Rádi byste sobě či vašim blízkým dopřáli pohlcující zvuk v líbivém balení? Pak by vás mohla zaujmout naše recenze na M-Audio Forty Eighty. Právě tyto monitory nám totiž nedávno dorazily na otestování do redakce a jelikož jsem na ně byl velmi zvědavý a okamžitě po nich „skočil“, abych si jimi ozvučil na pár dní pracovnu, je nyní nejvyšší čas na to seznámit vás s tím, jaké vlastně tyto monitory jsou.
Technické specifikace, zpracování a design
Tento pár dvoupásmových aktivních monitorů se může pochlubit uzavřenou ozvučnicí se zadním basreflexem, která poskytuje precizní reprodukci basů a vyvážený zvuk. S celkovým výkonem 2× 150 W (150 W na každý monitor) a bi-ampingovou konstrukcí si poradí s dynamickými pasážemi i jemnými detaily.
O basy se stará 8palcový woofer s kevlarovou membránou a neodymovým magnetem, který zajistí mimořádnou tuhost a odolnost proti zkreslení. Výšky zase obsluhuje 1,25palcový driver s hedvábným kulovým vrchlíkem a exponenciálním zvukovodem pro čistý a jasný přednes i v akusticky složitých prostředích.
Co se týče konektivity, těšit se můžete na symetrické analogové vstupy XLR (canon) a TRS 6,3 mm (velký jack), a nechybí ani Bluetooth 5.0 TWS pro bezdrátový přenos zvuku v pravém stereo režimu. Profesionální Burr-Brown převodníky zaručují věrnost digitálního přenosu a maximální přesnost.
Vestavěný DSP procesor nabízí široké možnosti přizpůsobení – od 5pásmového EQ a nastavení crossoveru až po uživatelské presety, mezi nimiž můžete rychle přepínat přímo z předního panelu. Pro detailnější ovládání je k dispozici aplikace M-Audio Studio Control, která umožňuje jemné doladění každého parametru podle vašich potřeb. Co se týče rozměrů, ty jsou:
- Hmotnost jednoho monitoru: 10 kg (celkem 20 kg/pár)
- Rozměry monitoru: 24,5 × 29,2 × 38,1 cm
- Přepravní hmotnost boxu: 12,79 kg
- Rozměry boxu: 41,7 × 36,1 × 50,6 cm
Balení obsahuje:
- 2× monitor Forty Eighty
- 2× napájecí kabel (1,5 m)
- 2× pěnová izolační podložka
- Návod
Hodnotit design je samozřejmě ryze subjektivní záležitostí, ale za mě osobně jsou monitory M-Audio Forty Eighty vzhledově poměrně atraktivní. Kombinace černého plastu se zlatými prvky a kevlarovou membránou zabarvenou taktéž do světlých odstínů je totiž vizuálně líbivá a myslím, že dokáže zapadnout do každého interiéru.
Ostatně, reproduktory jsou nadesignovány celkově dost minimalisticky, takže v interiéru nepůsobí nikterak rušivě, což je rozhodně super. Kdybych pak měl zhodnotit zpracování, zde není co řešit. Z hlediska technických specifikací se jedná o špičkové monitory, čemuž právě zpracování odpovídá. V tomto směru se zkrátka jedná o naprosto nekompromisní produkt.
Cena páru monitorů M-Audio Forty Eighty je 9 990 Kč.
Testování
Pokud si monitory pořídíte „jen“ pro příjemné, ale hlavně pohodlné ozvučení vaší domácnosti, po jejich vybalení z krabice vás čeká vlastně jen jejich zapojení do zásuvky, následné vzájemné propojení pro vytvoření stereo sestavy a pak už jen propojení s vaším mobilním telefonem, případně počítačem či jiným zdrojem zvuku s Bluetooth.
Co mě pak opravdu potěšilo, jsou přibalené antivibrační podložky, které stačí jednoduše umístit pod základnu reproduktorů a tím eliminovat jejich vibrace při přehrávání. Jedná se sice na jednu stranu o drobnost, na druhou stranu jsem ale už za svou „recenzentskou kariéru“ otestoval spousty reproduktorů, avšak tento doplněk přímo od výrobce obsahovalo jen balení hrstky z nich.
Já testoval reproduktory primárně bezdrátově, jelikož se řadím mezi naprosto běžné posluchače hudby, který píše na web, jenž čtou taktéž běžní posluchači a nikoliv audiofilové a hudební hračičkové. Zprovoznění monitorů je v takovém případě otázkou pár vteřin, avšak je třeba dodržet správné pořadí. Nejprve musíte přes pravé spodní tlačítko na jednom z monitorů aktivovat párovací režim a následně si jej v nastavení vašeho telefonu, konkrétně pak v sekci Bluetooth připojit.
Jakmile tak učiníte, stačí zapnout druhý monitor, aktivovat u něj „Link“ pro spárování do režimu stereo s již aktivovaným monitorem a je hotovo. Jakmile máte tento proces za sebou, můžete si stáhnout ještě doprovodnou aplikaci M-Audio Forty Series Control, která vám umožní přenastavit si režim přehrávání na ten, který potřebujete. K dispozici jsou konkrétně režimy:
- Hype – zdůrazněné basy a výšky (pro poslech hudby)
- Flat – neutrální rovný (referenční pro profesionální studia)
- Custom – uživatelské presety
Já poslouchal monitory většinu času v režimu Hype, nicméně párkrát jsem si pohrál i vlastním přizpůsobením zvuku, v rámci kterého jste schopni si přehrávání přizpůsobit jednoduše řečeno tak, aby znělo naprosto perfektně právě vám a vašim preferencím. A musím říci, že tyto úpravy jsou opravdu slyšet.
Nejdůležitější je u monitorů samozřejmě zvuk a ten mají M-Audio Forty Eighty s ohledem na jejich cenovku opravdu skvělý. Monitory zní opravdu velmi přirozeně a když si před ně člověk sedne, pustí si svou oblíbenou hudbu a zavře oči, cítí se skoro jako na koncertě. Forty Eighty si jsou velmi jisté ve středech, nemají problém přehrát velmi přesně výšky či hloubky a opravdu skvěle znějící je i jejich basová složka, kterou oceníte například při poslechu hip-hopu.
Velmi kladně hodnotím i vyšší úroveň hlasitosti, kdy v případě vyšších hlasitostí takřka nedochází ke zkreslení přehrávaného zvuku s chrčením. Podtrženo, sečteno – z hlediska podání zvuku se za mě jedná o opravdu skvělou stereo sestavu, kterou je radost poslouchat.
Resumé
Upřímně řečeno, s monitory M-Audio Forty Eighty se mi bude loučit hodně těžko. Za dobu, co mi dělaly v pracovně společnost, jsem si je pro jejich opravdu pohlcující zvuk velmi oblíbil a jsem si naprosto jistý, že pokud se pro jejich pořízení rozhodnete, oblíbíte si je i vy. V líbivém těle se totiž skrývá zvuk, který prostě chcete slyšet každý den, ať už posloucháte jakýkoliv žánr. Koupi těchto monitorů tedy jednoznačně doporučuji.
Já se omlouvám, ale tak nějak bych u recenze reproduktorů čekal třeba alespoň frekvenční odezvu, odpor, nějaký graf přednesu nebo něco, stejně jako u maců děláte benchmarkové testy, vypisujete specifikace a tak dále. To že se bedny za 10 k dají ohulit na 150 W na každou a že ani při hlasitějším poslechu moc nechrčí, to bych tak nějak čekal. Navíc, testovat je zrovna na hiphopu a ještě se zapnutým eq, nevím jestli to má nějakou vypovídací hodnotu.
Já to nemyslím zle, aby to zase nevyvolalo nějakou vlnu kdo ví jakých reakcí, ale nějak jsem se kromě designu vlastně nic moc nedozvěděl.
Taky to nemyslím zle, ale netuším, k čemu by mi byla coby běžnému uživateli znalost frekvenční odezvy, odporu, nějaký graf přednesu nebo takových věcí. Jsou to pořád docela levné repráky, takže je to psáno optikou člověka, pro kterého jsou určené.
To, že tomu absolutně nerozumíte, je jasný. Už jen proto, že jste z webu obchodu opsal nesmysl typu “… uzavřenou ozvučnicí se zadním basreflexem”. Víte, uzavřená ozvučnice znamená bez jakéhokoli otvoru, bassreflex je otvor, proto je to ozvučnice otevřená.
Mohl bych Vám z toho udělat referát, ale bylo by to zbytečný. Jak by bylo hezky, kdyby lidi dělali to, čemu rozumí.
Jenže ta frekvenční odezva je stejně klíčová jako to, jaký mají bedny příkon, protože na pokrytí všech těch frekvencí se ten příkon musí rozložit.. Spektrální kraf mi zase říká něco o tom, jestli jsou to bedny s ostřejšími výškami a basy určené pro různé moderní žánry, nebo jsou to bendny s plochým přednesem, které má smysl si kupovat kvůli klasice, jazzu, folku a podobně. U foťáků taky řešíte clonu, ohniskovou vzdálenost, časy závěrky, velikost čipu, úhel záběru, stabilizaci, zoom, podání barev, úroveň šumu, výsledky na slunci, výsledky v šeru, blesk, odlesky, vinětaci, vyvážení bílé, ostrost, kontrast a tak dále a tak dále.
Já jsem rád že recenzujete tyhle produkty. Opravdu. Třeba bych o těch bednách i přemýšlel a nemyslím si že deset tisíc je pro spoustu lidí zase tak málo peněz. Jenže takováhle recenze by mi o foťáku řekla jak vypadá, kolik má megapixelů a jestli se mi fotky zdály fajn, když jsem měl barevný profil nastavený na živé.