíš a samozrejme typ počítača, na ktorom pozoruješ problém.
Dovolím si nesouhlasit. Virů i malware je na mac sice o dost méně než na win, ale jsou tam. Konkrétně malware, který si do macu najde krásnou cestu přes Javu, ikdyž ji Apple už dlouhodobě blokuje. Ale nikdy nevíš, co si daný uživatel stáhne. Virů je taky dost, jako například známý Appetite, LaoShu, Yontoo, Fucobha, Icefog, minery a podobně. Pokud chceš ochranu, doporučuji Noda, ale nejlepším řešením je stejně restore systému, ať si nehltíš disk antivirem.
Ano trápí mě především malware a ten na MAC existuje stejně tak i viry. Díky za tip zkusím ten NODE
parek4u: no ešte ma pouč čo všetko existuje na Mac, keď si taký odborník (čo niesi, pretože, keby áno tak si to poriešiš dávno sám a nedokážeš zrazu (ako si dokázal) identifikovať problém – malware). Ešte raz, nie, žiadne vírusy na Mac neexistujú. Používam Mac roky, a nie len ako užívateľ, za tie roky som súčasťou fór a na základe toho viem, že toto všetko existuje len v teoretickej rovine, nie v reálnom svete. Čo na Mac existuje (rovnako ako na Windows) je Adware, prípdne jeho modifikovaná verzia, ktorá má blízko k malwaru. V 95% prípadoch podozrenia vírusu, sa žiaden vírus ani malware ani nič v Macu nenachádza – je za tým len chyba užívateľa, či softvéru, ktorý naposledy modifikoval (z toho v 90% prípadoch sú to práve antivírusové a čistiace programy). Tie zvyšné 4 percentá sú adware a jedno jeho modifikácia, ktorá sa môže označiť za malware. Pokiaľ si chodil na rôzne pofiderné stránky a niečo sťahoval, inštaloval z tade soft atď, môžeš byť v tom 1%, ktovie, ale uzavrieť to na základe ničoho? Ok, keď ťa baví sa hrať a inštalovať si hlúposti ako Noda, nech sa páči, ale odomňa už radu nečakaj, najmä, keď z mojej strany je snaha nezasviniť ti Mac a nájsť najlepšie a najrýchlejšie riešenie, a z tvojej neochota čo len sproste popísať problém, jeho vznik, tvoje použítie počítača v posledných dňoch a nakoniec niesi od začiatku schopný popásať tak samozrejmú vec ako typ počítača a OS pod ktorým funguješ.
[quote="majdy":2s432gnk]parek4u: no ešte ma pouč čo všetko existuje na Mac, keď si taký odborník (čo niesi, pretože, keby áno tak si to poriešiš dávno sám a nedokážeš zrazu (ako si dokázal) identifikovať problém – malware). [/quote:2s432gnk] Zdravím jako technik v Apple servisu se setkávám s ledasčím a to i s viry na macOS. Za posledních 5 let se objevili i tři trojské koně, které sice nebyli moc rozšířené, ale byli. Nicméně Apple pokaždé velmi rychle zajistil nápravu. Nicméně nějaké viry existují i dnes, ale převážně většině jde o Malware. K infikování Macu dojde v 90% případů tím, že si ho uživatel nainstaluje sám jako aplikaci kterou stáhl (neověřené zdroje atd... Typicky jde hlavně o Mackeeper) nebo přes neaktualizovaný Flash. Zbytek je přes díry v systému, ale to je velmi, opravdu velmi ojedinělí případ. Dále existuje AdWare, Spyware a další. Podle mě antivir na Macu není třeba, protože si tím jenom zpomalíte počítač. Pokud se chcete vyvarovat infikování Macu, tak se řiďte dvěma pravidly. 1) Nemít nainstalovaný Flash (největší díra do systému). Dneska se už dá fungovat bez něj a pokud ho opravdu potřebujete, tak nespoléhejte na automatické aktualizace a pravidelně to kontrolujte. 2) Rozumné chování na internetu. Tím je myšlenu, že uživatel nemá stahovat neznámé programy z divných stránek, má si ověřovat pravost url a certifikátů. Dobrý zdroj aplikací je třeba macupdate.com a to samé platí o emailu - neklikat na neznámé odkazy. [b:2s432gnk]Příznaky zavirování:[/b:2s432gnk] Zpomalení počítače, přehřívání - procesor běží pořád na více něž 80%, vyskakování reklama ať klikne kamkoliv. Pokud si myslíte, že máte zavirovaný Mac a stáhnete si Antivir, kterým ho chceme odstranit, tak vám to nemusí vůbec pomoc. Malware se může umět schovat. Je proto lepší kontrolovat Mac z jiného Macu. My jsme to vyřešili tak, že zákazníkům nabízíme antivirovou kontrolu a odvirování + poučení o bezpečném pohybování na internetu, aby se vyvarovali zavirování. Díky tomu nemusí mít na Macu antivir, který jim je jenom zpomalí (hlavně starší a malé MacBooky s menším výkonem).
[quote="majdy":2nqbe840]parek4u: no ešte ma pouč čo všetko existuje na Mac, keď si taký odborník (čo niesi, pretože, keby áno tak si to poriešiš dávno sám a nedokážeš zrazu (ako si dokázal) identifikovať problém – malware). [/quote:2nqbe840] Zdravím jako technik v Apple servisu se setkávám s ledasčím a to i s viry na macOS. Za posledních 5 let se objevili i tři trojské koně, které sice nebyli moc rozšířené, ale byli. Nicméně Apple pokaždé velmi rychle zajistil nápravu. Nicméně nějaké viry existují i dnes, ale převážně většině jde o Malware. K infikování Macu dojde v 90% případů tím, že si ho uživatel nainstaluje sám jako aplikaci kterou stáhl (neověřené zdroje atd... Typicky jde hlavně o Mackeeper) nebo přes neaktualizovaný Flash. Zbytek je přes díry v systému, ale to je velmi, opravdu velmi ojedinělí případ. Dále existuje AdWare, Spyware a další. Podle mě antivir na Macu není třeba, protože si tím jenom zpomalíte počítač. Pokud se chcete vyvarovat infikování Macu, tak se řiďte dvěma pravidly. 1) Nemít nainstalovaný Flash (největší díra do systému). Dneska se už dá fungovat bez něj a pokud ho opravdu potřebujete, tak nespoléhejte na automatické aktualizace a pravidelně to kontrolujte. 2) Rozumné chování na internetu. Tím je myšlenu, že uživatel nemá stahovat neznámé programy z divných stránek, má si ověřovat pravost url a certifikátů. Dobrý zdroj aplikací je třeba macupdate.com a to samé platí o emailu - neklikat na neznámé odkazy. [b:2nqbe840]Příznaky zavirování:[/b:2nqbe840] Zpomalení počítače, přehřívání - procesor běží pořád na více něž 80%, vyskakování reklama ať klikne kamkoliv. Pokud si myslíte, že máte zavirovaný Mac a stáhnete si Antivir, kterým ho chceme odstranit, tak vám to nemusí vůbec pomoc. Malware se může umět schovat. Je proto lepší kontrolovat Mac z jiného Macu. My jsme to vyřešili tak, že zákazníkům nabízíme antivirovou kontrolu a odvirování + poučení o bezpečném pohybování na internetu, aby se vyvarovali zavirování. Díky tomu nemusí mít na Macu antivir, který jim je jenom zpomalí (hlavně starší a malé MacBooky s menším výkonem).
'jedině dobře pokud ne nevadí
pravda, ale stále můžete mít falešný pocit o bezpečnosti...
Pokud jde o mě, spoléhám se na speciální výukové programy ➡ https://macsecurity.net/view/195-remove-mac-auto-fixer-virus
Klukovi se do macu podařilo něco dostat přes nějaký fake blokátor reklam co si sám stáhl,stánky se nenačítali a když už okamžitě přeskakovali jinam,nic nepomohlo...až jsem vygooglil co to je za virus podle té vyskakovací stránky a pomohl Combo cleaner,bohužel mě to stálo tísíc kaček za placenou verzi.
Zajimave Ze ten radoby technik zacal hned mluvit o virus a malware takze rekl bych ze tech zkusenosti moc nema . Kolega co psal Ze podle toho popisu nejde urcit zda je to opravdu problem viru ci malware protoze je dost mozny Ze ten mac je proste stary a ma spotrebovanou termalni pastu a nebo je zasrany prachem a tim se zahriva a pracuje hooodne pomalu ale to by ten "Apple technik" musel mit zkusenosti a nestaci tam sedet v Apple tricku. Staci vzit do servisu aby vymenily termalni past a profoukly > toto by se melo delat 1 za rok.