Vztahy Applu s Evropskou unií jsou již poměrně dlouho kvůli snaze EU regulovat jeho podnikání poměrně napjaté a jak se zdá, v nadcházejících měsících a letech tomu totiž nebude jinak. Evropská unie totiž dnes oficiálně označila App Store, prohlížeč Safari a operační systém iOS za takzvané „strážce brány“ (gatekeepers), což pro Apple neznamená ve výsledku nic jiného než starosti navíc.
Pro služby a softwary označené jako strážce platí v Evropské unii nové, přísnější právní předpisy, podle kterých se musí jejich provozovatelé řídit. Jedná se konkrétně o zákon o digitálních trzích (DMA), který se velmi zjednodušeně řečeno snaží omezit moc a vliv velkých technologických společností na úkor těch malých. Společnosti, jejichž platformy jsou či budou označené jako strážci budou mít tedy například zakázáno upřednostňování vlastních služeb na úkor konkurence. Stejně tak musí počítat s tím, že již nesmějí kombinovat osobní údaje uživatelů získané ve svých různých službách pro vytvoření co nejlepšího uživatelského profilu a co je možná nejzásadnější, uživatelům musí umožnit instalaci a stahování aplikaci z alternativních platforem. Apple s těmito nařízeními samozřejmě nesouhlasí, jelikož zastává názor, že podobné nařízení značně ovlivní jeho uživatele z hlediska soukromí a bezpečnosti údajů. Kvůli drakonickým pokutám ve výši až 20 % z ročního obratu společnosti se však podvolí.
Kromě Applu zařadila Evropská unie mezi gatekeepers také vyhledávač Google společnosti Alphabet, tržiště Amazon či aplikaci TikTok společnosti Bytedance. V hledáčku má ale třeba i iMessage od Applu či Bing a Edge od Microsoftu. V případě iMessage je nicméně možné, že se Applu podaří „uniknout“ díky tomu, že v EU možná nemá tato služba počet uživatelů, který je potřeba k tomu, aby mohla být označena právě jako gatekeeper. Pokud by se však Applu tato skutečnost nepodařila prokázat, musel by iMessage odemknout komunikátorům třetích stran, tedy jinými slovy by do iMessage šlo psát třeba přes WhatsApp či Messenger.
Jelikož Apple se zařazením App Store mezi gatekeepers počítal, již před pár měsíci se začal připravovat na možnost instalace aplikací i z jiných míst než jen z App Store. V současné době má údajně vyvíjen systém zabezpečení, který by měl uživatelům poskytnout alespoň elementární ochranu před potenciálním nebezpečím, které na ně mimo App Store může číhat. Spuštění podpory instalace aplikací mimo App Store se očekává někdy v průběhu příštího roku, kdy vejdou pravidla EU v platnost.
Konečně. Vždycky je dobré mít na výběr.
Vždycky jsi měl na výběr. IOS nebo Android.
Souhlas. Apple jsem si pořídil hlavně kvůli uzavřenosti systému.
Jablečná sekta musí holt pootevřít vrátka 🤣.
Jestli to pomůže, klidně odpřísáhnu, že iMessage nepoužívám 🙂 A doufám, že instalace odjinud než z App Store bude ve výchozím stavu zakázaná a bude tam aspoň několik upozornění o nebezpečí z toho hrozícím. Hlavně nechápu, proč by to někdo dobrovolně používal, když na App Store je ochrana před šmejdem, před breberkama, když se omylem koupí něco špatně, druhý den jsou peníze zpátky, to všechno v jiných storech nebude. To bude nářků, jak se iPhony sekají, jak jsou pomalé, jak baterka nic nevydrží, jak odcházejí nevyžádané SMS a objevují se nevyžádané reklamy, už to vidím.
Nebreč 😄
Kolik upozorneni je na krabici od iphonu ze kupujes nalesteny prd?
Proc prd ? Vzdyt si ho nekupuj :D, kup si neco s Adnroidem a mlc .
Ja bych se obešel bez tohoto povoleni instalovat mimo app store. Uzavřenost systému byl jeden z důvodu proč jsem prešel k applu.
Mne je to celkem jedno
Kdo to nechce vyuzit nemusi, kdo to chce pozivat tak misto jailbreaku mude mit ofiko moznost
Nikdo nikoho prece nenuti