Ředitel FBI (Federal Bureau of Investigation) James Comey dnes vyjádřil svoje obavy o rozhodnutí Apple a Google o tom, že budou šifrovat informace v telefonech. Huffington Post dále říká, že FBI chce jejich rozhodnutí změnit a tlačí je k tomu, aby obě firmy přehodnotily tuto politiku. FBI si totiž přeje, aby různé orgány měly v jistých případech přístup k datům v zařízeních.
“Jsem velkým zastáncem právního řádu, ale také jsem zastáncem toho, že nikdo v zemi by neměl být postaven nad zákonem,” řekl Comey reportérům v FBI centrále ve Washingtonu D.C. “Co mě znepokojuje je to, že firmy něco propagují a podporují a tím dochází k tomu, že dovolují lidem se postavit nad zákon.”
Apple CEO Tim Cook v posledních týdnech několikrát jasně zmínil, že firma klade na bezpečnostní otázku velký důraz.
Na začátku září během rozhovoru s Charlie Rose Cook vysvětlil, že informace jsou v zařízení zašifrovány a že se k nim Apple nemůže dostat.
“Nečteme váš email, nečteme vaše iMessages. Pokud by si nás vláda předvolala k tomu, aby jsme jí vydali vaše zprávy, nemůžeme jí je poskytnout. Informace jsou zašifrované a my k nim nemáme klíč,” řekl Cook.
Po tomto rozhovoru vydal Apple otevřený dopis přímo od CEO a nově designovaný web. V dopisu Cook vysvětloval, jakou politiku a jaký postoj má Apple k bezpečnosti a soukromí uživatele a k tomu, co by se dělo v případě jakéhokoli požadavku vlády jednající se o data uživatele.
Je jasné, že po problémech s iCloud a únicích citlivých fotografií některých celebrit se teď Apple věnuje bezpečnostní otázce více než kdy jindy. Apple tedy zavedl několik kroků, jako notifikace v případě přístupu do iCloud.com.
Ředitel FBI Comey take zmínil připady, ve kterých je potřebné citlivá data získat. Zmínil případy únosu či terorismu. V takových situacích FBI tedy musí zakročit a data si vynutit.
*Zdroj: Huffington Post
Pekné divadielko, tomu snáď neveria ani američania :D
Kto verí že jeho dáta v mobile (nedajbože v cloude) sú v bezpečí a má k ním prístup iba on musí byť veľmi naivný…
Vraj je to postavenie nad zakon
Ale co je to vlastne zakon-je to len nariadenie mocnych na ochranu ich majetku a moci pred bedarmi, keby nebolo medii ludia by poznali pravdu
Vše lze obejít…. to že to FBI neumí neznamená že NSA to nedělá. Falešný pocit bezpečí :-)) Úřady jsou děraví a důvody pro vstupu do dat uživatele mohou být falešné.
Pokud se Apple neubrání tlaku v tu chvíli mohou počítat že lidi kteří si cení svého soukromí se od jejich služeb odvrátí. Apple ztratí důvěru uživatelů .
Opravdu musí mít stát právo na vaše elektronické informace ?
On v podstatě říká, že FBI se potřebuje dostat k datům uživatelům v jejich telefonech. Nikoho to asi netrápí.
Kazdy ma pravo si chranit vlastne zaujmy, Apple bezpecnost zakaznikov a tym aj svoj biznis, no a FBI moznost sledovat kohokolvek v pripade potreby… Ale pokial to Applu vyslovene neprikazuje konkretny paragraf verejneho zakona (ak by to samozrejme nebolo v rozpore napr. s nejakym ustavnym pravom kazdeho obcana na sukromie…), tak by o tom nemalo byt ani reci. Na teroristov si potom treba najst ine metody sledovania. Ale myslim, ze min. v USA je otazka tzv. narodnej bespecnosti po 11. septembri postavena nad akekolvek pravo jednotlivca… Alebo sa mylim? Som teda zvedavy na dalsi vyvoj, kludne mozu schvalit zakon platny pre vsetkych na uzemi USA, podobne ako v RU ohl. cloudu a bude to vyriesene… :)
Preco by to nemohla byt loz a preco by FBI a Tim Cook nemohli predstierat ze data su zasifrovane, aby boli zakaznici spokojni, a zaroven je to blbost a FBI, CIA, NSA, …. A vsetky americke aj zahranicne tajne sluzby k tomu mali pristup, resp. si data od Applu v pripade potreby vyziadali? Verit ze data su zasifrovane je rovnako naivne ako verit, ze si operativa policie SR necita v pripade potreby vase sms a nepocuva vase hovory. Vyjadrenie FBI a Tima Cooka je vopred dohodnute a ma sluzit na iluziu sukromia a bezpecnosti. Tak je vlk syty aj koza cela. Toto nie je konspiracna teoria ale celkom logicky predpoklad vzhladom na sucasnu dobu a politiku USA ..