Deskové hry se v uplynulých letech staly fenoménem, který si získal příznivce prakticky všech generací. Doby, kdy deskové hry znamenaly jen „Člověče, nezlob se“, „Dostihy a sázky“ a další, jsou dávno pryč. U deskovek nejde jen o házení kostkami a posouvání figurek po herní desce. Chcete si hrát s kartami, osídlit Mars, zahrát si deskovkovou verzi Tetrisu nebo dokonce do hraní zapojit Apple produkty? Moderní deskovky otevírají svět, o kterém se vám možná ani nesnilo.
Figurky, karty i kostky
Jak jsme již zmínili v úvodu, na trhu jsou v současné době k dostání všechny možné typy společenských her, které se od sebe liší žánrem, náročností, pravidly, požadavky na počet hráčů (věděli jste, že některé hry si můžete zahrát i sami se sebou?) a cenou. Co se témat týče, tak mají opravdu bohatý záběr od fantasy přes sci-fi až po pořádné hororovky. Při výběru společenské hry je také potřeba zvážit, jestli rádi soupeříte s ostatními – v takovém případě určitě sáhněte po kompetitivní hře – nebo jestli se vyžíváte spíše v propracované spolupráci. V takovém případě pro vás budou tím pravým šálkem čaje kooperativní hry.
Strategie, zábava nebo single hraní?
Při pročítání předešlých odstavců vás možná napadlo, že se deskové hry vlastně v mnohém podobají hrám počítačovým. Toto tvrzení rozhodně není úplně vzdálené pravdě. Podobně jako při výběru hry pro váš počítač můžete i zde zvolit, zda dáte přednost strategii nebo třeba pohodové rodinné hře pro všechny věkové kategorie. Na večírek nebo oslavu se budou hodit párty hry, při kterých nemusíte dlouze přemýšlet a užijete si spoustu zábavy. Některé párty hry jsou převážně neškodné, jiné, jako třeba Karty proti lidskosti, balancují na hraně korektnosti, což je pro spoustu hráčů jednoznačné plus. Oblíbeným žánrem jsou také vědomostní hry typu Desítka, Česko nebo iKnow.
Pokud jste sami, jste příliš stydliví na to, abyste někam vyrazili hrát, nebo se vám zkrátka nikam nechce a zároveň byste si něco rádi zahráli, nezoufejte – existují i hry, které si může zahrát i single hráč, a rozhodně se nejedná o nudné záležitosti, o čemž svědčí strhující titul Cthulhu: Death May Die. O samotě si ostatně můžete zahrát i již zmiňovanou deskovou verzi Tetrisu – hru Project L.
Tvořte, objevujte mechaniky, zapojte tablet
Tvůrci deskových her jdou jednoznačně s dobou, což hráčům otevírá další nepřeberné možnosti hraní. Jablíčkáři určitě ocení možnost zapojení iPadu s hrou. Jak? Například hororovka Panství hrůzy 2 nabízí možnost propojení s multiplaformní aplikací, která se postará o vytvoření mapy, příběhu a další herní prvky.
Existují také deskovky, zaměřené na specifické mechaniky. Dejme tomu, že jste si ve Fallout Shelter oblíbili princip opatřování zdrojů, a zbylé herní prvky vás už nijak nezajímaly. V takovém případě jsou pro vás jako dělané hry, výhradně postavené na mechanismu s názvem „Engine Building“. Herních mechanik, na kterých jsou postavené jednotlivé deskovky, je hodně, stačí si vybrat to, co je vám nejbližší – může se jednat o skládání balíčků karet, kontrolu a ovládání území, sbírání nejrůznějších předmětů (zvířátek, čísel, figurek…) nebo třeba pokládání destiček na herní plochu (na tomto principu je postavené třeba populární Carcassonne, na kterém začínala spousta oddaných milovníků deskovek).
Patříte mezi tvořivé duše? I výtvarničina se dá efektivně propojit s deskovkami – a přitom není povinná. Hry s figurkami přímo svádí k tomu, abyste naplno popustili uzdu vaší kreativitě a strávili pár skvělých chvilek nejenom hraním, ale i personalizací figurek, případně dalších prvků. Lákají vás epické hry typu Duna nebo Zaklínač? Pořiďte si k nim také sadu barev a štětců (případně airbrush) a postarejte se o to, aby herní figury byly vyladěné opravdu do detailu a aby byly jedinečným otiskem vaší kreativní duše.
Jak vybrat deskovku?
Pokud vás tento článek coby deskovkami nepolíbeného jedince zaujal a nyní panikaříte nad nepřeberným množstvím možností, uklidníme vás. Výběr té pravé deskovky je vlastně jednoduchý a zábavný. E-shopy, které deskovky prodávají, mají v drtivé většině případů kategorii her vhodných pro začátečníky.
Jako hráčka deskových her vám ale rozhodně při výběru (nejen) první deskovky doporučím osobní kontakt. Ten může proběhnout přímo s personálem vybrané prodejny, který vám ochotně poradí, po jaké hře sáhnout. Můžete si také zkusit vyhledat herní akce ve vašem okolí, kde nejen poznáte nové přátele a spoluhráče, ale můžete si vyzkoušet také celou řadu nejrůznějších her, které vás navíc ostatní určitě ochotně naučí hrát.