iOS 9. To je meno tohtoročnej aktualizácie operačného systému, ktorý sa už na jeseň/podzim tohto roku dostane do stoviek miliónov zariadení a bude obsiahnutý v desiatkach miliónov nových iPhonov a iPadov. O pripravovanej aktualizácii sa toho však moc nevie, aj keď sme už mali nejaké tie prvé lastovičky, ktoré naznačovali tomu, že jednou z hlavných noviniek v novom iOS bude Siri v aspoň 10 nových jazykoch, medzi ktorými nebude chýbať ani čeština a slovenčina (to teda trvalo). Ešte je možnosť taká, že by sme sa dočkali vydania Siri pre Mac, ale to už s týmto článkom nesúvisí.
Čo teda očakávame od iOS 9? Očakávať by sme hlavne mali, že sem Apple prinesie niekoľko funkcií, ktoré sa mali objaviť už v iOS 8, ale kvôli určitým problémom s vývojom sa v minuloročnom systéme nakoniec neobjavili. Ako takú kľúčovú funkciu by sme mali pokladať Multitasking pre iPad. Myslím tým plnohodnotný multitasking, ktorý sa uchytil u konkurencie, či už u Microsoftu alebo Samsungu. S pomocou neho by mohla byť práca so systémom opäť o niečo jednoduchšia a potešilo by to hlavne ľudí, ktorí pracujú s internetom a textom. Takto by ste mohli mať na obrazovke zapnutý Word aj Safari a mohli by ste jednoducho kopírovať časti textu z jednej aplikácie do druhej. Nevýhoda? Vývojári by museli prispôsobovať svoje aplikácie pre ďalšie rozlíšenia (1024 x 1536, 512 x 1536), čo by sa im nemuselo páčiť. Teraz by bol však vývoj o niečo rýchlejší, keďže nové verzie iOS pracujú s vektorovou grafikou.
Ďalšie vylepšenia by sme mali očakávať v Apple Maps. Tu by sme sa mali dočkať funkcií, kvôli ktorým Apple kúpil v minulých rokoch hneď niekoľko startupov a firiem, ktoré poskytujú špecifické mapové služby ako napríklad hromadnú dopravu, mapovanie interiérov a podobné. Tieto vylepšenia sa mali objaviť už v iOS 8, ale firmu v minulom roku opustilo viacero kľúčových vývojárov, ktorí pracovali práve na službe Maps a Apple tak nedotiahol svoje plány do konca. Zmena by mohla nastať však už tento rok a možno to vystrelí Apple Maps vpred.
Funkcia, na ktorú čakám už dlhší čas, sú názvy poznámok. V aplikácii Poznámky si síce môžete vytvárať zoznamy poznámok a tam môžete jednotlivé poznámky ukladať, ale keď sa tak poznámky hromadia, zrazu v nich už máte neporiadok. Konkurencia (áno, Samsung) však už takúto vec vo svojej aplikácii má a orientovanie sa v poznámkach je vďaka tomu oveľa jednoduchšie, keďže ich názvy nezačínajú štýlom „iOS 9. To je meno tohtoro…“. Myslím, že táto funkcia by bola veľmi dobrá vrámci produktivity a organizovanosti. Názov poznámky by ste zadali nad časom, keďže napríklad na iPade sa nachádza celkom veľké miesto nad časom a dátumom, kam by sa nadpis bez väčších problémov zmestil.
Pomerne realistickým prianím je, že by sme sa dočkali prediktívnej klávesnice aj v ďalších jazykoch. Už dnes je táto funkcia prístupná v iOS 8, ale len vo vybraných jazykoch a aj keď si ju môžete aktivovať pri používaní anglickej klávesnice, po prepnutí sa na slovenskú či českú sa (väčšinou) prediktívna funkcia vypne. Preto očakávam, že v iOS 9 by sa funkcia mohla rozšíriť aj o niekoľko ďalších jazykov, medzi ktorými by sa mohla nachádzať už aj čeština a slovenčina, keďže tu máme to diktovanie a pomaly aj Siri. Funkcia by rozhodne potešila, keďže by sme s ňou vedeli písať SMS-ky rýchlejšie; má to však aj svoje nevýhody a niekedy by to mohlo meniť veľkosť častíc S jedným písmenom. Funkcia sa však už teraz nachádza na Androide a tak si nemyslím, že by vytvorenie prediktívnej klávesnice pre iOS v češtine a slovenčine predstavovalo nejaký zásadný problém, kvôli ktorému by sme naň čakali 4 roky.
Ďalším celkom realistickým prianím (vzhľadom udalostiam z minulého roku), je prítomnosť Beats Music priamo v systéme iOS aj keď ešte nie je celkom jasné, aké zmeny s ňou Apple vlastne pripravuje. Vieme však, že by sa Beats Music mohla stať súčasťou iTunes, takže je možné, že by sa táto služba stala súčasťou aplikácie Hudba v iOS, kde by potenciálne mohla nahradiť iTunes Radio, o ktorom sme počuli naposledy v čase jeho vydania v roku 2013. Beats Music je ale zatiaľ dostupná len v USA, takže pre nás by to nepredstavovalo veľkú novinku.
Na čo sa celkom teším, je vylepšenie funkcie Continuity predstavenej ešte minulý rok ako súčasti iOS 8 a OS X Yosemite. Funkcia by mohla byť dotiahnutá do konca a už by sa nemuselo diať napríklad to, že keď zdvihnete hovor na iPhone, tak vám ešte nasledujúcich 5 sekúnd zvoní Mac alebo iPad. Rovnako by sme sa behom tohto roka mohli dočkať toho, že by sa Continuity/Handoff objavili v aplikáciách ako Microsoft Office, ako sme sa koncom minulého roka dozvedeli, že Office 16 možno prinesie Handoff pre hlbšie prepojenie s iPadom a iPhonom.
Posledná vec, ktorú môžeme čakať od iOS 9, je to, že to bude posledná verzia kompatibilná s 32-bitovými zariadeniami. To znamená, že iOS 9 je poslednou verziou, ktorá podporuje iPhone 5, iPhone 5c a iPad 4. generácie, ktoré obsahovali procesory Apple A6 a A6X. Počet kompatibilných zariadení sa výrazne zredukuje oproti iOS 8, keďže zo zoznamu vypadne iPad mini, iPhone 4S, iPad 2, iPad 3. generácie (zrejme) a iPod touch 5. generácie. To by zároveň znamenalo, že sa môžeme dočkať uvedenia vynoveného iPodu, ktorý by bol kompatibilný s iOS 9. Celkovo vidíme zoznam zariadení takto:
- iPhone 5, iPhone 5c, iPhone 5s, iPhone 6, iPhone 6 Plus
- iPad 4, iPad Air, iPad Air 2, iPad mini 2, iPad mini 3
K poznámkam. Stačí zadať názov poznámky do prvého riadku. A pokračovať s textom od druhého.
Prvý je potom vidieť v zozname a je teda de facto nadpisom.
Co ja ocekavam a co uz davno melo bejt s ios8 je to, ze kdyz smazu sms na iphonu tak se mi smaze i z macu a ipadu!!! A ne ze tu jednu sms budu mazat zvlast na kazdym zarizeni! To je u me velky minus!!
v kalendáři se neobjevují v ročním přehledu záznamy jako v OSX a byloby toho dost
Našli jste někdo jak vypnout formátovaný text z poznámek?
Ja na nič z toho nečakám. Každý nový iOS dúfam, že konečne vložím do mailu, na ktorý odpovedám excel, alebo word. To je asi jediná vec, ktorá mi chýba.
Já už raději nic neočekávám. Pak jsem jen zklamaný. Když budu realista, tak to bude zase pomalejší, bude to žrát více baterky a vyjde na to řada balíčků, které budou řešit bezpečnostní chyby.