Chytré osvětlení, ať už se jedná o žárovky, vypínače nebo třeba zásuvky, může změnit atmosféru vašeho domova, zejména když překročíte nejzákladnější způsoby jejich ovládání, tedy zapnutí nebo vypnutí, prostřednictvím aplikace. Stačí jen pár doplňků a kouzlo aplikace a váš chytrý domov může zazářit.
Chytrá světla a vypínač
Zvyk je železná košile. Mezi zvyky, které se nám zaryly skutečně hluboko pod kůži, patří ovládání světel klasickým vypínačem na zdi. Právě na něj ale můžete se zavedením chytrého osvětlení rovnou zapomenout. Chytré žárovky potřebují ke svému fungování neustálé připojení na zdroj energie, o které byste je stiskem vypínače logicky připravili. Pokud používáte chytré žárovky, můžete je ovládat pomocí kompatibilního chytrého dálkového ovladače nebo chytrého tlačítka, které nezakáže chytré funkce žárovky, ale přesto vám umožní používat světlo tradičnějším způsobem. Ostatní členové domácnosti nebo návštěvy tak mohou používat hardwarový vypínač, pokud chtějí, a vy přesto získáte výhody chytrého osvětlení. Toto přizpůsobené ovládání umožňují například produkty Philips Hue, kde součástí balení některých žárovek je také dálkový fyzický ovladač.
Pokud chcete používat stávající žárovky a svítidla, ale přidat k nim chytré ovládání, zvažte instalaci chytrých vypínačů, které budou ovládat svítidla přímo, namísto použití chytrých žárovek. Takové spínače sice vyžadují manipulaci s kabeláží a tedy nutnost najmout si elektrikáře s příslušnou vyhláškou, ale přesto je můžete ovládat na dálku pomocí aplikace nebo hlasem a také je můžete zařadit do plánů nebo je začlenit do rutin, scén a automatizací.
Chytré osvětlení a chytré senzory
Senzory mohou zapnout světla, když někdo vejde do místnosti nebo otevře dveře, a pak je vypnout, když všichni odejdou nebo se zavřou dveře. Funguje to jako kouzlo a nastavení je tak snadné, že stačí klepnout na několik tlačítek v aplikaci. párování chytrých světel s chytrými senzory umožňuje jejich zapnutí nebo vypnutí pomocí akce (nebo nečinnosti). Někteří výrobci chytrých žárovek prodávají snímač pohybu, který se s jejich světly spáruje. Díky chytrým senzorům můžete například také přizpůsobit intenzitu světla denní době a zapnout slabé osvětlení v koupelně pro půlnoční návštěvu toalety, ale pak plně rozsvítit po sedmé hodině ráno, když potřebujete ráno vyrazit.
Pokud máte chytré žárovky různých značek, můžete je všechny ovládat pomocí senzorů spárovaných s hubem. V případě příslušenství, kompatibilního s platformou HomeKit, můžete i zařízení rozdílných značek přidat do nativní Domácnosti a k ovládání používat domácí centrum v podobě HomePodu nebo Apple TV.
Chytré osvětlení a další příslušenství pro smart home zakoupíte například zde.