Před malou chvílí zveřejnil kalifornský gigant své finanční výsledky za uplynulé čtvrtletí (tedy za 2. čtvrtletí letošního roku). To bývalo v uplynulých letech relativně silné, jelikož se v něm projevily prodeje produktů představeních v prvních měsících letošního roku, ale taktéž na WWDC, avšak letos visel nad finančními výsledky Applu velký otazník. Jak tedy dopadl?
Applu se ve druhém čtvrtletí letošního roku podařilo dosáhnout tržeb ve výši 81,8 miliard dolarů a čistého čtvrtletního zisku ve výši 19,9 miliard dolarů. Z hlediska tržeb si tedy mírně meziročně pohoršil, naopak z hlediska čistého zisku však mírně vyrostl. Ve druhém čtvrtletí roku 2022 totiž zaznamenal Apple tržby ve výši 83 miliard dolarů a čistý zisk pak vyšplhal na 19,4 miliard dolarů. Co se týče prodejních čísel samotných produktů, ty Apple bohužel opět nezveřejnil, jelikož jak v předloňském roce uvedl, jejich výpovědní hodnota je velmi malá. V tomto ohledu si tak budeme muset počkat na průzkumy různých analytických společností, které s nimi dorazí co nevidět.
Tržby z jednotlivých kategorií:
- iPhone: 39,67 miliardy dolarů (Loni 40,67 miliard dolarů)
- Služby: 21,21 miliardy dolarů (Loni 19,60 miliard dolarů)
- Mac: 6,84 miliardy dolarů (Loni 7,38 miliard dolarů)
- Chytré doplňky a příslušenství: 8,28 miliard dolarů (Loni 8,08 miliard dolarů)
- iPad: 5,79 miliardy dolarů (Loni 7,22 miliard dolarů)
V tuto chvíli probíhá hovor Tima Cooka a dalších předních představitelů Applu s investory, na kterém zřejmě zazní spousta dalších zajímavostí. O všech vás budeme v průběhu zítřejšího dne informovat. Určitě nás tedy nepřestávejte číst.
- Apple produkty lze zakoupit například na Alze, u iStores či Mobil Pohotovost (U Mobil Pohotovost lze navíc využít akce Koupíš, prodáš, prodáš, splácíš, v rámci které lze iPhone 14 získat už od 98 Kč měsíčně
A bude hůř, neb (nejen) v Číně pole již zcela jednoznačně ovládly místní skládačky, na něž v iPhonech hardwarově stále pomalejší rigidní Apple nemá a s pravděpodobností jistoty hned tak mít nebude proti“lék“…
Navíc si již dnes dovolím tvrdit, že s masivním příchodem AI + 5, 6 až xG se bude potřebný HW výkon stále rychleji přesouvat na stranu back-endu, přičemž pro jeho využití budou uživatelům postačovat samo o sobě nijak zvlášť výkonné strojky jakožto pořizovače dat a koncové terminály = tenký klient :)
Relativně rychle se tak dostaneme do stavu, kdy velcí hráči budou takové „placky s očima + ušima“ dodávat „zdarma“ v rámci svého měsíčního paušálu všeobjímajících služeb. Dnes k tomu mají nejblíže Tencent a Alibaba, tzv. Západní Net Velikáni nezůstanou jistě nijak zvlášť pozadu => (nejen) Apple má setsakra velký problém, protože se (z)mění celé základní paradigma, na měmž stojí jeho byznys…
cook@apple.com – napište mu, podle mě lepšího analytika než jste vy jen tka nenajdou :)
ty by si mohol pisat tie knihy, ktore este len co vyjdu uz rovno idu do vypredaja za 1€, lebo to
nikto nechce citat
Je to fakt ostuda se takto seknout.
:-)
Naopak. Na takovýchto cifrách bych se chtěl taky zaseknout.