Fotoaparáty hrají u Apple produktů dlouhodobě velmi důležitou roli a jak se z čerstvého úniku informací zdá, ani v nejbližších letech tomu nebude jinak. Ba právě naopak, minimálně foťák pro iPhone 17 (respektive nejméně jeden z chystaných modelů) se již nyní jeví jako extrémně zajímavý a pokud se naplní čerstvý únik informací, může to být právě tento prvek, čím způsobí Apple na poli smartphonů další malou revoluci.
Velmi dobře informované zdroje spolehlivého portálu The Information přišly před pár hodinami konkrétně s tím, že Apple pracuje na novém fotomodulu s mechanickou clonou. Nový mechanický systém by pak uživateli jednoduše umožnil upravit velikost clony – tedy jinými slovy „otvor“ čočky fotoaparátu, kterým dovnitř vstupuje světlo. Všechny dosavadní čočky fotoaparátu přitom měly (a mají) clonu pevnou. V minulosti se sice v androidím světě s proměnnou clonou experimentovalo, stálicí se však toto řešení nestalo.
Pokud by se Applu podařilo u iPhonů 17 skutečně přijít s mechanickým systémem clony, uživatelé by si mohli ručně clonu nastavit a tím si přesně dle svých preferencí pohrát s efektem hloubky ostrosti, kdy objekt zůstane dokonale zaostřený, zatímco pozadí libovolně rozmazané. Tento efekt sice Apple již u foťáků v portrétním režimu nabízí, nicméně rozmazání za zaostřeným objektem je generováno uměle a tedy nemusí být vždy zcela ideální. Pokud by tedy Apple umožnil ručně si clonu nastavit, fotky z iPhonů s rozmazaným pozadím by byly daleko přirozenější, díky čemuž by tak foťáky iPhonů udělaly další velmi důležitý krok kupředu.
Bravo,…takže jabko vyvýjí něco, co mělo před x lety už galaxy S9 😆 Great work 🤛
Kdyby to tak bylo, tak to buď okopírují a nebo koupí. Evidentně půjde tedy o něco zcela jiného.
Taky že to kopíruje…asi tak jako většinu svých převratných inovací a novinek za poslední roky.
Tady jsou 3 možnosti, co může Apple udělat.
1, ND filtr. Hloupá možnost, protože neřeší hloubku ostrosti. V minulosti to měla např. Nokia 808 PureView, měly to také některé levnější kompakty. V telefonech se to téměř nevyskytuje.
2, Jedno kolečko s menším otvorem. Řeší hloubku ostrosti, patrně to, co bylo v Galaxy S9. V telefonech se to také téměř nevyskytuje.
3, Irisová clona jako u fotoaparátů. Řeší hloubku ostrosti, umožňuje více poloh. V telefonech se to rovněž téměř nevyskytuje, pokud to vůbec kdy bylo.
Nabízí se řešení 2 a 3. Každopádně článek to popisuje špatně, clona (formou 2 i 3) neřeší rozmazávání pozadí, ale naopak jeho zaostřování. Portréty s tím budou vypadat úplně stejně, o nic rozmazanější ani přirozeněji rozmazané to nebude, jde o to, že např. při ostření na krátkou vzdálenost lze mít pozadí rozmazané méně (malá hloubka ostrosti se už stává problémem).
Ako nápad na papieri to vyzerá úžasne. Otvoríš clonu a hneď máš oveľa užší dof. Ale táto sranda tu rovno aj končí. Ten senzor je tak malý, že aj rozdiel v dajme tomu f1 a f10 je opticky zanedbateľný, ibaže zvýšite neúmerne ohniskovú vzdialenosť. Pri takých 1200mm robí aj f10 malý dof. Lenže viete čo je 1200mm?? Za ďalšie, neviem na akú úroveň by chceli maximálne uzavrieť clonu – a potom sa naskytne otázka – odkiaľ sa vezme svetlo na expozíciu? Ten pidisenzor už pri f4 by bol takmer nepoužiteľný okrem poludňajšieho letného svetla..
ps: preboha tá firma má peniaze a inžinierov koľko chce. Stačí ak naučia svoje AI aby imitovala rôzne renderingy z objektívov. Ak by sa dalo z našich posratých krajín dokomunikovať Applu, tak by som im poradil veci.
Ty snímače v telefonech nejsou žádné pidi senzory, hlavní čip v iPhonu se už velikostí hodně blíží tomu, co je třeba v Sony RX100 (a u nového iPhonu bude ještě blíž). Např. u 1,0″ 20MPx čipu z RX100 se difrakce začíná objevovat při F4,5 (a že při RX100 občas potřebuju clonit, protože se pozadí maže až moc). Takže jednoznačně dobrý krok. Clonu to chce jednak proto, že někdy je na těch telefonech DOF už příliš malá (zejména u „maker“) a pro video, kde jsou ty expoziční časy příliš krátké.
Ano, je to jak píše Já. Navíc při velkém zaclonění dojde na cloně k difrakci (ohybu světla) a tím k citelnému snížení ostrosti obrazu. Takže udělat pěknou DOF u těchto mini ohnisek clonou nejde. On je to trochu problém už u snímačů velikosti APS C