Jednou ze základních vlastností Apple Watch je schopnost měřit srdeční tep, od příchodu Apple Watch Series 4 umí jablečné chytré hodinky měřit i EKG. Jak je to ale s HRV – variabilitou srdeční frekvence? Umí ji Apple Watch měřít? A jak vyhodnotit příslušná data?
Jakmile jsem začala využívat Apple Watch při sportu (nebo pokusech o jeho provozování), začala jsem si také čím dál více všímat rozdílů mezi chytrými hodinkami od Applu a od Garminu. Apple Watch jsem navzdory řadě fitness a zdravotních funkcí vždy vnímala jako prodloužení svého iPhonu, proto jsem na ně – co se sportu a zdraví týče – ani nekladla nijak vysoké nároky. Již nějakou dobu ale zaznamenávám své aktivity do aplikace Strava, a většina lidí, se kterými jsem na Stravě v kontaktu, používá právě Garminy.
Dokud jsem se pohybu nijak extra nevěnovala, byly pro Apple Watch se svými zdravotními funkcemi a nativním Cvičením naprosto postačující. Jakmile jsem se ale začala o něco více hýbat, vnímala jsem propastný rozdíl mezi funkcemi Apple Watch a Garminů, a majitelům druhých jmenovaných hodinek jsem začala zcela nepokrytě závidět.
Na pořízení Garminů si ještě nějakou chvíli počkám. Proto jsem se rozhodla vyzkoušet, zda je vůbec možné některé z „garmiňáckých“ funkcí simulovat na Apple Watch. Zaměřila jsem na měření variability srdečního tepu (HRV nebo SRT), která má mimo jiné vliv na doporučenou intenzitu tréninku, ale dokáže také například v jisté míře předpovědět blížící se nemoc. Hodinky od Garminu mají pro tyto účely specializovanou funkci, která – soudě podle toho, co jsem odkoukala od kolegů na Stravě – pracuje velmi spolehlivě. Apple Watch sice nativní aplikaci pro měření variability srdečního tepu nemají, k dispozici je ale hrstka příslušných aplikací.
Po několika desítkách minut, strávených na Googlu a Redditu, jsem se rozhodla vyzkoušet trojici aplikací: Athlytic, Welltory a Training Today.
Aplikace Athlytic:
Uživatelské rozhraní
Uživatelské rozhraní jistě pro řadu uživatelů není v tomto případě stěžejní. Pro mě bylo důležitá, aby aplikace byla přehledná, nekomplikovaná, a aby nabízela co možná největší množství stěžejních informací na jednom místě bez nutnosti proklepávat se přes nekonečné množství menu a karet. V tomto směru mi nejlépe vyhovovala aplikace Athlytics. Welltory v některých případech nenačítala potřebná data, Training Today působila naopak až příliš stroze.
Aplikace Training Today:
Ovládání a spolehlivost
Pro objektivní srovnání jsem každý den kontrolovala příslušné údaje u všech aplikací. Hodnoty, doporučení i shrnutí toho, v jaké fázi regenerace a jaká by měla být intenzita tréninku, se vždy víceméně shodovaly. Jen v jednom případě mi aplikace Training Today po dlouhém běhu a silovém tréninku namísto regenerace doporučila trénink ve vysoké intenzitě. Ani jedna z aplikací neměla zbytečně složité ovládání, bezkonkurenčně nejjednodušší byla v tomto směru Training Today. Za snadnost ovládání ale musíte zaplatit daň v podobě absence větších podrobností nebo textového komentáře k vaší aktivitě a regeneraci. Jako neinformativnější na mě působila aplikace Athlytic. Postupem času jsem si zvykla na to, že informace z jednotlivých aplikací jsou spolehlivé, a odpovídají struktuře mého tréninku. Proto mě jednoho dne překvapilo, když mě všechny tři aplikace po regeneračním víkendu shodně varovaly před jakoukoliv aktivitou ve vyšší zóně tepové frekvence, než je „jednička“. Fyzicky jsem se cítila velice dobře a odpočatě, rozhodla jsem se ale aplikace poslechnout a prodloužit odpočinek o jeden den. Hned následující ráno jsem se probudila s virózou, na jejíž blížící se příchod mě aplikace zjevně upozornily.
Aplikace Welltory:
Závěrem
Testování aplikací pro měření a analýzu HRV jsem zahájila letos v lednu. Po čtvrt roce neustále využívám s menšími přestávkami všechny tři, kdybych ale měla zvolit jen jednoho favorita, sáhnu po Athlytic, u které mi velice vyhovoval například způsob zobrazení podrobností jednotlivých cvičení včetně zón srdečního tepu, rychlosti, intenzity nebo úsilí. Pokud po celou dobu čtení tohoto článku čekáte na nějaký háček, právě jste se jej dočkali. Problém ale nespočívá v žádné ze zmíněných aplikací, nýbrž v Apple Watch samotných. Měření variability srdečního tepu totiž podle dostupných informací není u Apple Watch tolik spolehlivé, jako u hodinek značky Garmin, případně u kvalitních hrudních pásů. Právě pořízení hrudního pásu mám v dohledné budoucnosti v plánu, a jsem velice zvědavá na srovnání.
Ano, AW jsou hodně nepřesné při kontinuálním měření HRV, a proto vždy vykáží několik velice nadnesených hodnot. To samozřejmě má velký vliv při zpracování těchto dat třetími stranami. Leda můžete chybové hodnoty hledat a manuálně mazat. Smutné u drahých hodinek. Ale proti Garminu je počet měření HRV u AW stejně nižší, takže by ani tak přesné být nemohly.
Více méně klasika. Kdo to myslí se sportem opravdu vážně, má Garminy, Polary nebo Suunta. Frikulíni jedou na AW. Já mám AW, před tím jsem měl Polar V800. Podle těch Polarů jsou AW jak dětské hodinky od Vietnamců. Neumí to body bartery, pořád vás to jakože motivuje ve cvičení. Jeden den spálíte 3000 kcal a druhý den vám AW napíšou: Výborně Jane, včera jste spálil přes 3000kcal, dokážete to dnes znovu? Jako co to má znamenat? Žádná regenerace, nic. Také mám v AW Training Today, takže aspoň něco, ale do funkčnosti Garminu to má teda opravdu daleko. Mám AW5. Teď už asi nedostanu nový systém. O nových AW úplně neuvažuju. Pokukuju po nějakých Polarech nebo Garminech. Ale osobně mám radši Polar. AW si nechám jen na notifikace a hudbu. Sport pojedu na Polarech. Jinak hrudní pás používám Polar H7. Nevím, jestli se s tím nějak zpřesňuje to měření HRV. Tepovka s hrudním pásem lépe reaguje na rychlejší změny tepu než když se to měří na zápěstí. Ale přesnost měření tepu na ruce je u AW velmi dobrá. Rozpoznávání arytmií je fraška. Arytmie mám a ještě nikdy mi je AW neodhalily.
Vidíš a já si myslím dost sportuji a jen s AW (+ externí app) a Garminy jsem měl troje a od doby co jsem poznal AW už Garminy prostě nechci, funkčně neskutečně, jednoúčelově a omezeně zaměřené hodinky. Co myslím tím sportem, tak běh, turistika, kolo. Třeba za minulý rok MTB s průměrkou 50km/den za období od února do listopadu a zase naopak od listopadu do února běh na průměru 10,11 km/den. O víkendech hlavně turistika. A nedovedu si představit mít dál tak jednoúčelové a specifické zařízení, jako je Garmin. Mně by tam prostě milion věcí chybělo, milion věcí co každý den neustále používám. Polar, Suunto nebo Coros bych už nezmiňoval raději vůbec, to je zase proti Garminu ryzí tragédie.
A co ti na Garminu chybí?
Ja len napisem moju skusenost. Este ked vysli AW4 (prve s meranim EKG) tak prave tie mi odhalili fibrilacie predsieni. Nasledovalo mnozstvo vysetreni a neskor zapis na cakacku na kryoablaciu. Dnes som uz par mesiacov po zakroku, takze ja na AW nedam dopuatit ;)
Ano a pozor, BPM (tep) měří aw hodně slušně, ale HRV právě mizerně. Prodavač jedné údajně skvělé značkové prodejny apple v Praze na Chodově ani nevěděl, že aw měří HRV a ukazoval mi BPM. Navrch huj, vespod fuj :))
1. Uvědomujete si doufám, že HRV se počítá z BPM pomocí standardní odchylky (RMSD, resp. RMSE)? Dokonce to máte napsané i v nativní aplikaci Zdraví. Podle jakého údaje by to podle Vás měli hodinky měřit? :D Takhle to podle mého měří všichni výrobci nositelné elektroniky, respektive na webu se to udává jako standardní postup měření. Takže pokud podle Vás AW měří přesně BPM, pak by podle rovnice měl být přesný i výpočet, ne?
Samozřejmě metodik je několik a je otázkou, jak který výrobce k tomu přistupuje. Každopádně pokud máte špatně naměřené BPM, pak máte, z logiky věci měřicího řetězce, špatný celý výpočet.
Ve výsledku bych tedy řekl, že je jedno jestli máte Training Today nebo Body Baterry, protože:
a) různá metodika vyhodnocení.
b)Přesnost měření BPM.
Kdo to myslí s měřením HRV, respektive RTT vážně, tak si koupí mySASY, kde se provádí vyhodnocení na základě spektrální analýzy přes hurdní pás.
Pokud se pletu, tak se omlouvám a rád se nechám poučit.
Díky všeom :)
Aha, takze kdyz mi AWU v 8 hod rano namerili hodnotu blizko ke 300 ms, tak to bylo spravne ano? Za den nekolik chybovych hodnot, coz uplne zkresli recovery apod. Osobni zkusenost, doporucuji analyzu od Quntified scientist na YouTube. Presne dospel k temto zaverum a „trouba“ to zjevne nebude. Dale Fitgear hunter tamtez.
Vykuk,
jak víte, že hodnoty přes den byly špatné? Dělal jste nějaká referenční měření? 300 ms mi to občas vyhodnotí taky. Já používám Training Today a jedinou zpětnou vazbou mi je osobní pocit jak se cítím a apliakci mám jen jako číselnou interpretaci jestli to zhruba sedí. Referenční měření by šlo udělat třeba právě pomocí mySASY nebo jiného přesného zařízení, což bych třeba čekal i v článku. Posléze přehlednou tabulku s hodnotami jednotlivých aplikací, škoda :/
Pokud jste uživatel Garmin, dokázal byste mi popsat princip vyhodnocení HRV, respektive připravenost (RTT) přes Body Battery?
Jinak díky za tip, kouknu se na to :)
Ja nejsem teoretik jako ty, ale praktik. Vytocenej v 8 rano v praci fakt 300 ms HRV nemam. A takovych uplne prestrelenych hodnot bylo za den vic. Ja mam obecne nizsi HRV, v noci tak max neco ke 130, ale spise min na Garminu. Mimochodem 300 ms je hrozne vysoke, to byl mel mozna clovek po dlouhe meditaci, uplne nulovy stres. Zrejme taky chybova hodnota. Garmin meri kontinualne HRV presne, to neni zadne tajemstvi. Koupili First Beat Analytics a ziskali know how. Apple kontinualni mereni HRV proste jeste neumi. To byl duvod, ze jsem AWU po otestovani dal pryc. Koukni na Quantified Scientist a Fit Gear Huntera, sleduj namerene hodnoty HRV na AW aspon tyden. Porovnej s Garminem jako ja. Mas vubec na AW aktivovane castejsi mereni HRV? Bez toho meri dost malo, tak jak seriozni muze byt vysledna recovery. Klidne machruj, asi jsem ja, Quantified Scientist a Fitgear Hunter trouba. Od teoretika jako jsi ty je to vlastne lichotka.
Tak uz jsi ty teoretickej experte zjistil, ze aw, ackoliv na hodinky meri tep velmi slusne, tak nekdy par tepu nezaznamenaji a zejmena tim pak vymeri HRV nepresne. Jelikoz si mysli, ze mezi tepy, ktere zaznamenaly byla delsi pauza? Ale bud dal namysleny, jak to mas na haku ty experte.
Raději toho necháme. Snažím se zde slušně diskutovat, ale očividně Vy jste jeden z těch, kteří prostě musí mít pravdu. Zcela jasně jsem napsal, že pokud se mýlím, rád si to nechám od někoho vysvětlit. Příště by bylo tedy vhodné zvolit jiný formát komunikace než okamžitě cynicky napadat protistranu :)
Možná jsem teoretik, nicméně by bylo dobré si uvědomit, že na základě matematického aparátu fungují dnešní technologie, tedy i Vaše Garmin/AW (ať už elektronikou uvnitř nebo SW výpočet různých parametrů).
PS: Na Vaše doporučení jsem zhlédl několik videí od Fit Gear Huntera a popravdě mi to nepřijde jako relevantní zdroj.
1. Divácká základna téměř 0 (na dnešní dobu mít průměr cca 2k na video není teda žádné terno).
2. Drtivá většina vedií se specializuje na Garmin. Trošku mi to připomíná propagaci alá Petr Mára :D
Mějte se hezky
Podivej se na Quantified Scientist, ten adoruje AW a umí přiznat, že HRV mají špatný. Jestli umíš dobře anglicky, tak to možná pochopíš. Dole ti to navíc i já shrnuju ted důvod, proč tepovka celkem slušný, ale i tak HRV mizerný :D
https://www.youtube.com/@TheQuantifiedScientist/videos
S tou adorací Garminů teda úplně nesouhlasím. Asi jsou super pro extrémní sportovce, co dvakrát do týdne vyrazí na čtyřdenní tůru po horách a využijí dlouhou výdrž, ale mě zklamala nepřesnost měření, dost špatný SW a hlavně ty nesmysly, co mi to tvrdilo. Měla jsem Garmin Quatix 6 (jako Fenix 6 jen s jachtařskými funkcemi navíc) prvních šest týdnů tohoto roku a pokorně jsem se vrátila k AW a už nikdy neudělám tu chybu, že bych přešla na něco horšího. Za těch šest týdnů mi to čtyřikrát špatně změřilo tep při aktivitě – běh a 50-60 bpm, nepomohlo ani hodinky sundat a znovu nasadit, přitom realita byla kolem 140 bpm. Rada od fanoušků i „expertů“ z Garminu byla, ať si koupím hrudní pás, že prý optické sensory jsou nepřesné. To jsem od AW Series 0 fakt nepozorovala, vždycky měřily a měří přesně. Něco přes 2 roky používám Training Today a také měří přesně, můžu se podle toho řídit, protože to reflektuje stav mého těla, jak se cítím. Garmin Body Battery mi neustále vnucovaly, že mám cvičit ráno, hned po probuzení, že prý mám nejvíc energie. Ovšem realita je taková, že mi trvá cca dvě hodiny po probuzení, než najedu na „plný výkon“ a nejlépe se mi cvičí odpoledne nebo večer, což Training Today vědí, ale podle Garminu jsem měla tou dobou už odpočívat.
Celkově měření na Garminu bylo dost tragické a nepřesné, tepová frekvence z toho byla nejpřesnější, ale stejně se od reality o pár bpm lišila (ověřováno několikrát u známého lékaře), SPO2 absolutně tragické, každé měření o 5% nižší než realita, takže maximálně mi to naměřilo 94% i když jsem v tu samou dobu měla 99%, opět podle měření u lékaře. Na běžeckém pásu nepřesnost cca 500 metrů na 3 km (AW taky nejsou 100% přesné, ale odchylka je obvykle do 20 metrů na 3 km). Garmin neumí změřit délku kroku, kadenci a naměřil mi naprosto nesmyslné hodnoty VO2Max (tedy, já bych je brala, Garmin mi naměřil 37, jenže já mám 22, jsem vážně nemocná, invalidní a AW opět odpovídají tomu, co mi změřil lékař na profi přístrojích při několikadenním testování).
No a nabíjení, to je kapitola sama pro sebe, Garminy se mi poprvé vypnuly, protože došla baterka, vydržely 5 dnů i přesto, že mají psáno 14 dnů. Takže jsem je nakonec nabíjela denně jako AW, pokaždé při hygieně. Akorát teda položit AW na magnetickou nabíječku a drbat se s tím šíleným nacvakávacím konektorem je dost rozdíl. A 10% u Garminu se nabíjelo stejně dlouho jako 50% u AW, prostě za 3/4 hodiny je nabito. Garmin fakt už nikdy víc…
Tady se řeší HRV a AWU jsou při kontinuálním měření prostě špatné a z mé zkušenosti jsou Tactix 7 spolehlivé.
Vadný kus může samozřejmě u Garminu být, mně na Tactix Delta odešel barometr. Já zkoušel AWU, ale nepřesné HRW, absence kvalitně fungujícího chatu na whatsapp a pořád slabá výdrž baterie byly stopka.
Moje žena, vždycky když má začít pracovat, tak ji Training today ukáže hodnotu 0 – absolutně vyčerpaná a kdykoliv tu práci odloží, tak je hodnota 10 ve skvělé formě a měří ji to tak každý den :D :D