iPad pro mě byl vždy mezistupněm mezi iPhonem a MacBookem. Nikdy jsem jej nebral jako plnohodnotnou náhradu Macu a chápal jsem tak i cenovou politiku, kdy byl vždy iPad cenově někde níž než MacBook. Ovšem s posledním představeným iPadem Pro se to tak trošku změnilo. Když totiž zvolíte 14″ MacBook Pro s 1TB uložištěm a 8GB RAM, dostanete se na částku 56 990Kč. Zde samozřejmě můžete oponovat tím, že 1TB verze iPadu nabízí 16GB RAM a tak zvolíme 14″ MacBook Pro s 16GB RAM a 1TB uložištěm, ten nás vyjde na 61 990Kč. Ovšem MacBook má na rozdíl od iPadu také klávesnici, tu Apple nabízí k iPadu Pro za částku 9990Kč. Dohromady tak za iPad Pro s 1TB pamětí a klávesnicí zaplatíte 67 980Kč, tedy šest tisíc víc než za MacBook Pro.
Apple tak udělal z iPadu drazší zařízení než MacBook Pro a je otázka, zda dokáže iPad nabídnout tolik produktivity pro profesionální uživatele, kolik MacBook. Samozřejmě rozdíl mezi dotykovou a nedotykovou obrazovkou je ohromný, ovšem záleží velmi na tom, co přesně za práci na svém zařízení děláte, aby bylo možné říct, co je pro vás vhodnější. iPad navíc kvůli iPadOS stále nelze vnímat jako plnohodnotnou náhradu Macu, na které uděláte cokoli, co na počítači.
To, že chce Apple co nejvíc odlišit běžné řady od řad produktů s označením Pro, je jasné již pár let, ovšem zde se bavíme o iPadu Pro a MacBooku Pro, tedy o tom nejlepším, co Apple u obou produktů umí nabídnout. Apple tak staví iPad cenou ještě nad MacBook Pro a je tedy jen na vás, zda pro vaši konkrétní práci je iPad lepší než MacBook. Pro mě osobně to význam nemá a kupovat iPad Pro v plánu rozhodně nemám. Na druhou stranu, pokud jste profesionální fotograf, grafik nebo děláte cokoli, u čeho vám víc vyhovuje dotykový displej, asi sáhnete spíš po iPadu. Je však potřeba počítat s tím, že málokdo dokáže fungovat pouze s iPadem bez toho, aniž by doma neměl počítač nebo Mac.
Mám podobné myšlenky. U Apple je obecně obtížné předvídat směr, kterým se jejich aktuální hardware ubírá. Pamatuji si, jak kdysi prezentovali rozšířenou realitu (AR) na iPadech, což tehdy nedávalo moc smysl, ale připravovali tím cestu pro technologii ve Vision Pro. Podobně přemýšlím o iPadu Pro 2024, který v současné podobě oslovuje jen úzkou skupinu profi-uživatelů.
Na druhou stranu, pokud by se na WWDC 2024 něco zásadně změnilo a iPad Pro by získal softwarové možnosti srovnatelné s MacBookem, dokážu si představit, že bych používal tento tablet jako hlavní zařízení. Tedy připojování k periferiím jako monitor a klávesnice bez současných omezení iPadOS. Pokud by iPad Pro nabízel plnohodnotný multitasking, Finder, a nezávislý zvukový výstup z více aplikací, terminál, případně jednoduchý port aplikací z MacOS, tak mohl by se stát skutečnou náhradou MacBooku.
Otázkou však zůstává, jak by taková změna ovlivnila prodeje primárně MB Airů.
Ipad nemám. Využití by u mě bylo 0%.
Pokiaľ Apple nezmení filozofiu k softwaru, tak sa z iPadu nikdy nestane plnohodnotný nástroj. A Apple si je toho dobre vedomý, lebo takto si človek musí kúpiť aj iPad aj MacBook. Osobne radšej používam iPad, MacBook zapínam 2x do mesiaca keď potrebujem pracovať na špecifickom programe, ktorý na iPade nespustím … preto výkon iPadu môže byť hoc aký, z môjho pohladu je úplne zbytočný. M1 procesor mi stačí úplne.
Apple pomalu ztrácí moje sympatie. Když přemýšlím nad obměnou iPhone a iPadu, nevidím pro sebe řešení. Základní iPad osekaný, iPhone mini ukončen, SE za zenitem. MB Air M1 mi ještě pár let vydrží. Popravdě, být cílovkou iPad Pro, bude mě štvát vynucená změna příslušenství s každou novou generací i uměle nastavené rozdíly v možnostech podle osazené paměti.
Take je potreba zminit u iPadu Oled displej a Apple Pencil Pro. Existuji zde jine iPady. Klavesnici si muzu koupit od jineho vyrobce. A co treba vaha a tloustka iPadu Peo versus Macbook Pro? Ipad pro neni mac ani PC. Pro ma slouzit jinak nez iPad Air a iPad. Jak jste napsal aspon, je to pro grafiky a fotografy prevazne. Pro moji praci bych volil klasicky iPad popr. Air az bude mit oled. Pouzivam iPad 2018 a vyuziji ho v ramci prace i soukromi. Zrovna ted na nem pisi. IMac apod. jsou vylozene pracovni pro mne.
Srovnáváte nesrovnatelné. MacBook taky nemá M4 procesor, nemá OLED displej (a ten je na tom iPadu asi nejdražší) nemá dotykovou vrstvu, FaceID má tady vyšší cenu než Touch ID. Také je uzpůsoben ovládání bez klávesnice, takže není zapotřebí a Vy si vyberete tu nejdražší klávesnici aby to vycházelo…. Jak chápete iPhone 15 pro, který stojí 48 tisíc a má jen 1TB paměti a je ještě bez klávesnice? Když dokoupíte větší OLED monitor a klávesnici, tak to bude závratná cena
Nepochopil jsem o čem ten článek má být… Máme apple watch dražší než ipad air, máme konfigurace ipadu (v tomto případě varianty pro), které jsou dražší než nějaké konfigurace mabooku apod. Všechno jsou to jiné produkty pro úplné jiný usecase, takže nerozumím tomu srovnání přes cenu.
Zrovna tak bychom mohli srovnávat, že se prodávají auta levnější než některé konfigurace Macu, nedává to smysl.
V kontextu iPadu pro mi přijde zajímavá jiná věc, že jsou vlastně „až moc dobré“ – mám první verzi Pro s usb-c a pořád je tak výkonný a funkční, že vůbec nemám potřebu aktualizovat. To je samozřejmě dobře pro moji peněženku, ale zatímco Mac i iphone jsem u vyměnil, tak ipad nevím kdy se dočká. A to jsem rozhodně spíše náročnější uživatel co se týká hardware.
Před objednáním 13″ iPadu Pro s M4 (512GB, cellular, klávesnice) jsem se rovněž divil cenové politice. Taky si myslím, že je v pořádku srovnávat iPad s Macem protože 1) apple sám tlačí iPad jako alternativu k Macu (ikdyž víme, že to není alternativa pro každého) a 2) protože prostě někteří zákazníci sami chápou iPad (Air a Pro) jako alternativu k Macu. Chápu tedy pohnutky autora k sepsání tohoto článku, ale zároveň je potřeba vzít v potaz, že on sám vnímá iPad jako mezistupeň mezi iPhonem a Macem. Což nemusí být pohled s kterým souzní každý. Jde vždy o subjektivní vnímání daného produktu a o to jak jej kdo používá.
Pokud to vezmeme čistě z pohledu ceny (iPad Pro je v jisté specifikaci dražší než MacBook Pro), můžeme říct, že MacBook ale nemá dotykový displej, neumí displej odepnout od těla, dále nemá foťák, faceID, mobilní data a neumí to s tužkou. Taky zatím nemá M4 a tandem OLED. Dál je objemnější než iPad s klávesnicí. Obhájce MacBooku Pro zas namítne, že má o palec větší displej, víc portů, lepší chlazení (tedy udržitelnější vyšší výkon) a že na něm lze být díky MacOS ve spoustě případů produktivnější a že může připojit víc monitorů atd.
Jak se píše v článku, jde taky o to jak kdo iPad využívá. U mě je to pracovní zařízení na dalších cca 6 let a částečně i nástroj soukromý (konzumace přes Safari, YouTube, Music, správa domácnosti,…). 13″ M4 iPadem jsem nyní ale nahradil stařičký 2017 MacBook Pro a o něco méně starší 2018 11″ iPad Pro. Na upřesnění dodávám, že doma mám ještě 24″ monitor. V kanceláři zase M1 iMac. Neřadím se tedy k tzv. „iPad only“. Už se těším jak s novým iPadem a iMacem vyzkouším Sidecar. Stage Manager (dává dle mě větší smysl na iPadu než na Macu) je najednou na 13″ úplně o něčem jiném. Přijde mi, že většina lidí kritizuje práci v iPadOS jen proto, že nejsou schopni přijmout jiný způsob fungování ve srovnání s MacOS. Co čekají? MacOS na iPadu? Jaký by to mělo smysl?
Další věc, která podle mě mate hlavně cílovou skupinu iPadu Pro je načasování jejich představení. Tím apple opakuje svoji starou chybu… Nadupané železo představené v květnu pomyslně dusí SW, jehož lepší verzi představí apple v červnu a uvolní oficiálně jak je zvykem „až“ v září. Asi by se nic nestalo, kdyby iPady byly představeny o pár měsíců později a lidi by je kupovali (a recenzovali) s iPadOS 18, který z nich pravděpodobně dostane víc. Právě nasazení M4 v iPadu podle mě signalizuje velké změny v iPadOS. Snad se nemýlím a v červnu / zaří budu příjemně překvapený.
A závěrem. Stačil by mi iPad Air s M2 nebo výprodejový iPad Pro s M2? Většinu času asi ano, ale chtěl jsem prostě FaceID, tandem OLED a hliníkovou klávesnici s větším trackpadem. M4 s hlediska počtu let služby iPadu bude taky lepší volba než M2.
MacOS na iPadu nedává smysl. Nicméně pokud potřebuji na iPadu provádět náročnější úkoly, jako je vývoj aplikací, práce s velkými soubory (např. kopírování velkých dat s absencí rychlosti), nebo používat pokročilé aplikace na úrovni macOS, dostávám se do slepé uličky.
Navíc složité úlohy na pozadí, například export videa z FinalCut, se přeruší při pouhém přepnutí na jinou aplikaci, byť jen na vteřinu. To platí i pro více audio streamů. Popisuji svou osobní zkušenost, a chápu, že každý to může mít jinak. Přesto mi připadá, že současná podoba iPadOS je zastaralá.
Vaši myšlenku, že by se měl přijmout jiný způsob práce, nesdílím. Mnoho věcí je na iPadOS buď nemožné, nebo velmi obtížné. Navíc nemohu ospravedlnit cenu zařízení, které výrazně omezuje moji produktivitu.
Tomu rozumím, jsou zde zdánlivě drobné nedostatky, které pak pro někoho mohou být v součtu velkou překážkou proč pracovat na iPadu.
Za tú cenu má zmysel Pro jedine s MacOS,
inak treba Mac aj iPad
je to ako s Apple Vision, dnes treba aj iPhone aj okuliare, v buducnosti okuliare nahradia mobil? ale da sa zarobit na oboch tak Apple spravi veci tak aby kazda slvela vec potreboval dalsiu na dokoncenie prace
Zdravím, tak tejto debate niekedy nerozumiem. To sme naozaj ľudia tak fantastický, aby sme využili všetky možnosti či už iPadu, alebo Macu? Keď tu čítam o tom, že v koľkých veciach je iPad nevyužiteľný, na čo všetko nemá a čo je lepšie robiť na Macu, tak fakt nad tým žasnem, lebo ak by sme robili nejaké fakt zaujímavé porovnania, tak si nemyslím, že ktokoľvek z nás a to nechcem nikomu nijako blýžiť dokáže využiť možnosti či jedného, alebo durhého zariadenia. A naozaj si myslím, že ten iPad toho dokáže veľmi veľa.