Sluchátka AirPods lze využít k širokému spektru nejrůznějších věcí. Kromě poslechu hudby či podcastů, zvuků z her či telefonování skrze ně je lze využít klidně i jako sluchadla pro osoby se sluchovými problémy. Že jsou pro tyto účely více než využitelné dokázal i nový test provedený výzkumníky z Taipei Veterans General Hospital na Taiwanu.
Test, který byl v této taiwanské nemocnici proveden, byl ve své podstatě poměrně jednoduchý. 21 pacientů s mírnou až středně těžkou ztrátou sluchu dostalo AirPods 2. generace, AirPods Pro a několik typů sluchadel v různých cenových relacích s tím, že po jejich nasazení následně opakovali věty, které jim byly předčítány, aby ukázali, jak dobře jim rozuměly. Aby pak mohly AirPods jako sluchadla vůbec fungovat, byl k nim připojen iPhone a využívána funkce živý poslech, u kterého je právě iPhone využíván coby mikrofon, který odesílá zesílený zvuk do AirPods. A jaký byl výsledek? Velmi dobrý. Zatímco AirPods 2 šlo využívat spíš jen jako občasnou alternativu ke sluchadlům, AirPods Pro snesla srovnání i s podstatně dražšími sluchadly na trhu a to zejména díky tomu, že dokázala díky ANC izolovat okolní hluk a do uší uživatelů posílat jen zvuk, který byl potřeba. Je nicméně třeba myslet na to, že vše do jisté míry závisí na iPhonu a na jeho poloze. Pokud je však pacient schopen s iPhonem určitým způsobem pracovat – tedy myšleno ohledně natáčení mikrofonu a tak podobně směrem ke zdroji zvuku -, lze AirPods brát minimálně jako jakýsi výchozí produkt, který dokáže osobám se sluchovými problémy pomoci.
Myslím, že u mnohých je problém spíše limitován do určitého frekvenčního
spektra, se kterým mají problém. Tam je třeba zesílit pouze tyto frekvence;
zesílení celého spektra je nežádoucí (nepříjemné). Chtělo by to ekvalizér…
To že Airpody Pro je možné využít jako naslouchátka není nic nového, poměrně dost lidí s větší ztrátou sluchu tohle využívá. Co mě ovšem překvapilo je fakt, že na to někdo využívá funkci živý poslech. Tu Apple pojal dost konzervativně, protože má kvalitu odpovídající telefonnímu hovoru, zejména kvůli nízkému vzorkovacímu kmitočtu a tím pádem chybějícím výškám. Nemluvě o zpoždění při přenosu. Mnohem vhodnější a praktičtější než trápit se ještě s telefonem je využít Airpody samotné, respektive jejich režim propustnosti. Ten má několik výhod. Dokáže fungovat nezávisle na telefonu, nemá zpoždění, je stereofonní, takže poskytuje lepší prostorovou představu, mikrofony jsou relativně citlivé i na tišší a vzdálenější zvuky a hlavně, zvuk lze přizpůsobit. V samotném nastavení lze equalizací zesílit středy nebo výšky, dále lze v jemnějších krocích equalizaci doladit přímo v ovládacím centru, při ztrátě sluchu na jednom uchu lze posouvat vyvážení ve stereu, je možné FFT algoritmem filtrovat okolní hluk a navíc se dá i hlasitost propouštěného zvuku ve velkém rozsahu regulovat nezávisle na hlasitosti telefonu. Ano, vím, že živý poslech je určený k něčemu jinému, přímé diktování do mikrofonu a snímání jednoho vzdáleného zdroje, ale v takovém případě by musel Apple na této funkci ještě hodně zapracovat. Režim propustnosti na Airpodech Pro a Pro 2 je perfektní a ještě jsem u žádných sluchátek neviděl komplexnější a transparentnější. A právě ten je u sluchově postižených lidí velmi oblíbený.
Mám AirPlay pro 2. Jak o tom píše SGIN, můžete poslat návod na nastavení.
Děkuji