Ke konci minulého roku vás náš internetový magazín informoval o tom, že od 1. ledna 2015 je možné vrátit aplikaci z iTunes App Store do 14 dnů od jejího zakoupení bez udání důvodu. Vracení je umožněno díky novému zákonu, který schválila Evropská unie a tudíž se samozřejmě vztahuje jen na její členy, kterými jsou i Česká republika a Slovensko. S touto novinku pochopitelně přišlo mnoho otázek směřujících především na to, jak Apple bude postupovat, pokud budeme vracet aplikace opakovaně. Na tuto otázku však nyní již známe odpověď.
Většinu her, které nalezneme v iTunes App Store lze dohrát dokonce i během pár hodin, pak je již hra v podstatě zbytečná, pokud se nejedná o opravdu zajímavý kousek, který si chceme ponechat. S novým zákonem se tak nabízí možnost vrátit takto dohranou hru do 14 dnů bez udání důvodu a nechat si vrátit peníze, které jsme za hru zaplatili. Toho lze samozřejmě zneužít a vracet aplikace a hry neustále po jejich odzkoušení či dohrání. Takové zneužítí by však mělo negativní dopad na vývojáře v iTunes App Store, kteří by přišli o značnou část svých výdělků, což by zapříčinlo, že by většina z nich přestala aplikace vyvíjet.
Apple si je samozřejmě problému vědom a o své vývojáře přijít nechce. Už jen z toho důvodu, že z každého nákupu aplikace v iTunes App Store má jistou provizi. Jak se dalo tedy očekávat, Apple po opakovaném vracení aplikací a her tuto možnost zablokuje, abyste tak nemohli činit stále dokola.
Jeden nejmenovaný uživatel jablečného systému chtěl vyzkoušet, jak bude Apple reagovat, pokud své právě zakoupené aplikace začne vracet jednu po druhé. Nakoupil aplikace přibližně za $40. Poté je začal vracet. Po vrácení aplikací přibližně za $25 se mu při nákupu další objevila hláška, kterou můžete vidět na obrázku níže. Tedy, že bere na vědomí, že pokud tuto aplikaci zakoupí a stáhne, nebude ji již moci vrátit do 14 dnů bez udání důvodu.
Z popsaného příkladu tak můžeme vydedukovat, že Apple má jisté hranice při refundanci aplikací. Jaké však, to prozatím nevíme. Můžeme ale spekulovat o tom, že se jedná o částku právě okolo $25 nebo o jistý počet aplikací vrácených v určitý časový interval. Hlášku však uživatel jistě neuvidí natrvalo, po nějakém čase jistě zmizí, pravděpodobně po 14 dnech.
*Zdroj: iDownloadBlog
Ten zákon je pitomý. Chování Applu samozřejmě chápu. Nicméně, má tohle omezení oporu v zákoně?
Jimmys3 pitomy jako pitomy, protoze kdyz nemas moznost podivat se na lite verzii tak kupujes buh vi co.
Osobne jsem moznost vraceni aplikace (presneji In-App-Purchase) vyuzil jednou a to proto, ze to vubec nefungovalo jak melo. Ale aby slo vracet hudbu nebo filmy, to mi prijde dost ujety, hudbu si muze kazdy poslechnout pred koupi.
Ujety to mozna je, ale v normalni spolecnosti (tim myslim tu vyspelou, ne postkomunisticke staty EU) lidi nemaji moc zazity krast. Samozrejme jsou vyjimky a nenazranci v politice a korporacich, ale tech je malo a ti taky nemaji zajem okradat Apple o par euro. Ja tohle delat nebudu, protoze si za prve vyvojare vazim, za druhe nemam tak hluboko do kapsy abych si nemohl dovolit nejakou tu appku a za treti nejsem uboha vyzirka a spekulant.