Pokud jste až dodnes žili v tom, že čím výkonnější nabíječku k iPhone připojíte, tím rychleji se dobije, pak budete po dnešním testu možná nemile překvapeni. Apple oficiálně uvádí pouze maximální nabíjecí výkon pro bezdrátové nabíjení. Pro nabíjení kabelem pak platí neoficiální maximální výkon nabíjení a to je 27 W. Logicky byste si tedy řekli, že cokoli, co bude 27W nebo více nabije telefon rychleji, než cokoli, co bude mít menší výkon. YouTuber SimplyPops se to rozhodl ověřit na vlastní oči a tak vzal iPhone 14 Pro, což jsou zcela nové telefony a kvalita jejich baterie nemůže být po třech týdnech ničím ovlivněna a zapojil je do nabíječek s výkone 5W, 20W, 30W a 35W.
Tak nějak byste asi očekávali, že nejrychleji se iPhone nabije pomocí 30 a 35 W nabíječky, což dává celkem logiku, vzhledem k podpoře 27W. Ovšem je tu jedno poměrně zásadní ale a to spočívá v extrémnímu zahřívání, kterému iPhony díky nabíjení těmito nabíječkami čelí. Díky opravdu značnému zahřívání baterie, které iPhone nechtěl pustit přes určitou hodnotu se tak během testu jasně ukázalo, že 35W nabíječka je sice nejrychlejší a hned v závěsu je 30W, ovšem dost často musel iPhone nabíjení těmito nabíječkami zpomalit, aby se nepřehříval a tak v určitých hodnotách, například kolem 80% nabití plné kapacity, defakto nebyl žádný rozdíl mezi tím, jakou nabíječkou nabíjíte, s výjimkou 5W.
Nakonec vše dopadlo tak, že vítězem se stala 35W nabíječka s časem nabití z 0% na 100% za 1 hodinu 51 minut a 56 vteřin. Na druhém místě poměrně překvapivě skončila 20W nabíječka, která dokázala iPhone 14 Pro nabít za 1 hodinu 54 minut a 56 vteřin, tedy pouze o 3 minuty pomaleji než 35W. Na třetím místě pak skončila 30W nabíječka, která měla největší problém s tím, že se iPhone začal přehřívat při stavu baterie 99% a extrémně dlouho trvalo nabití posledního procenta. Nakonec se ji podařilo nabít iPhone 14 Pro za 1 hodinu, 57 minut a 47 vteřin, tedy o 3 minuty pomaleji než 20W a o 6 minut než 35W. Nejhůře, co se rychlosti týká skončila 5W nabíječka, které nabití iPhone 14 Pro trvalo 3 hodiny a 50 minut. Na druhou stranu se během nabíjení iPhone nezahříval a k baterii bylo toto nabíjení rozhodně nejšetrnější.
„Ovšem je tu jedno poměrně zásadní ale a to spočívá v extrémnímu zahřívání, kterému iPhony díky nabíjení těmito nabíječkami čelí.“
To je fakt výsměch… Tuším, že Apple jako jeden z mála zůstal u Li-Ion, zbytek jede Li-Pol (vyšší náklad v řádu jednotek USD).
Nabíjím 5.000mAh nějakými 65W a teploty jsou nižší (přibližně o 3C), než když jsem nabíjel ve standardu QC3.0 18W někdy v roce 2017. Vyšší nabíjecí výkon dneska neznamená rychlejší degradaci akumulátoru (jisté pochybnosti bych možná měl nad 100W), existují konstrukční řešení, které případně negativní vlivy elimunují.
Vůbec nechápu, jak to Apple tak může vypouštět (btw jen přechod z Li-Ion na Li-Pol by znamenal, že při stejné prostorové velikosti, by baterie měla o 15-20% větší kapacitu, což je sakra hodně…).
Tohle taky u Apple nechápu, škudlí na nesprávném místě! Kdyby dal Li-pol, udělal by lépe, takhle je zas v něčem 100 let za vopicema :( Holt je to nenažranost Apple a spoléhání se na to, že jeho uživatelé jsou tupé iOvce, což je v 90% zhruba pravda a neozvou se. Přitom přehřívání má zásadní vliv i na životnost telefonu, nejen na baterii.
Ale co, třeba Apple překvapí a čeká, až přijde nástupce Li-pol a půjde rovnou do toho, nebo v utajení kutí nějakou tajnou superbaterii :-D
Problém asi bude v tom, že iPhone nepodporuje plně PD standard.
No dle videa je hlavně vidět že u prvního iPhonu je nějaký jiný kabel a pak ze záběru z tepelný kamery je vidět že tento kabel se dost zahřívá, takže si myslím kdyby byl originál tak by ta 5w nabíječka možná nabyla nejrychleji.
Mám Xiaomi 11T Pro se 120W nabíjením.
Akumulátor je složený ze dvou sériově zapojených článků, takže ideální nabíjecí napětí činí 9 a více voltů.
Pokud nabíjím pomalou 5V nabíječkou, telefon se významně zahřívá, zřejmě protože musí navíc běžet StepUp zdroj. Při nabíjení nabíječkou podporující PD nebo QC3 je o poznání studenější. Nevím jak to Xiaomi dělá ale nikdy se nezahřeje na víc než 40°C.
Když budu uvažovat, že nejvíce akumulátoru vadí teplo vznikající chemickou reakcí během nabíjení, pak je vysoký výkon a tím zkrácený čas po který se zahřívá, vlastně ku prospěchu.
Osobně nenabíjím originál zdrojem 120W denně, upřímně řečeno mě to trochu děsí, ale 65W mi přijde v pohodě. 👍
Jen pro info, 120W ho nabije za 15minut. A během pěti minut zcela vychladne.
Kdežto původní 10W (5V-2A) zdroj od Xiaomi MiA2 ho tlačí několik hodin a navíc dost peče. 😁
Jelikož mám jako druhý telefon iPhone 11Pro s 18W zdrojem, který umí 9V a 2A, tak ho dost často používám pro oba, hlavně v práci.
Je zvláštní že iPhone si nestěžuje když k němu připojím něco silnějšího, ani 65W ani ten 120W. A i když teda není nabitý zásadně rychleji, tak se prostě žádná inferno akce nekoná a nabíjení proběhne vždy korektně. Musím přiznat, že jsem nikdy neměřil čas stopkami, jen pomocí USB testeru. Takže mám přehled o napětí, proudu, zvoleném typu nabíjecího režimu, množství přeneseného výkonu v mW a přibližný čas nabíjení v minutách. Takže mě prosím neberte příliš za slovo. 🧐
Jen tak pro zasmání, oba telefony jsem zkoušel nabít zdrojem od laptopu. 😁 Xiaomi to nijak nezaskočilo, ale iPhone 11Pro se tvářil jako bych nic nepřipojil. Asi mu těch 20V nevonělo. 😂
Řekl bych že Apple má ještě co dohánět, ale jelikož má synátor iPhone SE 1st.gen což je rok cca 2016 a stále má 75% kapacity, tak úplně špatné to s akumulátory nemají. Jen to nabíjení…
Na závěr snad jen: Žijte dlouho a blaze 🖖