Smartphone je jedna z nejosobnějších věcí každého z nás a nikomu proto není zcela určitě příjemné, když mu někdo nepovolaný kouká právě do displeje jeho telefonu. Někteří výrobci tvrzených skel a ochranných fólií se sice snaží tento problém řešit výrobou speciálních „Privacy“ verzí jejich produktů, které jsou opatřeny vrstvou redukující pozorovací úhly obrazovky z úhlů, nicméně nejedná se o úplně ideální řešení. Podání obrazu na displeji je totiž s těmito privátními skly a fóliemi leckdy mírně zhoršené a proto se tak k jejich použití uživatelé v příliš velké míře neuchylují. Jak se však zdá, Apple nyní přišel na další způsob, jak nežádoucímu šmírování displeje jednou provždy zatrhnout.
V čerstvě zveřejněné patentové přihlášce popisuje Apple svůj nový nápad jako uživatelsky nastavitelné pozorovací úhly displeje. Ačkoliv je patent jako takový jako již tradičně poměrně abstraktní, velmi zjednodušeně jej lze popsat jako jakýsi elektronicky ovladatelný filtr v displeji zařízení, který umožní nastavit uživateli polarizaci obrazovky a tím pádem i to, jak dobře bude či naopak nebude vidět z úhlů. Díky tomu by si tak měl mít možnost uživatel nastavit v případě, že chce mít plné soukromí, aby byl obsah na displeji viditelný jen pří přímém pohledu na něj, zatímco v případě, že jej bude chtít sdílet s okolím, si filtr nastaví tak, že pozorovací úhly displeje budou odpovídat nynějšku, kdy jsou i z úhlu skvělé. Jedná se sice zatím jen o patent, nicméně už jen to, že se Apple podobnou technologií zabývá svědčí o tom, že si celou problematiku velmi dobře uvědomuje a do budoucna by jí rád vyřešil. Zda to bude touto, či nakonec zcela jinou cestou, to však ukáže až čas.
- Apple produkty lze zakoupit například na Alze, u iStores či Mobil Pohotovost
Nic co by dnes nezvládly prodávané folie/ skla na displeje.
Ta fólie to umí vypnout a zapnout?
Co myslíš, když se tak hloupě ptáš… nepotřebuju to vypínat, folie funguje naprosto perfektně, z příma a lehkých úhlů krásně čitelné, vedle stojící nepřečte. Není důvod vypínat.
Tak já nevím. Autor v článku jasně píše, že ty fólie mohou měnit podání barev, komentátorka píše o tom, že u takové fólie jde o nevratný proces a úhel se nedá opět zvětšit a vy tu napíšete, že to není potřeba. To mi přijde trochu mimo mísu.
1. Fólie zmenší pozorovací úhli, ale neeliminuje je úplně.
2. Ne každý to tak chce mít na pořád. Já například nechci aby mi v metru někdo čučel do telefonu, ale na proti tomu chci mít možnost si doma s dcerou sednout a projít si fotky nebo někomu něco rychle někde ukázat.
3. Takové nastavení v rámci systému by bylo variabilnější, takže by šlo nastavit úhly menší či větší, což fólie neumí.
4. U fólie se jedná o nutnost zvlášť kupovat něco co může mít tenhle efekt, ale co když chci kvůli lepší odolnosti nebo jiným vlastnostem jinou fólii, která tohle neumí?
5. Fólie je na jeden telefon. Pokud mám víc zařízení, musím kupovat novou jinou fólii. Nastavení v rámci systému je tu všude, vždy a pro každého a je jen na vás jestli to využijete nebo ne.
6. Nechápu, proč má někdo potřebu hanit technologii, kterou ještě ani nevyzkoušel, ještě ani neexistuje, je volitelná, ale přesto musíme hned automaticky mít něco proti. Když například nadávám na fyzické tlačítko akce oproti mechanickému přepínači hlasitosti, jedná se o něco co používat musím, ať mi to vyhovuje nebo ne, ale tohle je trošku jiný případ. Navíc takováhle technologie má i řadu dalších potenciálních využití. Na jednu stranu si tu pořád někdo stěžuje, že iphony tohle nemají a tohle neumějí, ale pak když chce někdo přijít s nějakou volitelnou inovací, tak se hned brblá. Trošku škoda, ne? Mě třeba tohle přijde jako super možnost, právě proto že je to možnost a ne nutnost.