Ako je už v nadpise uvedené, Greg Joswiak, ktorý figuruje v Appli ako riaditeľ marketingu pre iPhone, hovoril o tom, že Apple nikdy nevyrobí žiadny lacný Mac ani iPhone. Podľa Joswiaka je sféra lacných výrobkov, ktoré nemusia disponovať takou kvalitou ako TOP zariadenia, viac ako nezaujímavá pre kalifornského giganta. Apple vraj do nej ani nikdy nevstúpi, pretože sú pre neho dôležitejší spokojní zákazníci ako čísla na trhu.
Ako sa však už minulý rok ukázalo, Apple tak trochu koketoval s nižšou kategóriou zariadení, čo sa odrazilo aj na predstavení „lacnejšieho“ iPhone 5c, ktorý mal podľa analytikov prísť s veľmi zaujímavou cenou. To sa však nestalo a iPhone 5c bol ponúkaný za cenu 549 dolárov a vtedajšia novinka iPhone 5s bola o 100 dolárov drahšia. Greg Joswiak bol vyspovedaný redaktormi Re/code na konferencii Code/Mobile. Otázky, ktoré sa ho pýtali, sa taktiež dotkli aj faktu, či nie sú ceny nových zariadení od Apple až príliš vysoké. Joswiak však na ne odpovedal tým, že sa Apple nechce dostať do podobnej situácie, v akej bol v priebehu 90. rokov, kedy ponúkal priveľa lacných produktov a takmer prišiel o povesť prémiovej značky s vysokým štandardom spracovania. Applu vraj nikdy nezáležalo na tom, či bude ovládať nejakú sféru trhu alebo nie. Prvoradou vecou je pre Apple spokojnosť zákazníkov a tá je vraj v súčasnosti na vysokej úrovni. Ako však ukazujú čísla z predaja nových iPhone 6 a 6 Plus, pre veľa zákazníkov cena nehrá tak významnú rolu ako skutočne kvalitne prevedené spracovanie a vyladenosť systému.
Jedna vec je „lacny iPhone“ a druha vec je „primeramy cene“…
Dovolím si Vás poopraviť… iPhone 5c nemal byť nikdy lacnejším iPhonom. Tento fenomén vyvolali ľudia a špekulácie. iPhone 5c prišiel ako náhrada nie veľmi dobre spracovaného iPhonu 5. To „c“ v názve značí colorful, teda farebnosť… Žiaden lacnejší model, len akási náhrada alebo upgrade iPhonu 5.
specifikum applu je, ze si v ramci konkurencniho prostredi smartphonu vytvoril uzavrenej pisecek, kde si cenu iphonu mohou urcovat zcela nezavisle na nakladech na jejich vyrobu .. staci se podivat na vyrocni zpravu a trzby z iphonu (v porovnani s trzbami za ipady, macy), iphone je jedinej vyrobek applu ktery funguje jako dojna krava … ipady a macy uz jsou mnohem bliz realite … uz to neni 5 nasobek toho co by melo byt ale jen cca dvojnasobek … vsechny ostatni firmy jsou rady kdyz prodavaj za naklady + <30 % zisk …
Představte si, že jste vlastník výrobní firmy. Vaše výrobky jsou cenově výš než konkurence, máte super marži, můžete dát víc peněz do vývoje a samozřejmě více rozdělit mezi další vlastníky. Zákazníci vám přibývají, tržby vám rostou, spokojenost zákazníka je na vysoké úrovni. Snížil byste si marži? Proč? Byli byste blázni nebo nezodpovědní manažeři.
Proč byste snížili marži? Abyste prodali více výrobků? To by musel být váš cíl. Ale pokud není, tak neexistuje reálný důvod…
Samozřejmě mluvím a Apple, ale jejich fungování je naprosto pragmatické. Např. BMW také nevyrobí zásadně dráž své auto než např. Škoda, proč je tedy tedy cena dvojnásobná? Ze stejného důvodu, jako výše …
Berme to z pohladu Apple – vyrobili 5c za 175-180 dolárov takzře pre nich to bolo lacné z hľadiska nákladov no bolo jasne že neznížia masívne cenu keď na výrobe ušetrili len 20-25 dolárov,
Apple to berie tak, že lacný Iphone je teraz 5c, 5s zlacnel a tak to ide roky, beztak sa ročne iPhony dajú kúpiť od operátora ak niekto vezme na paušál a predá -400€ za 5s čo nie je zle
vyrobni cena bmw a skodovky nebude stejna, hospodarske vysledky bmw ve srovnani s apple mluvi jasne ze o nejake velke marzi nemuze byt rec, bmw v autech nema to specifikum uzavrene platfromy kde ci cenu urcim arbitrarne nezavisle na nakladech jako apple mezi mobily …
trevor: jasně, srovnávat Apple a BMW není asi z hlediska marže správný příklad, nicméně chtěl jsem poukázat na to, že prémiový trh je jiný než „mainstream“, zde není primárně hon za počtem prodaných kusů klíčový a cílem není (zpravidla) být jedničkou v počtu prodejů.
Toto zde (podobně jako v automobilovém průmyslu) udělat např. tak, jak to udělalo Huawei … vytvořilo prémiovou značku, kterou bude prodávat na stejném (prémiovém) trhu jako Apple. Apple má však odlišnou strategii než většina ostatních výrobců a skutečně se asi nedočkám levné variant telefonu „Made by Apple“.
Myslím, že je zde opomíjena jedna zásadní věc, a to jsou náklady na licence patentů použitých technologií v iPhone.
Náklady tedy nejsou jen součástky + montáž a vše ostatní zisk. Od zisku musíte odečíst náklady na vývoj produktu, náklady na výboj OS (který je „zdarma“ ataké další služby iCloud), náklady na uvedení výrobku na trh a jeho marketingovou podporu, náklady na servisní opravy a zajištění servisní sítě a v neposlední řadě práve poplatky za použité patentované technologie – což rozhodně nejsou zanedbatelné částky!
Stejně tak Apple nevyrobí telefon s velkým displayem, nebo kopii Surface… jedno už se stalo, druhé příjde… O tom jsem přesvědčen.
Věřit Applu je jako věřit politikům. Krátká paměť…
Jarys tak tak
jarys – ty tvoje naklady, tady to mas cerny na bilym
https://dl.dropboxusercontent.com/u/39461901/apple.jpg