Obrovským nešvarem pro mnoho streamovacích služeb, zejména pak těch, které přináší živé přenosy sportovních událostí, jsou nelegální streamy na různých volně dostupných platformách. Právě kvůli nim přicházejí produkční společnosti o příjmy a ti, kteří vysílání spouští, si často ani neuvědomují, že porušují podmínky používání. V některých případech a opakovaném streamování může dojít nejen na zablokování přístupu k účtu na samotných platformách, ale také k zapojení právních zástupců poškozených společností.
Dnešní doba umožňuje v rámci nejrůznějších předplatných nebo jednorázových PPV (tzv. pay-per-view) nákupů možnost sledovat prakticky jakoukoliv ligu nebo turnaj z nejrůznějších sportů po celém světě. Kromě standardních placených televizních kanálů např. na anglickou fotbalovou ligu Premier League, se do povědomí dostává online sledování prostřednictvím PPV platforem, ty za jednorázový poplatek umožňující sledovat kupříkladu světové galavečery v boxu, MMA turnaje od UFC nebo česko-slovenské promotérské organizace OKTAGON MMA. S těmito galavečery a událostmi však přichází také řada jednorázových nelegálních vysílání.
Velkým problémem, se kterým provozovatelé a producenti nejrůznějších sportovních přenosů bojují jsou nelegální streamy. Ty probíhají zejména na sociálních sítích (Facebook, YouTube) nebo streamovacích a komunitních platformách Twitch a Discord, na kterých je velmi snadné pro jednotlivé tvůrce obsahu zapnout živé vysílání a restreamovat obsah zmíněných sportovních událostí.
„V rámci OKTAGON MMA řešíme pokusy o streamy prakticky na každém turnaji. Vždy se jedná o nějaké desítky lidí, kteří na různých platformách obsah vysílají. Pochopitelně to je relativně zanedbatelné číslo v kontextu jiných velkých světových sportovních událostí. V drtivé většině si tito tvůrci ovšem bohužel ani neuvědomují, že dělají něco špatně nebo že něco porušují,“ komentuje situaci produktový manažer OKTAGON.TV Vojtěch Pres.
Produkční společnosti a provozovatelé přenosů mají hned několik možností, jak se těmto pokusům bránit. Mezi ty nejčastější patří interní nastavení samotných platforem, které komplikuje uživateli snadné sdílení obrazovky a přenášení obrazu dalším osobám, přičemž tuto funkcionalitu ostatně využívají i některé online televize nebo streamovací služby.
Dalšími pak může být nahlašování uživatelů platformám, na kterých se toto vysílání uživatelů, kteří k tomu nejsou oprávněni děje nebo vyhledávání konkrétních nelegálních streamů a jejich kontaktování. Kromě manuálního vyhledávání takového obsahu, případně jeho nahlašování platformám, funguje i řada platforem nebo služeb, které za pomoci technologií umí využívat své moduly pro automatizaci detekce nelegálních streamů a obsahu obecně.
Myslim, ze O by se mel hlavne starat o to, ze jim to pobezi. Zatim to bylo pro platiciho vzdy jedno velke utrpeni…
Pocitam, ze cast tech koncicich pak na D jsou i ti, kteri za sve penize nedostali odpovidajici sluzbu a proste to uz nevydrzeli a hledali kde se da…
To už dávno není pravda, poslední rok jim jedou streamy perfektně. Začátek byl trosku o nervy, ale už si to vychytali