Když Apple na loňské WWDC světu oficiálně představil svůj první AR/VR headset Vision Pro, svět zaujal nejen jeho funkcemi, ale taktéž cenou. Ta je totiž v porovnání s konkurenčními headsety astronomická, byť je pravda, že technicky je na tom Vision Pro podstatně lépe. I přesto však mnozí jablíčkáři Apple za nastavení ceny této novinky tvrdě kritizují a po čerstvě zveřejněném průzkumu analytické společnosti Omdia budou kritizovat pravděpodobně ještě víc.
Omdia se zaměřila konkrétně na cenu hardwarových komponentů, ze kterých je Vision Pro sestaven. Znovu tedy zdůrazňujeme, že následující řádky se budou týkat jen a pouze CENY DÍLŮ, nikoliv ceny vývoje produktu, operačního systému pro něj a tak podobně. Podle výše zmíněné společnosti zaplatí jen za díly pro každý Vision Pro Apple nejméně 1542 dolarů, tedy takřka o 2000 dolarů méně, než za kolik headset jako takový prodává.
Nejdražším dílem Vision Pro jsou jeho 1,25“ micro-OLED displeje, které jsou v něm použity dvakrát, kdy pro každé oko je jeden. Cena jednoho tohoto displeje, za jehož výrobou stojí Sony, je přitom 228 dolarů – za dva tedy Apple zaplatí 456 dolarů. Druhou nejdražší položkou jsou pak čipy M2 a R1, které headset pohání. Jejich cenu však Omdia skrze text zveřejněný na CNBC bohužel neuvádí.
Už z dat, které jsou k dispozici, můžeme nicméně říci, že materiál pro Vision Pro utratí Apple poměrově méně než za materiál za nejnovější iPhony 15 (Pro) – tedy samozřejmě při porovnání s jejich prodejní cenou. Například iPhone 15 Pro Max je schopen vyrobit za 558 dolarů, zatímco jej prodává za 1199 dolarů. iPhone 15 pak vyrábí za 423 dolarů, zatímco jej prodává za 799 dolarů. Zde se ale sluší jedním dechem dodat, že u nové generace iPhonů nemusí do jejich ceny započíst mnohaletý vývoj započatý de facto od nuly, nasmlouvání zcela nových výrobních kontraktů na komponenty, které doposud nebyly vyráběny a tedy jim musí být přizpůsobeny fabriky a samozřejmě ani vývoj zbrusu nového operačního systému.
Podtrženo, sečteno – cena komponentů, ze kterých je Vision Pro sestavený, se sice může zdát na první pohled v porovnání s prodejní cenou docela nízká, avšak je třeba brát v potaz i fakt, že pro tento produkt musel Apple vyřešit spoustu věcí, které u iPhonů či jiných produktů už řešit nemusí, jelikož s nimi „jen“ navazuje na předešlou generaci. Ve výsledku je proto velmi pravděpodobné, že má Apple z každého prodaného headsetu výrazně méně peněz, než kolik mu procentuálně přináší iPhony.
Tak je celkem logické, že vývoj úplně nového produktu stojí Apple více (a tudíž chce, aby se mu vrátil), než vývoj iPhonu, který je na trhu 15 let a vypadá už 4 roky víceméně stejně.
… přesně tak. Navíc, porovnejte to třeba s cenou opravdu konkurenčních HoloLens od MS, pokud se nepletu, tak HoloLens pořád stojí něco kolem 3.500,- USD.
To jste trochu zaspali, Minsheng Electronics zveřejnilo cenu komponent už v říjnu 2023 ;) cca 35.000 Kč,
ale Gurman upozorňuje na investice do vývoje produktu (5 a více let, kolik přesně není známo) při nákladech Applu 1 miliardu USD ročně !
Apple je vlastně chudák a měl by prodávat produkty výrazně dráž!
„a měl by prodávat produkty výrazně dráž!“
Za mě jako za zákazníka určitě ne, ale uznej, že v tomhle světle cena 3500USD zas tak přemrštěná není ;) Dá se říct, že je adekvátní součtu cen komponent a investic do vývoje produktu.
Cena se mi zdá adekvátní, nicméně… Vývojáři známých aplikací dávají zatím od Vision ruce pryč, tak snad tím produkt nezabijí. Já bych si Vision rád vyzkoušel, ale určitě vrátil ve čtrnácti denní lhůtě, protože bych je nevyužil. Momentálně cílí tedy spíš na vývojáře, ne na zákazníky, ti se však do vývoje aplikací nehrnou.
Cupertinští Marketéři chtěli především vytvořit Mega Hype (samo Větší jak s kolečky či stojanem ;) , což se jim sice povedlo, ale „díky“ vícero Negativním ‚Vlastnostem‘ AVP s nemálo Kontraproduktivními Výsledky – proto Apple po pouhých 3(!) týdnech přestal tlačit na pilu i na svém webu… Evidentně si uvědomili, že Přílišná Asertivita – tím spíše když bohužel s Řešeto-idně Průstřelným Základem – vyvolala až příliš Nasertivních Reakcí ;)