Není žádným tajemstvím, že marže Applu z prodejů iPhonů jsou mnohem větší než marže konkurenčních výrobců z jejich telefonů. Zatímco ti totiž přidávají k ceně jejich telefonů klidně jen jednotky či maximálně nižší desítky procent, Apple se marží absolutně nebojí a ceny iPhonů nastavuje tak, aby byly co možná nejvyšší, přičemž ani letos tomu není v tomto směru jinak. Výrobní cena iPhonů 14 Pro Max je sice vyšší než tomu bylo loni, to však nemění nic na tom, že marže na nich jsou i nadále extrémní.
501 dolarů. Tak přesně tolik platí údajně Apple za výrobu iPhonu 14 Pro Max, což je jen pro zajímavost o 60 dolarů více než kolik platil loni za iPhony 13 Pro Max – tedy alespoň podle analýzy asijského portálu DigiTimes. Maloobchodní cena tohoto telefonu je přitom v USA nastavena na 1099 dolarů, takže je evidentní, že marže na telefonu je nastavena i nadále na extrémních více než 50 % a tudíž lze bez jakékoliv nadsázky říci, že prostor pro zlevnění tu je a je opravdu obrovský. Ano, výrobní cena iPhonu neodráží ani zdaleka celkovou investici, kterou do něj musel Apple vložit, jelikož se v ní neodráží vývoj a tak podobně, ale vzhledem k tomu, že jsou modely 14 Pro Max předešlé generaci jen relativně málo vzdálené, nemá smysl si nalhávat, že by zde byl Apple schopen vynaložit na výzkum a vývoj tak velké finance, aby z více než 50% marže byla náhle třeba jen 10%. Zkrátka a dobře, i letos jsou iPhony pro Apple neuvěřitelným zlatým dolem.
Ačkoliv je do jisté míry výrobní cena iPhonů 14 Pro Max šokující, jedním dechem je třeba znovu zopakovat, že se skutečně nejedná o nic nového pod sluncem a že je navíc evidentní, že jablíčkářům plnit kapsu Applu vysokou marží absolutně nevadí. Navíc je třeba říci, že cenová politika je jen a pouze v rukou výrobce a pokud se zákazníkům nelíbí, svůj nesouhlas mohou vyjádřit jednoduše tak, že jeho produkt nezakoupí. Protestovat proti vysoké marži však příliš smysl nemá, byť to člověka může naštvat sebevíc. Apple totiž holt nemá sebemenší důvod ke změně své cenové politiky a to ani v období, kdy celý svět řeší potenciální finanční krizi.
- Apple produkty lze zakoupit například na Alze, u iStores či Mobil Pohotovost (U Mobil Pohotovost lze navíc využít akce Koupíš, prodáš, prodáš, splácíš, v rámci které lze iPhone 14 získat už od 98 Kč měsíčně)
Mne to zas taks trasny nepripadne – je v te cene zapocitana preprava, marze prodejcu, zarusni servis, podpora,……? Ono to ve finale muze poskocit treba na 70-80%.
Letem světem „pozná výrobnú cenu iPhonu?!?
Dobrý dôvod na úsmev.
Výrobní cena je opravdu jen cena za výrobu. Jsou tam ještě další náklady. Takže bych to nebral tak zle. A teoreticky kdyby jo, tak co je na tom? Kupujou? – Kupujou tak proč by měli zlevňovat…
Suroviny na oběd v restauraci sotva přeskočí 50 Kč a přesto se za to nikde nenajíte.
A kde je započten vývoj, kolik lidí na tom pracuje, jak na softwaru, tak i na hardwaru. Cena za výrobu je zcela zcestná.
V NY si koupíte tričko za 399,- a výrobní cena je 29,- … Apple je na tom ještě dobře a i tak nemá zapotřebí pořádat akce : kup si mobil a ⌚ máš za korunu :))
toto už dávno nie je o Apple, akcionári sú nenažraný
:-D Pouc nas, co je Apple, experte.
Sra*ka.
Pokud platí 501 dolaru, prodává za 1099 dolaru tak je to marže 100% .. ne 50 %
110% kdyz uz
Tak jasne
Nikoliv, Pavle… Poučovat možná umíte, ale význam slova marže Vám bohužel zůstává utajen. Je to rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou vyjádřený většinou v procentech (případně absolutní hodnotou), přičemž základ (100%) tvoří prodejní cena. Z toho celkem logicky plyne, že marže 100% se v tržním prostředí prakticky nevyskytuje, byť hypoteticky možná je (pokud by nákupní cena byla rovna 0). Marže může mít dokonce i zápornou hodnotu, ale nikdy nemůže být vyšší, než 100% (nejčastěji záměna s obchodní přirážkou). Uf… Nemáte zač! Pěkný večer.
Wau! Umis kopirovat z Wikipedie. Uf…To musela byt fuska.
Adame, ty jablečnej kuřbuřte, ty neumíš ani to 😄.
Zjistete si co je marze a jak se pocita ….
Kdyz platí platí 501 dolaru a prodává za 1099 dolaru , tak je to marže vic jak 100%, ne 50%, tim neříkám , ze je to spatne .. ma spoustu dalších nákladu
Marže se bere z plný ceny, tak nemůže bejt marže 100%.
V článku se zmiňujete o „ceně za výrobu“, a je to jen za onu „výrobu“, nebo i za součástky použité při výrobě?
Jsou do té ceny zahrnuty i náklady na dopravu?
Że tam není zahrnutý vývoj, to se asi nemá smysl zmiňovat.
Pavle, když se někdo v článku zmiňuje o ceně za výrobu, tak do ni logicky neřadí vývoj… to jsme ale myslel, že lze z věty v článku – cituji „Ano, výrobní cena iPhonu neodráží ani zdaleka celkovou investici, kterou do něj musel Apple vložit, jelikož se v ní neodráží vývoj a tak podobně,“ celkem pochopit, vy jste to skutečně nepochopil nebo proč jste ten komentář napsal?
Protože ten článek rozhodně jednoznačně napsaný není. Je napsaný tak, aby se na něj kliklo, vzbudil vášně, ale ve finále se člověk nic nedozvěděl.
Kdybych citoval Cooka, tak ten kdysi řekl, že takových zaručených „výpočtů“ ceny iPhonu viděl na internetu několik, ale ani jeden z nich se neblížil reálné ceně, co to Apple stojí.
Pavle, zalozte si vlastni web a tvorte jednoznacne clanky, ktere nebudi vas e, a na ktere nikdo nebude klikat. A cele to dotujte ze sveho.
A kolik jen rozbitých aut, poplatky za první půlrok k těm satelitům… Navíc dobrý vývojář si taky řekne v krizi o víc peněz… Jen mě mrzí, že se ceny nepočítají podle množství funkcí dostupných v dané zemi :/
Tak k tomu započítejte ještě celý IOS, za který také platíme v ceně telefonu, včetně 5ti leté podpory a nové verze každý rok …
A taky to že o mě Apple shromažďuje mnohem méně informací a neprodává je dál, jako Google, tak to zase nevychází až tak tragicky.
Tak s těmi informacemi jsem se teď upřímně velice zasmál. Taky bych chtěl bejt takhle naivní.
Přesně
Ríša má ale pravdu. Google má na soukromých datech svých uživatelů založený byznys, Apple nikoliv.
Je dluhodobě známo, že ajfony jsou hloupé předražené mr*ky, ale iovce koupí i rozmáznuté lejno, když bude vod eplu a ještě se budou bít v prsa, že ten smrad je vznešený 😎
Je dlouhodobě známo, že se pod každým podobným článkem objeví alespoň jeden podobně hloupý komentář …
Jen čistě matematicky – pokud je výrobní cena 601,- a prodej 1099,- tak je marže (obchodní přirážka) 90% a nikoliv 50%.
Zjistete si co je marze a jak se pocita …. Pak je zbytecne psat podobny blabol. Maji to spravne. Je rozdil mezi marzi a obchodni prirazkou …
Neplest marzi a rabat
Pak se dopocitate tem cislum :-)
A co by ne – když jsou lidi hloupí a daj jim to. Ti hloupější si to vezmou i na splátky :D
Mě vysoká marže naprosto nevadí, ale ta každoročně větší a větší technologická ztráta na konkurenci ano. Iphony vždycky byli top produkt..dost mě mrzí, že z tak inovativní značky, jakou byla je už jen brand..
Není hloupý…je upřímně pravdivý
Prostě boomeři
Z nabízených produktů si stačí prohlédnout českou cenu a víte kolik platíte za dopravu atd. Být pozer nevyžaduje inteligenci. Apple je mašina na prachy a to je jejich krédo.
Vyhledal jsem jsi kolik je v 501 dolarů vyšlo mi to celkem 11000a něco ale přitom když jsem se díval na internet kolik stojí Apple iPhone 14 pro Max tak stojí kolem 50 tisíc