Jablečné telefony již po dobu několika let můžete nabíjet také bezdrátově, konkrétně od roku 2017, kdy jsme se dočkali představení iPhonů 8 a X. I přesto, že má bezdrátové nabíjení stále určité nevýhody, tak samozřejmě existuje také několik výhod, proč byste ho měli začít používat. Pojďme se společně v tomto článku podívat na 5 důvodů, proč byste bezdrátovému nabíjení měli dát šanci a přestali jej zavrhovat.
Pěkný design bez kabelů
Většina uživatelů stále k nabíjení jablečných telefonů využívá klasický kabel. A nejen k nim, ale také k nabíjení Apple Watch, iPadu, MacBooku a dalších (jablečných) zařízení. Ve finále tak máte kabely úplně všude, největší problém je to ale samozřejmě na pracovním stole, který by měl zůstat co možná nejčistší, aby vás nerozptyloval. Pořízením bezdrátové nabíječky se můžete jednoduše prakticky všech kabelů zbavit. Navíc k tomu, nemusíte už vůbec řešit konektory – jednoduše si iPhone z nabíječky vezmete, jak se vám jen zlíbí, a poté jej opět položíte.
Je čím dál tím rychlejší
Mezi jednu z největších nevýhod bezdrátového nabíjení patří bezesporu rychlost. Je ale nutné zmínit, že za posledních několik let se rychlost bezdrátového nabíjení u chytrých telefonů zvětšila, a to významně. Některé konkurenční zařízení už můžete bezdrátově nabíjet výkonem desítek wattů. Jablečné telefony pak, co se obyčejného bezdrátového nabíjení týče, jsou schopné bezdrátově přijmout maximální výkon 7.5 wattu, což je nic moc. Na druhou stranu ale nesmíme zapomínat na MagSafe.
Nezapomeňte na MagSafe
Apple dlouhodobě věděl o tom, že pokud bude nadále podporovat pouze 7.5 wattové bezdrátové nabíjení, tak tím odradí mnoho zákazníků. A jak už to má tato společnost ve zvyku, tak vždy přijde s něčím extra – a platí to i u bezdrátového nabíjení. S příchodem iPhonů 12 jsme se totiž dočkali představení technologie MagSafe, která je založená na magnetech umístěných uvnitř zad jablečných telefonů. Maximální nabíjecí výkon prostřednictvím MagSafe je 15 wattů, což už je rozhodně minimálně zajímavé. Navíc k tomu se MagSafe využívá také u doplňků – například lze zmínit peněženky, držáky apod.
Fungují i s ostatními zařízeními
Pokud vezmeme v potaz klasické bezdrátové nabíjení Qi, tak ho podporuje každé zařízení, které je schopno bezdrátového nabíjení. To jednoduše řečeno znamená, že vám k bezdrátovému nabíjení prakticky všech zařízení postačí jen jediná nabíječka. Princip nabíjení je u všech zařízení stejný – pouze je položíte na nabíjecí plochu a o nic dalšího se nestaráte. A pokud byste se rozhodli pro zakoupení MagSafe, tak ani v tomto případě se nemusíte ničeho obávat. MagSafe bezdrátové nabíječky totiž umí také klasické Qi bezdrátové nabíjení, což znamená, že na nich nabijete jak starší iPhony bez MagSafe, tak také jakékoliv konkurenční zařízení.
Bezdrátové nabíjení je budoucnost
Do budoucna lze s bezdrátovým nabíjením rozhodně počítat, u jablečných telefonů konkrétně s MagSafe. Minimálně Apple má totiž nejspíše v plánu již během několika málo let představit iPhone, který bude kompletně bez jakýchkoliv konektorů. V roce 2016 tuto cestu Applu započal odstraněním sluchátkového konektoru a aktuálně už mu v cestě stojí prakticky pouze Lightning konektor. Podle některých dostupných zpráv to dokonce vypadá, že by měl Apple s plně bezdrátovým nabíjením přijít ještě před přechodem na USB-C, aby se mu mohl vyhnout – to je ale pouze spekulace. Tak jako tak je ale jasné, že je u iPhonů technologie MagSafe budoucností. Koupí MagSafe nabíječky tak rozhodne neprohloupíte, ba naopak se připravíte do budoucna.
Tak tímto způsobem nabíjení, jsem si oddělal baterii u iPhone 12 PM. Nedoporučuji, hlavně ne v létě!
Takze oni najprv chceli spraviť AirPower nabijacku, lenže technicky to nebolo možné a išlo o to že si môžem položiť telefón kdekoľvek a on sa nabije. Takže miesto toho čo nešlo vyrobiť dali magnety na iphone a teraz keby spravili obyčajnu AirPower s 3 cievkami, tak sa ten telefón automaticky prispôsobí (aj hodinky, sluchatka) tomu kde sa nachádza magnet. Len škoda že tu zatiaľ nieje ta nabíjačka, ale dobre to vymysleli..
Jožin: používám takřka výhradně bezdrátové nabíjení (iP8, 11Pro) a nikdy jsem si nic neoddělal). A pokud náhodou ano, baterka stojí pakatel.
Bezdrôtové nabíjanie prehrieva smartfón zbytočne a navyše je to veľmi pomalé ( najmä u iPhone). Nakoľko táto technológia nieje tak vyspelá,tak dávam prednosť drôtovému nabíjaniu cez USB-C na Lightning kábel,ktoré je relatívne rýchle ( hoci je najpomalšie z rýchleho nabíjania spomedzi všetkých výrobcov). Pre mňa je to najlepšia voľba,ktorá dáva prijateľnú rýchlosť nabíjania.👍🏻
Nabíjím iPhone 13 mini asi poloviční dobu než přes kabel.Ale nabíječka stala 4 tisíce, možná i tohle hraje svoji roli.