Ne každá nová funkce iPhonů funguje zcela podle představ Applu. Skvělým příkladem může být detekce autonehody, která dorazila spolu s iPhony 14 (Pro) a novými generacemi Apple Watch na podzim loňského roku. Ta totiž sice na jednu stranu dokáže přivolat záchranu v případě autonehody, na druhou stranu však stále vykazuje podle všeho poměrně vysokou chybovost, kvůli které zahlcuje zbytečně tísňové linky. Přesně to se stalo i o uplynulém víkendu v americkém Tennessee.
Minulý víkend se konal v Manchesteru v Tennessee hudební festival Bonnaroo, kterého se zúčastnilo více než 80 000 lidí různých věkových kategorií. S ohledem na takto velký počet lidí je tak zřejmě každému jasné, že nějaké to falešné volání z místa může například kvůli neuzamknutí displeje telefonu a jeho následným pohybům v kapse, kabelce či batohu přijít, s čímž ostatně každoročně počítají i záchranné složky. Letošek však suverénně překonal veškeré předešlé ročníky. Nechtěných hovorů na tísňové linky bylo totiž podle záchranářů pětkrát víc než tomu bylo v předešlých letech a to právě kvůli funkci detekce autonehody z iPhonů 14 (Pro) a Apple Watch. Apple měl sice na celou situaci reagovat poměrně svižně a záchranářům nabídnout, že na místo pošle své inženýry, kteří se budou snažit proškolit účastníky festivalu ohledně (de)aktivace funkce, avšak vše nakonec stačilo jednoduše vyřešit tak, že pořadatelé festivalu vyhlásili výzvu k dočasné deaktivaci funkce. Tu sice ne každý účastník festivalu uposlechl, nicméně i tak se nechtěné telefonáty na tísňovou linku snížily až o 60 %. Apple má tedy do budoucna rozhodně co zlepšovat. Jeho novinka je totiž zatím částečně kontraproduktivní.
- Apple produkty lze zakoupit například na Alze, u iStores či Mobil Pohotovost (U Mobil Pohotovost lze navíc využít akce Koupíš, prodáš, prodáš, splácíš, v rámci které lze iPhone 14 získat už od 98 Kč měsíčně
Proboha můžete v tom článku aspoň vysvětlit, proč se tolika lidem na jednom festivalu spustila detekce autonehody? To ti lidé byli tak opilí a vráželi do sebe, nebo…jak? Vím že se mluvilo o tom, že se detekce autonehody spustí třeba při jízdě na horské dráze, nebo při sportech, kde dochází k velmi silným otřesům, ale proč na hudebním festivalu?
Skákání, prudké změny pohybu, pády, atd atd. Asi je to ale v globálu jedno, když v textu píšeme i to, že záchranáři kontaktovali Apple, který samovolné spouštění na festivalu nerozporoval, ale chtěl celou záležitost řešit. Takže vycucané z prstu to myslím nebude.
No já chápu jak ten režim funguje, ale nedovedu si představit, jak při skákání nebo pádu telefon překročí hodnotu několika G, kterou má být ten nový akcelerometr schopen naměřit. Doposud se psalo o tom, že ten systém se spouští například na horské dráze, kde už to s člověkem háže přeci jen víc než při nejdivočejším tancování. Velkých festivalů se od prodeje iP14 konalo asi už hodně a píše se o tom až teď? Jestli je to pravda, tak je to pro Apple fakt velký fail, to už se ten režim spustí asi fakt kdykoliv.
Třeba proto, že to nebyl koncert Hana a Petr Ulrychovi?
A jak s tím souvisí, kdo na tom festivalu účinkoval? I kdyby tam hrála nejtvrdší death metalová kapela, nedovedu si představit, že při tancování naměří telefon takové přetížení, jako při VÁŽNÉ (tohle slovo je na oficiálním webu Applu) autonehodě, kde působí síla několika G. Proto má iP14 zcela nový akcelerometr, který dokáže naměřit ty velké hodnoty. To už si dovedu spíš představit, že se spustí detekce pádu, kterou mají Apple Watch a kde stačí menší pád. Jestli tomu tak opravdu je, tak je to od Applu obrovský fail.
„Nedovedu si představit“ to bude ten problém, protože přesně to se děje 😀