Vyhledávač Google zná bez jakékoliv nadsázky naprosto každý uživatel internetu. O to víc ty české nyní zamrzí, že se jeho podoba kvůli přijetí dle všeho zbytečně tvrdé novely autorského zákona (v porovnání s vizí Evropské unie) zřejmě nenávratně změní – tedy za předpokladu, že nebude do budoucna novela opět upravena. Řeč přitom není jen o vzhledu odkazů při vyhledávání, respektive pak citacích, které člověku usnadní najít smysluplný obsah, ale taktéž o omezeních služeb, které jsou mezi uživateli velmi oblíbené. A jelikož k celé záležitosti již český Google vydal své stanovisko, v plném znění vám jej v následujících řádcích přinášíme, ať víte, na co se připravit.
„V České republice byla právě přijata novela autorského zákona, jejímž prostřednictvím Česko transponovalo do svého právního řádu evropskou směrnici o autorském právu na jednotném trhu z roku 2019. Text této novely jde však daleko za rámec ustanovení evropské směrnice. Z tohoto důvodu musíme přistoupit ke změně zobrazování náhledů zpráv v našich službách. Tato novela bude mít negativní vliv na kvalitu našich produktů a služeb v Česku a zároveň zhorší přístup lidí ke kvalitnímu zpravodajství.
V evropských zemích, které postupně transponují evropskou směrnici o autorských právech do svých právních řádů, vstupujeme do jednání s vydavateli o využívání jejich chráněného obsahu. Doposud jsme těchto smluv s evropskými publikacemi uzavřeli více než tisíc. Takto jsme byli připraveni postupovat i v Česku, ale přijetí novely autorského zákona nám znemožnilo uzavírat podobné smlouvy s českými vydavateli. Zobrazování potenciálně chráněného obsahu pro nás za těchto podmínek znamená nepřiměřené finanční a provozní riziko, protože i v případě rutinních aktualizací našich služeb bychom riskovali nepřiměřeně vysokou pokutu.
Vzhledem k výše popsaným rizikům nemáme jinou možnost než odstranit v Česku náhledy zpravodajského obsahu vydavatelů z Evropské unie z Vyhledávání, Zpráv a služby Discover. Jedná se o obsah, který může být chráněn novelou autorského zákona, tzn. o úryvky článků a náhledy obrázků a videí. Zobrazování titulků a odkazů se nijak nezmění. Museli jsme také učinit složité rozhodnutí a ukončit v Česku náš licenční program Výběr Zpráv Google (Google News Showcase), který nám doposud umožňoval platit vydavatelům za výběr obsahu pro Zprávy Google a službu Discover. Novela autorského zákona bohužel představuje pro naše produkty příliš zásadní omezení a finanční a provozní rizika, která z ní vyplývají, pro nás nejsou dlouhodobě udržitelná.
Níže příklad toho, jak může vypadat výsledek vyhledávání zpravodajského obsahu vydavatelů z EU na českém Googlu před a po přijetí novely autorského zákona.
V zemích Evropské unie, které postupně transponují evropskou směrnici o autorském právu na jednotném digitálním trhu z roku 2019 do svých právních rámců, spolupracujeme s místními vládami i vydavateli. Zahájili jsme diskuse s vydavateli o dohodách o využívání jejich chráněného obsahu. Od roku 2021 jsme uzavřeli podobné dohody s více než tisícovkou evropských médií, asociací i organizací kolektivní správy a mnoho dalších takových jednání probíhá. Pokračujeme tak v naplňování našeho dlouhodobého závazku vůči zpravodajskému sektoru, díky němuž jsme jedním z největších finančních podporovatelů žurnalistiky na světě.
Udělali jsme všechno pro to, abychom se konstruktivně zapojili do legislativního procesu. Osobně jsme se účastnili konzultací k původnímu textu vedených Ministerstvem kultury a předkládali jsme zároveň i písemné připomínky. Okamžitě, jak jsme se dozvěděli o pozměňovacích návrzích, které k původnímu transpozičnímu textu přidala Poslanecká sněmovna a které byly nahrány do veřejného systému Poslanecké sněmovny v září, vyjádřili jsme své obavy jak zástupcům Poslanecké sněmovny před hlasováním ve výboru a v plénu, tak na schůzích senátních výborů, jakmile byl text postoupen do Senátu. Nedospěli jsme však během jednání se všemi zúčastněnými stranami k funkčnímu kompromisu a proto jsme museli učinit složité rozhodnutí přestat zobrazovat náhledy zpráv a uzavřít program Showcase v Česku.“
Zase jsme v ČR papežštější než papež……….
The small publishers will suffer the most from the drop in traffic while the big guys/oligarchs, CNC/MladaFronta,… will just buy them on the cheap before they go bankrupt. In the end, it will be less diversity in content and even more influence of the oligarchs. Good for them, bad for the people.
Vzdyt je to cele postavene na hlavu…nez abych na prvni pohled videl, jestli v tom clanku je zminka o tom, co hledam, tak ho budu muset otevirat, coz ve spouste pripadu bude jen klikani navic….
úředníčci se zase chtěli zviditelnit