Steam je zřejmě u nás nejpopulárnějším online obchodem s hrami. Českého hráče vždy potěší, pokud koupená a následně stažená hra má českou lokalizaci. Zvláště pak u her, které jsou náročnější na text (RPG). Může se tedy rozhodně i stát, že absence české lokalizace může hráče od koupě odradit. Jak na tom ale vlastně česká lokalizace ve hrách na Steamu je?
Níže můžete v galerii vidět grafy, které ukazují, jaký poměr her v knihovně Steamu má českou lokalizaci. Podíváme-li se na poměr vůči všem hrám, můžeme si všimnout, že česká lokalizace je přibližně u 3 % her. Na druhou stranu je tato statistika poněkud zkreslující. Databáze Steamu obsahuje velké množství i malých projektů, které jsou mnohdy pouze jen v angličtině a další jazyky si nemohou z finančních důvodů dovolit. Pokud se mrkneme na populárnější tituly, které mají více než 10 tisíc stažení, lze vidět, že poměr her s českou lokalizací se zvýšil na přibližně 6,5 %, což ale také není mnoho. V dalším grafu je pak k vidění konkrétní počet her. V roce 2022 bylo na Steamu 409 her s českou lokalizací. O rok dříve to bylo „pouze“ 345 her. Na jednu stranu lze říct, že skok o více než 60 her za rok je značný. Těžko ale odhadovat, o jaké tituly se jedná. Jak jste na tom vy? Preferujete ve hře českou lokalizaci, nebo vám stačí angličtina?
I přesto, že umím anglicky velmi dobře, tak radši mám českou lokalizaci. Hry s češtinou kupuju klidně v předprodeji za plnou cenu, hry, které mají fan lokalizaci koupím ve slevě až vyjde kompletní se všemi DLC a hry bez lokalizace obvykle nekoupím vůbec, jedině že by šlo o pecku roku.