Během tohoto měsíce by EU měl zveřejnit seznam takzvaných Gakeepers, neboli strážců, kteří spadají pod nové nařízení EU platné od března příštího roku. Takzvaní strážci jsou společnosti, jejichž služby v EU používá minimálně 45 milionů uživatelů měsíčně a jejichž obrat je více než 7,5 miliard Euro ročně a tržní kapitalizace přesahuje 75 miliard Euro. Tito strážci poté musí splnit se svojí službou některé poměrně nepříznivé podmínky.
Hlavní věcí, o kterou se hraje, je fakt, že pokud se stanete jako firma „strážcem“, pak podle DMA musíte mimo jiné povolit ostatním platformám komunikovat s vaši platformou a taktéž vaši platformu nijak nezvýhodňovat oproti ostatním platformám. Co se Applu týká, hrozí mu, že se strážcem stane kvůli platformě iMessage a pokud by se tak skutečně stalo, znamenalo by to, že bude muset umožnit, aby uživatelé jiných platforem mohli komunikovat s uživateli iMessage a neopak.
Pokud tedy někdo používá například WhatsApp, musel by Apple tomuto uživateli umožnit komunikovat s uživatelem iMessage a naopak. Problém je, že EU zatím nijak nedefinovala, jak technicky mají tyto společnosti komunikaci s další platformou umožnit. Apple však podle Financial Times tvrdí, že se jej vstup mezi strážce v EU stejně netýká, protože počet jeho uživatelů v EU, co se iMessage týká, nepřesahuje 45 milionů uživatelů.
Apple sice nikdy neprozradil, kolik lidí používá iMessage a už vůbec ne, kolik lidí používá iMessage v Evropě, ovšem co prozradil v dubnu letošního roku je, kolik uživatelů v Evropě používá jednotlivé App Story. Apple prozradil konkrétně to, že má v Evropě 101 milionů aktivních uživatelů iOS App Storu měsíčně, 23 milionů měsíčních uživatelů iPadOS App Storu, 6 milionů měsíčních uživatelů Mac App Storu, 1 milion měsíčních uživatelů tvOS App Storu a méně než 1 milion uživatelů watchOS App Storu. Dále prozradil to, že Apple Books a Podcasty využívá v evropě měsíčně méně než jeden milion lidí, což je zejména u Podcastů poměrně překvapivé.
Vzhledem k tomu, že v Evropě (nikoli v EU) žije více než 750 milionů uživatelů a zhruba 132 milionů z nich využívá aktivně App Store, je otázkou, zda ani třetina z těchto uživatelů nepoužívá aktivně iMessage. Pokud Apple dokáže na základě dat, které musí poskytnout EU, že v Evropě má skutečně iMessage méně než 45 milionů aktivních uživatelů, pak by pod takzvané Gatekeepers nebo-li strážce spadat neměl. Více informací o tom, co jsou to Gatekeepers (strážci) a co smí a nesmí nalezente v níže uvedené citaci z oficiálního webu EU commision.europa.eu.
Příklady toho, co již „strážci“ nesmí:
- zacházet s vlastními službami a produkty příznivěji než s podobnými službami či produkty nabízenými na jejich platformě třetími stranami
- bránit spotřebitelům v propojení s podniky mimo platformu „strážce“
- bránit uživatelům, pokud budou chtít odinstalovat jakýkoli předinstalovaný software nebo aplikaci
- sledovat koncové uživatele mimo hlavní službu platformy „strážce“ pro účely cílené reklamy, aniž by byl udělen účinný souhlas
Co to znamená pro „strážce“?
- umožnit třetím stranám, aby v určitých konkrétních situacích spolupracovaly s vlastními službami „strážce“
- umožnit uživatelům z řad podniků přístup k údajům, které při používání platformy „strážce“ vygenerují
- společnostem, které na jejich platformě inzerují, musejí poskytnout přístup k nástrojům a informacím nezbytným k tomu, aby si inzerenti a vydavatelé mohli sami nezávisle ověřit svou inzerci,jež na platformě „strážce“ zveřejnili
- musejí svým uživatelům z řad podniků umožnit propagovat jejich nabídku a uzavírat smlouvy se zákazníky i mimo platformu „strážce“
Do prdele s nařízeními a příkazy EU. Neo komunisti
Ale výhody v podobě volání po celé EU za domácí ceny je ok, že?
Já bych si tak rád připlatil, ale EU to zkomplikovala, takže to mám za cenu jako doma. Bohužel 🤷🏻♂️
Apple je v případě iMessage jednoznačně Gatekeeper. Online messengery před 15 roky uměly federaci skrz protokol Jabber, nebyl problém, aby si takto komunikoval jeden uživatel s klientem ICQ s jiným uživatelem s klientem Google Talk.
Pak ale Apple uvedl iMessage zamknutý jen na svou platformu a obzvláště v Americe z toho udělal věc statusu. Tam je to v současnosti doslova problém, kdy mezi mládeží jsou ve skupinových chatech často „zelené“ bubliny šikanovány jako druhořadá kategorie.
Bude jen dobře, pokud EU přistřihne Applu (i dalším) křídla v jejich monopolistickém chování. Z hlediska koncového uživatele bude velmi příjemné, když nebudu muset přemýšlet, kterou síť protistrana používá, ale bude mi stačit jeden kecálek a z něj budu moct komunikovat s lidmi bez ohledu na to, jestli používají iMessage, Facebook Messenger, WhatsApp, Instagram Chat, Microsoft Teams atd.
Že EU neurčila technické řešení, není žádná dramatická chyba. I v jiných oborech působí různé oborové asociace (moderní cechy), které si pak vytvoření jednotného standardu zajistí. A ten Jabber se nabízí…
Věřím, že podobně jako v případě povinného USB-C bude EU akorát první, ale další státy světa budou brzy následovat.
Takže byste si představoval, že platformu pro komunikaci si budeme vybírat podle barvy aplikace?
Když každá platforma od nějaké velikosti bude muset umět dělat totéž, komunikovat se všemi a nebude povoleno, aby měla exkluzivní funkce, protože by znevýhodňovala konkurenci?
Když k tomu přidám, že Vám zároveň očividně vadí i fakt, že Vám aplikace sdělí, jaký protokol použila (zelená/modrá bublina u sms/iMessage – bacha, zelená se objeví i tehdy, když posíláte zprávu na iPhone, ale nemáte zrovna data a třeba u odesílání fotky tak poznám, že platím za MMS, což je snad jediná služba, kterou v tarifu nemám zdarma), tak vidím „krásnou“ uniformní budoucnost, kde všichni musí mít totéž.
Chápu, že chcete pohodlí, ale tahle cesta mě osobně nevyhovuje.
Fotky nebudu posílat přes FB messenger, protože je komprimuje a dost prasí (a nechci je dávat FB). Citlivé věci zase řeším přes Signal a implementace jejich protokolu jinou firmou je pro mě nedůvěryhodná. Co se audio/videohovorů týče, každý má svůj protokol a některé appky mají výhody nízkého datového toku, jiné mají zase robustnější protokol, který lépe snáší nespolehlivé připojení a jiné jsou nutné zlo, které prostě používá hodně lidí. Chci mít možnost volby a ne muset používat jednu standardizované cestu… Nemluvě o tom, že iMessage jdou přes servery Applu. Když by se otevřely všem, tak Apple bude za své spravovat infrastrukturu a provozovat službu pro cizí zákazníky?
Osobně taky vnímám jistou hierarchii mezi komunikačními kanály – když něco hoří, tak volat, důležité věci sms/iMessage/signal a nízká priorita FB messenger + pracovní Webex a Mattermost.
Jako uzivatel bych jedine privital, kdybych pomoci jedne aplikace (v iOS idelane Zpravy) mohl komunikovat se vsemi „velkymi messengery“. Uzivatelsky by to bylo velmi privetive.
EU pořád něco zakazuje, nařizuje. Píšu prostě zprávu, mimozemstanovi přijde SMS, iPhonu imessage. Debilové musí zase něco řešit