Společnost Google se neustále snaží přinášet uživatelům nová vylepšení v oblasti svých aplikací a služeb. Zatímco v některých případech se jedná o nové funkce, které mají uživatelům zefektivnit nebo zpříjemnit práci, v jiných případech jde o nástroje, které mají přispět k zvýšení uživatelského bezpečí a soukromí.
Uživatelé, kteří využívají e-mailovou službu Gmail od Googlu, si v posledních mohli všimnout nového upozornění, které se jim zobrazovalo v příslušné aplikaci – a v některých případech také ve verzi Gmailu pro rozhraní webových prohlížečů. Jedná se o výzvu, která se nově zobrazuje nad přehledem přijatých zpráv v inboxu, a která uživatele služby Gmail vyzývá k tomu, aby si ve svých aplikacích aktivovali funkci zabezpečeného prohlížení.
Zmíněná výzva se koncem minulého týdne začala zobrazovat uživatelům aplikace Gmail pro Android, její zobrazení ale hlásí také uživatelé webové verze Gmailu, stejně jako příslušné aplikace pro operační systém iOS. Google v souvislosti se zmíněnou funkcí uvádí, že bezpečné prohlížení nabízí bezpečnostní skenování v reálném čase, které vás upozorní na nebezpečné webové stránky, stahování a rozšíření nebo je zablokuje. Zmíněná služba zajišťuje uživatelům lepší ochranu před phishingem a malwarem, stejně jako před potenciálně nebezpečnými odkazy v aplikacích od Googlu. Pokud se vám zmíněné upozornění nezobrazilo, a vy si chcete službu aktivovat, přejděte na tento odkaz. Zde nakonec jen postačí aktivovat funkci Vylepšené Bezpečné prohlížení.
Když je to od Googlu, předpokládal bych, že to sice skenovat stránku a upozorňovat na pochybné weby, ale zároveň to bude ještě lépe skenovat aktivitu uživatele. Navíc si nejsem jistý, jestli ten systém dokáže všechno správně detekovat. Co je na jednom webu škodlivý prvek, může být na druhém webu žádanou funkcí. Google je co se týče sledování kolikrát až překvapivě drzý. Dřív jsem Google využíval poměrně dost a to téměř všechny služby, co tehdy nabízeli. Postupem času jsem ale začal zjišťovat, že jejich služby mnohdy nejsou ani zdaleka tak dobré jako konkurence, a dost věcí jsem přemigroval jinam. U téhle konkrétní funkce jsem toho názoru, že pokud člověk není úplně negramotný co se týče používání internetu, měl by se podobným stránkám dokázat vyvarovat svépomocí. Například když mi do emailu přijde něco od banky z adresy, která končí seznam.cz, asi těžko to budu označovat za regulérní zprávu od banky. Bohužel jsou ale mezi námi tací, kteří to nepoznají. Přístup na internet bych uděloval jen na základě nějakého zvládnutého testu, případně reguloval skupiny webů na základě úspěšnosti v něm. Takže by člověk třeba mohl hledat, ale už by nemohl pracovat s emailem. Ale chápu, že dneska už je taková regulace internetu v podstatě neproveditelná. To tu mělo být hned od začátku. Lidi nevědí, na co klikají a co kam zadávají a pak se diví následkům. Od roku 2016 nepoužívám žádný antivirus a ve Windowsu mám deaktivovaný i ten jejich defender. Na internetu denně strávím desítky minut a dosud jsem nezaregistroval jakýkoli problém.
Dovolil jsem si to odmítnout, prozatím.
Jen další nástroj na profilování uživatelů…
presne
Nic takového protože to blokuje webové stránky na které chodím a řeknu vám nic hezkého zase jsem to zrušil nepustí vás to nikam a omezuje vás to v prohlížení webových stránek tohle už je příliš tohle by lidé měli vědět protože Google si myslí že stránky jsou nebezpečné přitom nejdou takže bych tuhle funkci být vámi ne zapinal je to zbytečné a bude vás to omezovat v prohlížení důležitých stránek třeba při stěhování různých nástrojů pro telefony a, tak dále demence Google Chrome nepřipustím aby jsem byl omezován❗☝️