V uplynulých dnech jsme vás hned několikrát informovali o tom, že se zaměstnanci Applu bouří proti jeho snaze dostat je zpět do kanceláří z dlouhého home office zapříčiněného pandemií koronaviru. Mnozí zaměstnanci si totiž jednak práci z domu oblíbili, ale hlavně se stále necítí zcela bezpečně a návratu do obrovských kancelářských prostor se obávají. A to dokonce tak moc, že nemají problém společnost opustit. Proti návratu do kanceláří přitom neprotestují “jen” řadoví zaměstnanci, ale i vedoucí pracovníci.
Jedním z nejhlasitějších odpůrců návratu z home office byl donedávna i šéf divize pro strojové učení a tedy de facto i jeden z šéfů Siri Ian Goodfellow. Tomu návrat z home office vadil dokonce natolik, že se rozhodl Apple v uplynulých dnech opustit, přičemž jako důvod uvedl právě návrat do kancelářů. Pro kalifornského giganta se tak bezesporu jedná o velkou ránu, kterou bude nejspíš vstřebávat pěkných pár týdnů, ne-li měsíců. Tohoto muže si totiž vytáhl teprve v roce 2019 z Goglu coby velkou vzpruhu pro svůj AI tým.
Bude extrémně zajímavé sledovat, jak se Apple k protestům jeho zaměstnanců proti návratu do kanceláří postaví. Pravdou totiž je, že pokud by měl kvůli tomuto kroku přijít nejen o řadové, ale i vrcholové zaměstnance, je prakticky jasné, že bude muset svou vizi přehodnotit, jelikož by jej ve výsledku odsoudila k obrovskému personálnímu zemětřesení. Zatím jsme ale o přehodnocení jeho záměru neslyšeli nic, takže není jisté zhola nic.
- Apple produkty lze zakoupit například na Alze, u iStores či Mobil Pohotovost
Pokud budou firmy spekulovat, přijdou o své dlouholeté zaměstnance. V televizi už proběhla reportáž, že se tím rozbíjí firemní kultura a podobné nesmysly, zřejmě má někdo zájem, aby se vše vrátilo do starých kolejí, ale zaměstnanec určitě ne. A určitě nebudu jediný, kdo uvažuje o výpovědi, pokud bude chtít zaměstnavatel pokračovat v rušení práce z domova.
Přesně tak. Jsou firmy, které jsou progresivní a flexibilní a jsou firmy, které ustrnuly v minulosti (díky zabrzděnému myšlení svého managementu). Potom skučí, že „nejsou lidi“. Ale lidi jsou. Jen nastupují do těch flexibilnějších a vstřícnějších firem. V tomto kontextu ani Apple nevychází příliš flexibilně…
a ako by si v case HO zaucal noveho cloveka ? 2 roky to bol velky probelm v nasej firme, sme pomerne velka firma a mame tu prirodzenu fluktuaciu, povedzme ze rocne sa otoci 50 ludi, kto ma zaucat novych ludi ? aj ten novy clovek ak nedostane silnu podporu od zaciatku, tak sa po 2-4 mesiacoch na to vykasle a ide prec, myslis si ze do kazdej prace nastupuje hotovy clovek na 100% a nepotrebuje podporu na zaciatku ?
odpovedám Hapikovi:
pracujem v callcentre mobilného operátora a zaškoloval som cez teams novú osobu. Už je s nami 7 mesiacov a dnes je považovaná za jednu z najlepších na svojej pozícii. Čiže, ak je dobrý školiteľ aj dobrý žiak, nie je to vôbec problém.
Ak je u vás taká fluktuácia, zle bude zrejme niečo iné, lebo 50 ľudí školiť zbytočne, to berie energiu. Kedysi sme to tak mali aj my a keďže som všetko školil ja, veľmi veľa energie mi zobrali tí, čo odišli, do ktorých som toho veľa vložil.
Ale chápem, ono aj záleží, o akých pracovných pozíciach sa bavíme.
Nechápu, ze lidi tak hysterčí kvůli návratu do kanceláře. Všichni zlenivěli a nikomu se nic nechce. Šlo to přeci vyřešit hybridem HO/office určité dny. Dat výpověď kvůli tomu, že tě firma chce v kanceláři je ujeté…
Řešení je přitom jednoduché: odmítačům snížit mzdy. Tak to dělají třeba v Londýně s tvrzením, že když nemusí dojíždět do kanceláří, že mají nižší náklady, a tedy nemusí dostávat tak velké mzdy ;-)