Společnost Apple se v minulosti zabývala mimo jiné také výrobou prémiových displejů. Tato éra nicméně po určitě době skončila, což se řadu let setkávalo s nelibými reakcemi ze strany některých profesionálů. V roce 2019 se však Apple opět vrátil k výrobě prémiových displejů – světlo světa tehdy spatřil nákladný Pro Display XDR, který letos doplnil Apple Studio Displayem. A určitá kontroverze byla rázem na světě.
Pro Display XDR se mohl sice pochlubit skvělými funkcemi, jako dělanými na míru zmíněným profesionálům, z pochopitelných důvodů ale musel čelit kritice z jistých míst kvůli své opravdu vysoké ceně. Kritici si brali na paškál také drahý stojánek k tomuto monitoru. Kritice se nevyhnul ani monitor Apple Studio Display, který firma představila v prvním pololetí letošního roku. Také tento model je kritizován pro svou vysokou cenu, způsob podsvícení, nebo třeba webkameru. Řada lidí měla jasno v tom, že Apple měl spíš vydat dostupnější monitor, který by plně vyhovoval potřebám běžných uživatelů.
Při vydávání nových Apple produktů si řada lidí často klade otázku, co by na danou novinku asi řekl Steve Jobs. Nezřídka se tito lidé shodnou na tom, že se Steve musí obracet v hrobě. Dnes se již samozřejmě nedozvíme, co by Steve Jobs opravdu říkal na některé novinky z dílny cupertinské společnosti. Na řadu věcí se ale dá aplikovat to, co pronesl v roce 2010 na konferenci D8. Jobs tehdy – byť samozřejmě ve zcela jiném kontextu – například prohlásil, že ve věcech je ve větší či menší míře kladen důraz na konkrétní prvky. Některé prvky jsou tedy záměrně v jistých produktech zdůrazněny více, jiné zde mnohdy zcela chybí. „Jsme jen lidé, snažící se řídit tuto společnost. Snažíme se dělat skvělé produkty pro lidi, a proto máme dostatek kuráže na to, abychom na základě našeho vlastního přesvědčení řekli, že se daný prvek nijak nepodílí na skvělém produktu, a že je tedy lepší jej vynechat,“ uvedl tenkrát Jobs.
Tato slova tehdy Steve Jobs adresoval směrem k absenci podpory technologie Adobe Flash u iPadu, což bylo téma, které se v té době intenzivně probíralo ze všech možných stran. Jeho projev lze ale snadno aplikovat na všechny novinky nejen od Applu, které z pochopitelných důvodů nemusí každému nutně konvenovat. Jobs si byl velice dobře vědom toho, že se jeho firma nemůže zavděčit všem:„Některým lidem se to nebude líbit, budou nám nadávat,“ uvedl tehdy, a dodal, že na sebe riziko kritiky bez problémů vezme. „Chceme pro naše zákazníky vyrábět ty nejlepší produkty na celém světě,“ dodal s tím, že to je právě to, za co zákazníci Applu tak ochotně platí nemalé částky. Pokud si tedy Apple stále Jobsova slova pamatuje, což zcela určitě ano vzhledem k tomu, jak rádi na něj lidé v něm v čele s Timem Cookem vzpomínají, dá se říci, že Studio Display vyvíjeli s nejlepším vědomím a svědomím a vytvořili jej zkrátka tak, aby dával v jejich očích co největší smysl.
- Apple produkty lze zakoupit například na Alze, u iStores či Mobil Pohotovost
Ahoj, mohla by som sa optat ako je to s mezipaměti v ios?.mám sluzebni a u mojho osobního androida je ikona čistič, ktora mi vymaže mezipamět.dakujem
Podržte Lock button, ktorý máte na boku zariadenia (v prípade iPhonu 5S/SE a starších na vrchu) až dovtedy, dokým sa vám nezobrazí možnosť, kde môžete pomocou potiahnutia prstom úplne vypnúť telefón. Potom podržte tlačidlo Home Button, na dobu približne 5 sekúnd. To je všetko. Operačná pamäť RAM je vyčistená!
WTF, co to je za blbý dotaz ? Kdo v dnešní době tohleto musí dělat ? 🤦🏻♂️
Na co čistit paměť v ios?
Ale ona neřešila operační paměť. Ale spíš balast, co si iPhone v průběhu svého života nabaluje do systému a je velmi těžké se ho zbavit. Ideálně udělat zálohu (přes MAC) a znovu nahrát do telefonu. Většiny balastu se zbavíš. Nebo si stáhnout speciální cleaner – doporučuju spíš něco na MAC – ne appku do iphone.
Na Studio display jsem se hodně těšil a přišlo zklamání. Krom 5k rozlišení nenabízí nic zásadního navíc oproti Thunderbolt displeji, který už roky k plné spokojenosti používám. Doufal jsem, že nabídne kvalitu barev jako má alespoň „XDR“ v Macboocich pro, ale bohužel je to nastavené na líbivou notu. Plnohodnotný XDR je pro mě, když edituji jedno video za měsíc, přehnaný luxus, takže na rozšíření plochy bohatě stačí Thunderbolt display a barvy budu dále kontrolovat na 12,9″ iPadu pro. Ale škoda…
Ja som sa presne týmto sposobommpkzeral na LG 5k už nie prvý rok a vravel som si, že počkám čo príde.
Úprimne mi Studio Display vyhovuje. Áno, bolo by super mať toho ešte viac za tu cenu, na druhu stranu, keď si vezmem, že LG sa predáva o 20% lacnejšie, kde ponuka plastové spracovanie, menej svietivý display bez plnej Apple compatibility, meh celkove spracovanie. Cena mi vlastne príde fér, i keď znovu, rad by som za ňu dostal samozrejme viac.
Takže u mňa upgrade zo starého LG 4k je akurát.
Také souhlasím s tím, že je to spíše low-end, ale doufám, že Apple ještě letos vydá něco v rozmezí 2000$ až 6000$ dolarů.
V pripade prace s videem XDR Display ani zadny jiny neposkytuje objektivni zhodnoceni vystupni kvality nebo regulerniho podani barev. Video signal musite odbavit mimo grafickou kartu pocitace i v pripade, ze delivery je kanal provozovany na zarizenich pracujicich s RGB slozkou. Jedine tak skutecne uvidite, co se uvnitr video souboru skryva. Bezne displeje vcetne XDR a noveho Studio displeje nelze provozovat s potrebnymi breakout boxy a pro profesionalni pouziti ve filmovem a video prumyslu se nehodi.
Zajimave, mohl byste to nejak upresnit? Snazim se to pochopit, XDR nepodporuje nejake potrebne barevne profily pro profesionaly? Nebo kde je problem.
Nebo je problem ze jde o miniled displej, ktery z principu fungovani napr. vykazuje lokalni bleeding? (Je videt v absolutni tme napr kolem kurzoru mysi na zcela cernem pozadi, ze prosvita podsvetleni).
Breakout boxy, tim myslite nejakou krabicku do ktere jde zapojit dalsi monitory s ruznymi vlastnostmi displeje, a bezici v jinych barevnych rezimech? Abyste videl v realnem case jak to vypada na horsim/beznem zeleze?
Diky