Pamatujete si ještě na WWDC 2017 a představení ARKitu na něm? V očích Applu se tehdy jednalo o extrémně důležitý krok, jelikož jím otevřel dveře vstupu rozšířené reality na jeho iPhony a iPady, čímž měl de facto odstartovat novou zážitkovou éru na nich. Od té doby však Apple ARKit nějak přehnaně nerozvíjí, ba co víc – v některých směrech je tomu přesně naopak.
Mohlo by vás zajímat
![koncept skládací iPhone - FB koncept skládací iPhone](https://www.letemsvetemapplem.eu/wp-content/uploads/2022/03/koncept-skladaci-iPhone-FB.jpg)
Portál Protocol upozornil na hromadící se množství stížností vývojářů poukazujících na to, že Safari, potažmo WebKitu, chybí zoufale podpora standardu WebXR, což je univerzální API, které poskytuje podporu pro AR/VR headsety pro rozšířenou a virtuální realitu na webových stránkách, potažmo umožňuje zobrazování AR obsahu jednoduše přes displej. Kvůli absenci podpory WebXR jsou tak vývojáři nuceni dostávat své AR/VR výtvory na Apple produkty primárně pomocí aplikací, jelikož veškeré ostatní možnosti buď neexistují, nebo jsou extrémně komplikované. Využívání aplikací však s sebou zase nese problém ve formě nižšího dosahu, jelikož je z logiky věci potřeba stáhnout a nainstalovat, zatímco webovou stránku stačí jen otevřít a je hotovo.
Postoj Applu k WebXR je poměrně zvláštní i s ohledem na to, že v roce 2020 tento standard jeden z šéfů Apple WebKitu pochválil a označil jej za skvělý. S ohledem na tato slova by tak jeden čekal, že se kalifornský gigant už tehdy rozhoupe k brzkému přidání, což se však nestalo. S ohledem na tuto skutečnost se tak nabízí prakticky jen dvě varianty, proč tomu tak je. Tou první je komplikovaná implementace do Safari, což se však zdá poměrně nepravděpodobné, a tou druhou pak nějaký vyšší záměr Applu ve formě například představení vlastního řešení či cokoliv podobného. Kde je pravda nicméně ukáže ve výsledku až čas.
- Apple produkty lze zakoupit například na Alze, u iStores či Mobil Pohotovost