Když Apple v lednu 2011 představil Mac App Store, slíbil vývojářům, že budou mít k dispozici stejný centralizovaný obchod pro aplikace, který je dostupný pro iOS a se kterým Apple udělal na platformě iOS tak extrémní úspěch. Místo toho však vývojáři v současné době opouštějí Mac App Store a snaží se prodávat aplikace na vlastní pěst. Jeden z vývojářů Milen Dzhumerov označuje současný stav jako exodus. Mac App Store totiž přináší řadu negativních vlivů na vývojáře. Tlačí vývojáře do neudržitelně nízkých cen, kde aplikace v podstatě nebojují o zákazníka ani tak svojí kvalitou nebo unikátností, ale cenou.
Mac App Store ani po třech letech od spuštění nepodporuje možnost placených aktualizací a zákazníci mají tendenci k zaujatým a negativním komentářům, na které nemají vývojáři možnost reagovat. V momentě, kdy zkrátka někomu vaše aplikace nevyhovuje protože mu ničí například jeho osobní business, může napsat 10 komentářů, ve kterých označí aplikaci za špatnou a vy jako vývojář s tím nemáte možnost nic udělat. Pravidla pro aplikace v Mac App Store jsou neprůhledné a vývojáři často čelí těžké volbě, zda omezit funkce jejich aplikace nebo opustit Mac App Store. V důsledku toho celé skupiny aplikací nemohou být distribuovány prostřednictvím Mac App Store, protože mají funkce, které Apple omezuje. Jedná se přitom o některé velmi rozšířené aplikace jako je například Photoshop, nikoli o nějakých aplikacích které mohou poškodit Mac.
Samotný John Gruber, který má s Applem nadstandardní vztahy pak poznamenává, že zatím, co aplikace od vývojářů musí dodržovat velmi striktní a omezující pravidla, samotný Apple je od těchto pravidel osvobozen a neřeší, jestli jeho aplikace pravidla dodržují. To je na jednu stranu logické, ovšem na druhou stranu tím vývojářům jasně dává zprávu, že zatím co oni něco nesmějí, Apple to může a žádný problém to nikomu nedělá. Apple by mohl učinit App Store mnohem příznivější pro vývojáře, například přidáním triviální funkce jakou je demo a možnost vyzkoušet si aplikaci předtím, než ji zakoupíte. Aplikace totiž nyní nemohou nabízet vysokou cenu, protože uživatel nezaplatí desítky dolarů za něco, co si nemá možnost vyzkoušet.
Mac App Store je nejlepším místem, kde kupovat software, ale ani zdaleka to není nejlepším místem, kde jej můžete prodávat. Mac App Store má velmi striktní pravidla a řadu omezení, které znemožňují vývojářům dělat lepší software. Zajímavé je, že nikomu nevadí poplatek 30% z každé zakoupené aplikace, který si nechává Apple, ale vadí jim omezení, kterým podléhají. Apple by měl podporovat kvalitu a nikoli pouze kvantitu, kterou nyní podporuje jak v iTunes App Store, tak i v Mac App Store. Pokud to tak totiž půjde dál, budou vývojáři odcházet z Mac App Store.
Ako niesom vyvojar ale napr. Tyzdnovu skusobnu dobu by som uvital a vobec by mi nevadili platene aktualizacie preco musi niekto vydat novu app zbytocne zaplnenie priestou na appstore ako napriklat to spravil sygic ….
keby boli aktualizacie platene, tak maju vsetci zastaraly soft… aspon ja ako student nemam na macbooku nic kradnute.. no sak okrem filmov a hudby (ktore aktualizacie nedostavaju) a keby spoplatnili aktualizacie, tak neexistuje zeby som daco kupoval…
Pravidla neznám ani nejsem vývojář, ale rzhodně by s Mac storem měli něco udělat, protože je to tragedie. Ale na duhou stranu se nedivím, že tlačí cenu dolů. Nechápu například proč plikace pro iPad je daleko levnější než apka pro MAC i když nabízejí úplně stejnou funkcionalitu. A nikdo na cenu appky pro iPad nenadává naopak ji dají občas FREE nebo za 0,99,-
JKJ> Vývoj SW nikdy nebyl levný, právě naopak.Proto ani software nikdy nebyl levný. Cena 1$ za aplikaci tu nikdy nebyla, protože za to ani nepokrylo náklady na prodej, natož aby z toho něco měl programátor. Takže běžné ceny byly stovky a tisíce dolarů. IOS zařízení je cca půl miliardy a AppStore úžasně zjednodušil způsob prodeje. Tam se už nyní dá prodávat za dříve nemožný jeden dolar. Je to téměř zadarmo a programátoři si stejně vydělají – prostě paráda.
Jenže OSX je jiná pohádka než IOS. Za prvé trh je o dva řády menší, takže prodeje jsou patřičně menší. Za druhé převod aplikace z OSX na IOS nebo opačně je sakra pracný, je to skoro jako napsat novou aplikaci.
Takže mimo blbinek a jednoduchých utilit nebude sw na OSX nikdy tak levný, jako na IOS.
Zabak: To sice dává smysl, ale kdyby Apple dávno umožil kompatabilitu iOS aplikací na OSX nemuseli se některé apky složitě předělávat ani platit dvakrát.
JKJ> Protože macy nemají dotekový displej, GPS a gyroskop byla by kompatibilita dost problematická.
A programátor by si tím nijak nepomohl, zase by řešil, jak apku provozovat na OSX.
Ono upravit aplikaci aby dobře vypadala na IP4, IP5, IP6, IP6+ a iPadu je i tak opruz jako kráva.
Nahradit dotek myší by ask nebyl problém o to by se postaral sw od Applu. Absence GPS zase nevadí většině aplikací a určit místo iMac na mapách dovede taky. Jasný že aplikace na kešky by byla i nesmyslná. a gyroskop by byl prostě nefunkční k čemu taky. Mluvím o aplikacích typu DayOne a pod. Aby dobře vypadala stači být v okně v nativním rozlišení kterých už tak je dost a možnost fullscreenu by se dala řešit jako zoom pro toho kdyby to chtěl. Musel by to podpořit Apple nějakým KITem pro vývojáře ne, že se s tím bude mastit vývojář.