Pamatujete si, když Apple v roce 2019 představil nový Mac Pro coby do té doby suverénně nejvýkonnější počítač ve své historii, a vy jste si z legrace zkoušeli „naklikat“ v konfigurátoru na Apple Online Storu, na kolik vyjde jeho vrcholná varianta? Velmi pravděpodobně ano. Na částku přesahující 1,6 milionu korun se totiž dá zapomenout jen stěží. Ostatně, mezi jablíčkáři, ale i laiky tehdy tato cena vyvolala solidní bouřku, která však byla do jisté míry neopodstatněná, protože co si budeme povídat, Mac Pro zkrátka běžným strojem pro každého není a tudíž je pomyslný cenový „ústřel“ v mezích tolerance. Je nicméně neuvěřitelné, jak dokáže s takto šílenou cenou zahýbat přechod Applu na své řešení ve formě čipu M2 Ultra.
Přestože je Mac Pro s M2 Ultra někdy i mnohonásobně výkonnější než Mac Pro s čipem Intel, Apple si za něj v maximu (zatím) účtuje „jen“ 343 990 Kč. Za jeden maximálně „naložený“ Mac Pro z roku 2019 byste si tak mohli nyní koupit skoro 5 výrazně výkonnějších mašin, což je neuvěřitelné. A co že vlastně za 343 990 Kč dostanete? Hlavně čip M2 Ultra se 24jádrovým CPU, 76jádrovým GPU a 32jádrovým Neural Enginem, dále pak 192 GB jednotné paměti (de facto RAM, avšak čipy Apple Silicon s ní pracují jinak a tudíž jí stačí podstatně méně než u klasických procesorů) a 8TB SSD disk. Pokud byste si pak chtěli připlatit za kostru s kolečky, je třeba přihodit dalších 12 000 Kč. Cena tohoto „železa“ je tedy na to, co dokáže, vskutku přijatelná. Jedním dechem je ale třeba dodat, že k němu ještě Apple neprodává žádné přídavné upgrady ve formě grafik a tak podobně, tudíž je prozatím třeba brát cenu s určitou rezervou, jelikož rozhodně ještě vyroste.
Jenže ten původní Mac Pro z roku 2019 za 1,6 milionu korun měl 1,5TB RAM, tj. 8x víc(+ video ram na dedikované videokartě). A tohle: „(de facto RAM, avšak čipy Apple Silicon s ní pracují jinak a tudíž jí stačí podstatně méně než u klasických procesorů)“ je de fakto pěkná blbost.
Blbost to neni, m1/2 tu paměť používá podle potřeby jako RAM nebo grafickou RAM. A to je pecka. Ono uz 32 nebo 64g v nač studio je pecka pokud jde o grafickou paměť realne bez konkurence.
Jo jo jasně :-) , a kde máš těch „chybějících“ 1344 MB?
chybka, 1344GB.
Je to fakt cista blbost – pamatova narocnost medzi Intel a M2 je podobna. Rovnako zdielana pamat je na integrovanych Intel CPU – len je podstatne pomalsia ako M2. Ale rozdiel v kapacite nie je.
Nelze ty dva stroje srovnávat. Celé se to točí jen kolem h.265 a 8K. Né všichni streamují nebo stříhají video. Dokážu si představit firmu, která bouchá TV spoty jak na běžícím pásu a ty po mac studio v plné výbavě či mac pro M2 v plné výbavě sáhnou ihned bez okolků. Tam hraje roli čas ne cena počítače. Za mě je ale Mac Pro zabití podstaty Mac Pro a je podle mě naprosto zbytečný. Spoustu střihačů 8K zůstane u Mac Studia, jelikož M2 Ultra, 64 GB RAM, 1 TB SSD je o polovinu levnější než Mac Pro M2 o stejné konfiguraci. Jen teda nenabízí PCIe sloty pro I/O karty (ne GPU a AI), jenže hodně studií už to má roky ve formě externích TB4/USB-C periferií. Dalším otazníkem pro mě je, k čemu je výhoda 8K HDR. Chápu že se technologie posouvají, ale doposud je v menšině i 4K HDR.
Pak jsou ale studia (CAD, GEO) které mířili na velkou RAM a Intel procesor. Renderovat 3D modely nebo vektorové GEO mapy se 2 TB paměti (2019 umí neofiko 2 TB) a 4x GPU v 16x to musí být nářez. Nebo virtualizovat několik vědeckých (biochemických) stanic na 28core Xeonu s 2 TB paměti na jednom stroji za dva miliony korun… paráda. Ano vše to běží na Windows :) ostatně tohle se už dělo dříve. Mám Mac Pro 3.1 8core co byl tenkrát virtualizační server na Windows, 4.1 8core co byl v lékařské laboratoři též na Windows nebo 6.1 12core co byl ve Škodovce (též s Windows). Najednou jsem začal vidět, že spoustu Mac Pro strojů maká někde s Windows. A tuším že zrovna v tomhle ARM moc excelovat nebude.