Často se mu smějeme, utahujeme si z něho, ale co o něm vlastně víme? Řeč je pochopitelně o operačním systému Google Android, který je nejrozšířenějším mobilním operačním systémem na světě a najdeme jej od hodinek až po auto nebo pračku. Pojďte se podívat na šest skutečně zajímavých faktů o Androidu, největší konkurenci pro iOS od Applu. Pokud vás Android zajímá, i když jej nepoužíváte, pak se podívejte na náš Samsung Magazine, který se společnosti Google a jeho Androidu věnuje podrobně.
1. Android nevymyslel Google
Android nepochází přímo z dílny společnosti Google, ta jej totiž koupila v roce 2005, kdy ji ho nabídl zakladatel Androidu Andy Rubin. Ten však původně pracoval na Androidu jako na novém inteligentním operačním systému pro digitální fotoaparáty. Později si uvědomil, že jádro které vytvořil, lze využít také pro smartphony a mnoho dalších produktů. Hlavní síla Androidu spočívala v možnosti jeho implementace do mnoha různých zařízení. Dnes jej najdeme mimo jiné také v digitálních fotoaparátech, pro které měl primárně sloužit.
2. Androidu si ze začátku konkurence příliš nevšímala, nepovažovala jej za hrozbu
V roce 2007 založil Google a několik dalších partnerských společností takzvanou Open Handset Allince. Ve stejném roce vládly světu operační systémy Symbian BlackBerry, Palm a Windows Mobile. Ve stejném roce taktéž představil Apple svůj první iPhone s operačním systémem iPhone OS (označení iOS přišlo až později), na nějž se strhla pozornost všech médií světa a Googlu s jeho Androidem si tak běžní uživatelé příliš nevšímali. Nokia dokonce prohlásila, že Android nevidí jako hrozbu a něco co by ji mohlo ohrozit. Ředitel divize Symbian uvedl dokonce ještě lepší hlášku: „Fungujeme již devět let a za ten čas jsme viděli pravděpodobně dvanáct nových platforem, které tvrdili, že nás porazí. Bereme to seriózně, ale my jsme ti, kteří mají skutečné telefony, skutečné platformy pro telefony a velký počet zákazníků, které jsme nasbírali za všechny ty roky. Už několikrát jsme viděli, jak se někdo z Linuxu snažil vytvořit sjednocený systém, ale Linux je příliš fragmentovaný. O Linux se nikdo nestará, nedá se o něj starat.“
3. Android je nejrychleji rostoucí operační systém a produkt na světě
Android je podle informací z roku 2013 nejrychleji rostoucím technologickým produktem na naší planetě s tím, že se po pouhých pěti letech od svého představení rozšířil k více než jedné miliardě uživatelů. Jedná se samozřejmě také o nejrychleji rostoucí operační systém a technologický produkt na světě. iOS se podařilo po šesti letech dosáhnout 750 milionů uživatelů, Symbian dosáhl za 11 let 450 milionů uživatelů.
4. Android Deus ex Machina
Když dnes řeknete slovo Android, automaticky si jej každý spojí s operačním systémem od Google, ovšem Google ani samotný autor Androidu toto slovo nevymysleli. Pochází již z doby před několika stovkami let, kdy slovo Android v divadelních hrách s tématem Deus Ex Machina znázorňoval robota, který má odpověď na všechny vaše otázky. Jednalo se o humanoidního robota, který byl pomocníkem člověka, tak jako je nyní skutečný OS Android pomocníkem uživatelů.
5. Android? Kam jen se podíváte, tam ho najdete
Ačkoli největším businessem pro Android jsou mobilní zařízení typu tabletů a telefonů, najdete jej také v hodinkách, multimediálních přehrávačích, televizorech, kamerách, fotoaparátech, inteligentních Google Glass, inormačních systémech, herních konzolích, automobilech nebo celých řídících centrech. Jedná se tak o operační systém, který má největší počet různých zařízení, ve kterých jej najdeme.
6. Android a jeho maskot
Jak jsme si řekli, slovo Android označuje humanoidního robota a přesně tak jej také v roce 2007 vytvořila Irina Blok, ruská designérka a grafička pracující v San Franciscu, v té době ještě pro Google. Logo operačního systému muselo být jednoduché a muselo znázorňovat robota. Irina přiznala, že se inspirovala piktogramy na dveřích veřejných toalet, které označují toalety pro muže a pro ženy. Nakonec se ji podařilo vytvořit logo Androidu, které si můžete libovolně upravovat dle svých představ bez toho, aniž byste se museli bát, že vás může Google zažalovat. Samotné logo je totiž chráněno licencí Creative Commons Attribution 3.0, které umožňuje beztrestné šíření a upravování loga.
7. Miliony můžete vydělat za 25$
Google samozřejmě stejně jako Apple vybírá od vývojářů poplatek nejen z prodeje jednotlivých kopií aplikace, ale také přímo za to, že aplikaci do Google Play (obchod pro Android) vložíte. Zatím co Applu musíte zaplatit roční poplatek 99$ a je mu jedno, zda svoji aplikaci někdy budete prodávat nebo ne, Google vybírá poplatky až když chcete přidat aplikaci do obchodu. Za zveřejnění aplikace si vyžádá 25$.
8. První smarptohne s Androidem vyrobilo HTC
Většina lidí se domnívá, že prvním smartphonem s operačním systémem Android byl Nexus One od společnosti Google. Jako první však přišel telefon HTC G1, který se také označoval jako HTC Dream a ten přinesl Android 1.6 Donut. Jednalo se vůbec první prodávaný smartphone s operačním systémem Android. Telefon disponoval displejem s velikosti 3,2″ a QWERTY klávesnici.
9. Chcete ochutnat čistý Android? Kupte si Nexus
Zásadním problémem Androidu je fakt, že jej většina výrobců modifikuje k obrazu svému a tak do něj každá společnost vkládá nadstavby, které jej více, či méně modifikují. V případě Samsungu pak vše funguje tak, že nad samotným systémem Android běží ještě nadstavba TouchWiz, díky čemuž je pak systém často zpomalený a zasekaný. Samotný Android je však poměrně odladěný a svižný systém, který může svoji rychlostí konkurovat bez problémů iOS a Windows Phone.
Pokud chcete mít skutečný zážitek z čistého Androidu, pak si musíte koupit zařízení Nexus, které vyrábí přímo Google a vkládá do něj zcela čistou a nezměněnou podobu Androidu. Existují také zařízení od ostatních výrobců, které disponují čistým Androidem a většinou nesou označení Google Play Edition, například Samsung Galaxy S4 Google Play Edition. Tyto zařízení nemají nad Androidem žádnou nadstavbu a disponují čistým systémem stejně tak, jako Nexus.
10. Google Play a.k.a Android Market
Google Play je uživatelům známý až od roku 2012, do té doby totiž Google prodával aplikace pro Android přes Android Market. V roce 2012 se však obchod přejmenoval. Google Play nenabízí jen software, ale v USA a vybraných zemích si přes něj můžete zakoupit také hardware, jako jsou například nové zařízení Nexus a tak dále. Služba umožňuje platit pomocí Google peněženky nebo kreditní karty a v současné době je na Google Play více než 1 300 000 aplikací pro Android.
takže panáček z toalety…jak příznačné :)
ad 9. Nexusy NEVYRÁBÍ Google, ale nechává si je vyrábět u více výrobců – LG, HTC, Asus a myslím i Samsung
Kdysi jsem mel HTC G1 S brendem Google G1 tenkrát to byla pecka, Touch + QWERTY. Pak jsem se dal na stranu dobra. :-) a přešel na APPLE, Už nechci nikdy měnit.
Pěkný nezaujatý článek, psaný s nadhledem a odstupem.
THX
zajimave, pekny clanek
Prej na stranu dobra. probuď se !
RE: dimmbag – to su presne tie ovce ktore Applu odpustaju vsetky tie PRESLAPY a ze ich byva pri uvedeni novych veci DOST.
„Google vybírá poplatky až když chcete přidat aplikaci do obchodu. Za zveřejnění aplikace si vyžádá 25$.“
Bod 7. je nesmysl – za Developer account se u Googlu platí jednorázově za založení účtu a ne za vystavenou aplikaci, takže stejně jako u Apple, jen nižší částku. Žádné další poplatky se už neplatí, narozdíl od Apple, kde se platí každý rok.
„ředitel divize Symbian uvedl dokonce ještě lepší hlášku …“
CEO Nokie toho narozprávali … A preto Nokia dopadla ako dopadla. :-)
Čo mi však vadí, je nevraživosť medzi mnohými uživateľmi Androidu a iOS. Na vine nie je nič iné ako hlúposť a zaslepenosť. Aby človek mal nadhľad, treba skúšať jedno, druhé, tretie.
Ja som okúsil veľa Symbian, Windows Mobile, iOS, Androidov a Windows Phone zariadení. Čo som neskúsil, k tomu si nedovolím vyjadrovať sa. Akokoľvek. Neskúsil som BlackBerry, preto nemôžem povedať o týchto zariadeniach nič dobré ale ani zlé.
Smejem sa na ľuďoch, čo hádžu špinu na platformu, ktorú nikdy neokúsili. Alebo zovšeobecňujú na základe jedného modelu, s ktorým prišli do styku.
Ja som okúsil skoro všetky iPhony. Viem, že staršie modely mali vždy veľké problémy s novšími verziami iOS. Viem, že napr. iPad 2 má veľké problémy s iOS 8. Žiť sa s tým dá, ale laguje to dosť často. Preto si nedovolím tvrdiť, že iOS chodí super všade.
Skúsil som ale Samsung Galaxy S2 a to bolo trápenie trvajúce rok. Žiaden image, ktorý som tam flashol nefungoval k mojej spokojnosti. Lagovanie, sekanie, niektoré funkcie nefungovali, … Ale nikdy si nedovolím z toho vyvodzovať niečo o inom modele s Androidom. S SGS3 a novšími nemám žiadnu skúsenosť. Zato Nexus 7 2013 chodí ako má. Síce originál klávesnica je takmer nepoužiteľná, ale dá sa to poriešiť inou.
WP 8 je v pohode. Funguje dobre. Viem to, lebo manželka má Lumiu 520. MS si to však pohnojil s odrezaním verzie 7, ktorá je nedorobok. A vykašľal sa na kopec dôverčivých užívateľov – ako napr. moju kolegyňu, ktorej som odporúčal HTC Radar. Nedostal verziu 8 a na sedmičke dodnes nenapíše niektoré slovenské písmená. Proste slepá vetva. :-(
Proste ideál je niekde uprostred. Nič nie je čiernobiele. A kto tvrdí opak, je zaslepený.
peter.nr – souhlas.
Kvůli práci mám všechno, Android, iOS a WP. Když iOS ovce zaslepeně tvrdí, že je Android zasekanej, nesmí koukat na šitku telefon za 2 litry ale zkusit Nexus za 12 litrů s čistým Androidem tj. srovnávat srovnatelné. Nadstavby především u Samsungu jsou neskutečný odpad, který takový dojem z Androidu bohužel udělá. Nexus mi běhá stejně skvěle a plynule jako iPhone i po dvou letech používaní bez reinstalace s desítkami aplikací. WP má ještě kus cesty před sebou, aplikace a často i ty od MS padají jak listí na podzim a najít některá nastavení je celkem porod. Ale systém to je plynulý a je tak někde na cestě mezi iOS a Androidem.
Největší nevýhodou Androidu je jeho fragmentace, především z pohledu vývoje nemáte šanci aplikaci otestovat tak, aby na všem fungovala korektně, z uživatelů si uděláte betatestery, kteří to vyzkouší za vás. U Apple je opruz se schvalováním aplikací, protože v případě chyby čekáte mnoho dní, než aplikaci na Appstore zveřejní, u Googlu je to cca hodina až dvě. U WP jsou to jeden až dva dny.
Z pohledu podpory vývojářů je na tom v ČR nejlíp Microsoft, který, pokud máte skvělou aplikaci na iOS či Android a jim se líbí, vám dá peníze na vytvoření té aplikace i pro WP (samozřejmě ex-post po vystavení aplikace na store). Apple a Google se na vás z vysoka vyprdne ať chcete po nich cokoliv.
@lucnikonik Nový Nexus bude dělat Motorla, kteoru vlastní Google…
parmon – Motorolu, resp část zabývající se výrobou mobilních telefonů, vlastní Lenovo a ne Google
Kermot : naprostý souhlas nadstavby od samsungu jsou to nejhorší co může být. Zářným příkladem Galaxy S3 telefon s super HW a SW to nejhorší co jsem kdy používal
dimmbag – přesně, S3 je po SW stránce totální odpad, který se hned musel nahradit za CM, aby se to dalo používat. Jakákoliv naše aplikace funguje všude, po vydání S3, S4 a S5 jsme vždy museli naše apky opravit, aby na nich fungovali :-) (zatímco všude jinde problém nikdy nebyl). Střeva celkem umí, ale SW je fakt bída a dělají jen Androidu ostudu.