Přechod Applu na konektor USB-C u jeho iPhonů je prakticky nevyhnutelný. Jak už to v takových případech bývá, tak se uživatelé samozřejmě staví na dvě strany. Někdo říká, že je lepší právě USB-C, a že s ním měl Apple přijít už dávno, někdo zase říká, že je lepší Lightning, a že by se ho kalifornský gigant nikdy neměl zbavit. Pojďme se společně v tomto článku podívat na 5 věcí, ve kterých je USB-C lepší než Lightning.
Vyšší přenosové rychlosti
Hned jako první je nutné zmínit, že USB-C má oproti Lightningu mnohonásobně větší přenosovou rychlost. A když říkám mnohonásobnou, tak to myslím opravdu vážně. Lightning lze konkrétně rychlostí porovnat s USB 2.0, jelikož je jeho maximální přenosová rychlost pouhých 480 Mb/s. Oproti tomu, USB-C dokáže dosáhnout přenosové rychlosti až 40 Gb/s. To je zhruba 83x větší přenosová rychlost oproti Lightningu.
Kompatibilita s ostatními produkty
Když se podíváte na aktuální nabídku Apple produktů, tak zjistíte, že většina z nich už konektor USB-C využívá. Zmínit můžeme například Macy a MacBooky či většinu iPadů. Z řady vystupuje prakticky pouze iPhone a klasický iPad – právě tato zařízení doposud na USB-C nepřešla, což je velká škoda. Pro uživatele to tak znamená, že si prakticky všude musí s sebou nosit o jeden kabel navíc. Kdyby měly USB-C všechny Apple produkty, stačil by vám k nabití jediný adaptér a jediný kabel. A to nemluvím ani o ostatních konkurenčních zařízeních, které USB-C využívají hojně již několik let.
Levnější kabely
Co se týče originálních kabelů od Applu, tak Lightning – USB-C kabely a USB-C – USB-C kabely jsou na tom cenově velmi podobně. Pokud se však přesunete do vod alternativních kabelů, tak zjistíte, že USB-C – USB-C kabely jsou jednoduše levnější, což vždy potěší. A jak už jsem zmínil, navíc k tomu jsou o dost rozšířenější a existuje velká pravděpodobnost toho, že takový USB-C – USB-C kabel najdete například i v balení nějakého úplně jiného zařízení, takže ve finále ani další kabely nebudete muset přikupovat, jelikož je budete dávno vlastnit.
Přenese větší výkon
Většina z vás zajisté ví, že pomocí Lightning konektoru je možné nabíjet iPhone maximálním výkonem 20W. V dnešní době lze tohle již považovat spíše za podprůměr, jelikož existuje mnoho výrobců, kteří využívají několikanásobně výkonnější nabíjení chytrých telefonů. Pokud by Apple nasadil USB-C, mohl by využít maximální nabíjecí výkon až 100W při 3A (nebo až 240W při 5A). Je samozřejmě velmi nepravděpodobné, že by Apple s takovým nabíjecím výkonem rázem přišel, rozhodně jsou ale otevřené dveře možnostem do budoucna.
Má budoucnost
Na předchozí stránce jsem lehce nakousl budoucnost obou porovnávaných konektorů. Co si budeme nalhávat, Lightning je tady s námi již dlouhých 10 let a navíc k tomu žádnou budoucnost před sebou rozhodně nemá – ba naopak. Prakticky všichni čekají na to, až Apple dokončí co začal a nasadí konektor USB-C u všech svých produktů, a to bez rozdílu. Oproti tomu je jasné, že USB-C má před budoucnost více než jasnou. Využívá se stále více a více a v poslední době už díky něj zvoní umíráček také zastaralému konektoru Micro USB, který donedávna ještě někteří neinovativní výrobci využívali.
Nechci uvádět nepravdivé informace, ale není přenosová rychlost pro USB C (v 3.2) maximálně 10Gb/s? Pokud píšete 40 Gb/s tak tím myslíte thunderbolt 3. Což je stejný konektor(tvar), ale zároveň není
Myslím že autor mluví o USB 4 které používá type-c konektor a má shodné specifikace s TB3 (alespoň ty hlavní jako přenosová rychlost a podpora e-GPU)
Je nutné brát v potaz rozdíl mezi „konektorem“ a „standardem“. Konektor USB-C dokáže přenášet data aktuálně až rychlostí 40 Gb/s, a to s využitím standardu Thunderbolt 4, potažmo USB 4.
1 věc, ve které je Lightning lepší než USB-C: všechno
Mimochodem toto nařízení má za cíl snížit množství elektroodpadu. V jakém smyslu to sníží elektroodpad, když si (nejen já) budu muset vyměnit / upgradovat veškeré příslušenství včetně Car Play v autě? Nebo by snad podle EU bylo lepší vyměnit celé auto? Každopádně počítám, že lightning příslušenství co máme doma nějaké to kilo dá.
To si měl apple rozmyslet dřív ana ten odpad lightning se vys*at.
Abby ten tvoj koment nemyslíš vážne že? :D Ak áno, tak sa zahrab a nevyliezaj medzi ľudí a už vôbec nezdieľaj tvoje myšlienkové pochody (čítaj bordel), čo sa ti tvorí v gebuli… Ak si toho názoru, že 2 konektory budú spôsobovať menej elektro odpadu ako 1 tak ti niet pomoci kamaráde…
Nehovoriac o tom že lightning je pomalší, menej kompatibilný, drahší, menej výkonný, a naviac vyrobený firmou ktorá sa hrá strašne na eko – nepribalené nabíjačky k 1300€ telefónu – čiže eko pre ovečky biznis pre Apple a sama ho nepoužíva už pri žiadnom inom zariadení len pri telefóne, tak postrádam nie len ekologičnosť ale aj základný sedliacky rozum… Nechutne by som ich za to pokutoval!
Pises „Nehovoriac o tom že lightning je pomalší“. Lightning je typ konektoru a nie komunikacny protokol, cize konektor davat do suvislosti s rychlostou je potvrdenie tvojej debility.
Jenže ten konektor má nějakou (malou) datovou propustnost ty génie :-D
aby to aj Jméno pochopilo, konektor ma elektricku priepustnost, nie datovu.
Vidím že na teba tie Apple žvásty fungujú a pekne vymielajú mozoček :D vysvetli si to ako chceš ale fotky a videá mi z iPhonu do PC idú pomalšie ako z iných zariadení.
Stálé vužívání micro USB není proto, že by někteří výrobci byli neinovativní, ale kvůli prachům (dražší licenční podmínky, staré zásoby…)
Lightning hlavně umožňuje Apple brutálně vydělávat i na kabelech i příslušenství, kde musí každý výrobce platit velmi vysoké poplatky.
Co se týče rychlosti, mobilní zařízení ji stejně nevyužijí. USB 3.1 gen 2 z roku 2014 má rychlost 10 Gbps, což je 10x více než běžná kabelová síť či Wi-Fi.
To je rychlost teoretická, v reálu bude tak o třetinu menší.
O Lightning konektoru nema moc smysl diskutovat, ale nejde zde jen o telefony, ale i o jiná zařízení. Uprimne jsem trochu zklamán z toho ze se Apple naprosto geniální a hlavně funkcni koncept MagSafe konektoru nepodařilo prosadit. Kombinace výhod USB-C a MagSafe by byl ten správný konektor – funkcni, universální, ale zároveň s ochranou proti strhnuti, neúmyslného zavedení o kabel. Skoda, ted nas ceka „fixní“ USB-C a pri trose neopatrnosti i několik poničených zařízení jen proto ze USB-C není kvalitně ochranen od nechtěného vytrhnuti.
Existuje ještě jedna cesta, narvat bezdrátové nabíjení všude kde to půjde a “jakýkoliv” konektor úplně zrušit. Ukažte mi obyčejné lidi co reálně používají na telefonech/tabletech kabel k přenosu dat maximální rychlostí. Každej obyčejnej člověk to tam hrne bezdrátově. Jediné co ostrouhá bude full lossless formát do audia. Opět jsem nepotkal člověka co by si z iPhonu potažmo iPadu pouštěl tuhle kvalitu někam do zvukovky kabelem a následně do aadekvátních monitorů (čti repráků), či kabelových sluchátek od top výrobců pro nahrávací studia, kde jedny sluchátka či monitory stojí jako celej iPhone (nebo víc iPhonů).