Jak nabíjet iPhone, aby vám baterie sloužila co nejdelší dobu bez toho, aniž by ztratila kapacitu? Nejdůležitější je si uvědomit, že nejen samotné nabíjení ovlivňuje kvalitu baterie, respektive její kapacitu. Druhá věc, která je neméně důležitá jako nabíjení je vystavování telefonu extrémním teplotám, kdy jej v létě necháte na sluníčku v 35 stupních a v zimně jej vezmete na sjezdvoku, kde je mínus 15. Než se tedy podíváme na samotné nabíjení, podívejte se také na články Jak se starat o iPhone v zimě a Jak se starat o iPhone v horku.
Pokud už víte, jak svoji baterii šetřit v extrémních teplotách, pojďme se podívat na to, jak ji neničit při nabíjení a nabíjet ji co nejšetrněji, aby vydržela i několik let bez toho, aniž byste ji museli měnit nebo vám telefon vydržel výrazně méně, než na začátku.
Originální příslušenství
Pro maximální výdrž baterie byste měli všechny mobilní telefony nabíjet pomocí originálního příslušenství, u iPhonu se stačí držet příslušenství s certifikací MFi (Made For iPhone). To platí jak pro kabely, tak také pro adaptéry. Pokud si stojíte za tím, že jsou neoriginální kabely a adaptéry (bez certifikace MFi), které zakoupíte na každém rohu, stejně kvalitní, jako ty originální, tak jste na omylu. Neoriginální příslušenství může baterii uvnitř vašeho telefonu poškodit, popřípadě minimálně snížit její životnost. Na první pohled může neoriginální příslušenství vypadat velice podobně, jako to originální, avšak největší rozdíly najdete ve „vnitřnostech“. Originální adaptéry disponují složitými plošnými spoji, které adaptér dokáží také chránit před přehřátím či jiným selháním.
Stejně to platí i u kabelů. Výběr kabelů je snad ještě důležitější, než výběr samotného adaptéru. Kabel se totiž musí s adaptérem domluvit, jaké napětí a proud se bude baterii dodávat. Pokud se domluví špatně, je oheň na střeše – a to v některých případech doslova. Opět tedy i při používání kabelů používejte ty certifikované či originální. Pokud byste použili neoriginální kabel, může dojít hned k několika nepěkným scénářům. Od nefunkčnosti nabíjecího konektoru, přes jednoduché přetrhnutí kabelu, apod. Rozhodně se tedy vyplatí si pár stovek připlatit, než si zakoupit padělek, který zvládne bez problému odrovnat zařízení za (desítky)tisíc korun. Stejně tak doporučuji používat pro bezdrátové nabíjení kvalitní Qi nabíječky nebo idálně MagSafe.
Využívejte Optimalizované nabíjení
Operační systém iOS již nějaký ten pátek nabízí funkci takzvaného Optimalizovaného nabíjení, při kterém telefon sleduje vaši aktivitu a podlé toho kdy jej nabíjíte si přizpůsobí nabíjecí cyklus tak, že se nejprve nabije na 80 procent kapacity a předtím, než jej začnete používat dobije zbývajících 20%. Tento režim funguje ideálně například v noci, kdy jdete spát třeba v 22:00 a baterie se za první dvě hodiny spánku nabije na 80% a protože telefon ví, že obvykle vstáváte v 6:00, začne se zbývajících 20% dobíjet tak, aby byla baterie plně dobita těsně předtím, než vstáváte.
Ideální teplota
Neméně důležité je také to, v jaké teplotě vaše zařízení nabíjíte. Příliš vysoká, ale také příliš nízká teplota může způsobit velké problémy. Vzhledem k tomu, že při nabíjení dochází k zahřívání baterie a celého telefonu, tak je nevhodné zařízení nabíjet například na slunci anebo kdekoliv jinde, kde je vysoká teplota. Minimálně byste při vysokých teplotách měli telefon alespoň vytáhnout z krytu, abyste mu umožnili „dýchání“. V případě nízkých teplot se zase může stát to, že se postupným zahříváním zařízení začnou srážet kapky vody, a to klidně uvnitř vašeho zařízení, čímž může dojít k budoucí korozi, anebo ke kompletnímu zničení. Například Apple na svých stránkách uvádí, že se optimální tepelná zóna iPhonu pohybuje mezi 0 – 35 stupni Celsia, což lze aplikovat i na ostatní telefony.
Aktualizace operačního systému
Pro zachování co možná největší výdrže baterie je nutné vaše zařízení udržovat aktuální. Výrobci smartphonů prostřednictvím nových aktualizací často řeší problémy s nadměrným vybíjením baterie. Jediná možnost, kdy můžete s aktualizací vyčkat, je tehdy, když vychází zbrusu nový operační systém s novým pořadovým číslem. Pokud se však bavíme o aktualizacích „za tečkou“ (tj. 13.3, apod.), měli byste je provádět prakticky ihned, jakmile to bude možné. Aktualizaci iPhonu provedete v Nastavení -> Obecné -> Aktualizace softwaru.
Mýty o nabíjení
Na všemožných fórech se často objevují fámy a mýty o nabíjení. Mezi nejčastější pojem patří „přebití“ telefonu, například při nabíjení přes noc. Pravdou však je, že nový mobilní telefon jednoduše nepřebijete. Elektrický proud a napětí není nikdy násilím „tlačeno“ do baterie. Jinými slovy, adaptér společně s kabelem rozhodně nenutí proud a napětí, aby se za každou cenu dostalo dovnitř. Pokud je vaše zařízení nabito, tak si bere pouze tolik energie, kolik potřebuje k udržení svého nabití, popřípadě nabíjení úplně vypne.
Mezi další mýtus patří to, že telefonům a jejich baterii škodí neustále zapojování a odpojování od zdroje nabíjení. Jediný, komu tímto škodíte, je možná tak nabíjecí konektor. Samozřejmě není naprosto ideální, abyste se při volné chvilce odebrali k vašemu mobilnímu telefonu a začali jej každou sekundu připojovat a odpojovat – kdo by ale tohle dělal. Baterie v moderních smartphonech pracují v nabíjecích cyklech. K jednomu úplnému nabíjecímu cyklu dojde, když vybijete 100 % kapacity baterie – ne však nutně při jednom nabití. Jeden den tedy můžete využít 60 % kapacity baterie, a přes noc ji plně dobít. Když druhý den využijete 40 % kapacity, vybilo se celkem 100 % – tyto dva dny dávají dohromady jeden kompletní nabíjecí cyklus. Mezi další mýtus patří provádění kalibrace baterie u každého nového zařízení. Tato procedura rozhodně není nutná, jelikož v dnešní době je už téměř každá baterie zařízení nejen od Applu kalibrována při výrobě. Kalibrace by se měla provádět jen tehdy, pokud baterie začne v telefonu zlobit.
Co je to kalibrace baterie a jak se provádí?
Nabitím baterie z 0 na 100
Nechas uplne vybit a pak nabijes najednou na 100%.
„Jak nabíjet iPhone, aby vám baterie vydržela co nejdéle“
nabíjet výhradně 5W adaptérem ;)
10 W (5A/2A) take nijak neskodi, baterie se vůbec nezahriva.
Presne moje rec, mam iphony od doby co jsem si ip 2G privezl tenkrat bez krabicky z usa, vzdy nabijeno vyhradne pres 5W orig adapter a kabel, vzdy baterka vydrzela min 4az5 let, vsichni znamy jedou rychlo nabijecky a baterky po cca roce v hazlu…
Co chces vic nez DLOUHOLETOU zkusenost? Clanek na letem svetem?
Zasnu, jak dokazete napsat clanek, ktery je uplne k nicemu a plny bezobsaznych kecu o originalnim prislusenctvi a udrzovani IOS aktualniho. Pokud nekdo chce, aby mu telefon ztracel kapacitu co nejmene pri nabijeni, pak staci:
– nenabijet pres noc (dloudohobé udržování telefonu na 100% baterie mu skodi, viz existence Optimalizovaného nabíjení, které přesně tomu má předcházet. Ale než na tuhle funkci spoléhat, lepší se prostě telefon přes noc nenechávat nabíjet )
– nepoužívat ZADNE rychlonabíječky, ale jet klasiku 5V/2A. Apple se sice snaží, aby jeho rychlonabíjení bylo co nejméně škodlivé (viz info, že poslednich pár procent se nabíjí 5V/1A), ale…
Tot vše.
No vidite, muzete je psat vy, kdyz to bude cist treba 10 procent nasich ctenaru, slusne vydelate.
zdravím Romane, rozhodně nesouhlasím s Muchovým hodnocením článku jako „k ničemu a plném bezobsažných keců“, ale v těch dvou bodech co uvedl má v podstatě pravdu, netřeba ho hned shazovat..
Svata pravda, to muzou jen anonymni lidi v diskusi shazovat redakci, naopak je to nemyslitelne :)
tak to jsem neřekl ani jsem to tak nemyslel, ale když někdo neumí napsat svoje výhrady nebo kritiku ať už k čemukoliv normálně neurážlivě , tak je zbytečný se snižovat na jeho úroveň ;)
Je smutné, že nedokážete přijmout konstruktivní kritiku.
Omlouvám se, ale kromě toho, že autor nedokázal jediné slovo z komentáře napsat bez překlepu a je dost těžké, jej pro něm vůbec přečíst, která věta z něj je konstruktivní kritika? Děkuju moc za upřesnění.
dva roky som sa staral o i11 (teraz mam i13pro) nabijal len originalnym prislusenstvom nevybijal pod 20 a snazil sa max 80 percent a aj tak mi padla kapacita na 84% vsetko su to kecy len to iste aj hodinky mi spravili
Pročka se obecně vybíjí rychleji, mají žravější komponenty = výkon
Ja mám SE 2020 od apríla 2020, nabíjam ho originálnym príslušenstvom (medzi 20 % až 80%) a mám skoro po dvoch rokoch kapacitu 96 %.
Dobrý den, prosím o článek jak nabíjet airpods, aby životnost jejich baterie vydržela co nejdéle a nemusel jsem je za 4 roky vyhodit do koše jako celek. Děkuji
ak vies ze airpods maju nevymenitelnu bateriu tak si ich predsa nekupuj ak ti to vadi, ak by si tuto informaciu nenasiel nikde na webe, mozes svoj nakup do 14 dni vratit v pripade objednavky cez net, ale to vsetko ty vies, uz savno mas qcy z aliex za 15 usd..
Te sere ze jsi zaplatil 150 Applu za neco co je na Ali za 15?
Mě fascinuje jak se všichni starají o baterku v telefonu. Sakra lidi, ten telefon je tu pro vás, né vy pro něj 😀
Ještě abych si hlídal, zda-li jsem se nedostal pod 20% nebo nabíjel telefon přes den když ho potřebuji nejvíce jen pro to, aby mi se mi při nočním nabíjení nezkrátila životnost baterie? To přece ne 😀
Osobně mám asi štěstí, protože jsem měl už tři generace iPhone, každý něco málo přes 4 roky a baterka byla vždy Ok. Samozřejmě – pokud člověk telefon používá, baterka se vybíjí. Ale asi se mi nikdy nestalo, že bych musel baterku nechat měnit apod. Ano, občas jsem musel použit během dne powerbanku, ale stačilo jen na půl hodiny a měl jsem do večera pokoj. A to telefon po mě vždy zdědili ještě rodiče kteří jej používali další léta (samozřejmě ne tak intenzivně jako já).
A co vaše placené reklamy, na příslušenství různých výrobců. co tedy rozhodně MFi nemají ???
Jakmile je to reklama a samozřejmě s profitem, tak najednou nevadí, že to nemá MFi certifikaci ?
:D :D :D :D :D
Mám iPhone 12, od 11/2020, nabíjím dle potřeby i 2x denně, vším možným … kondice 89%… nehlídám to, nějak mě to netrápí 🤔, asi jsem divnej…
A vas nejak neco nuti clanky ktere jste jmenoval cist? 😂
Mně obvykle iPhone dřív morálně zastará, než by se výrazně opotřebovala baterie nevhodným nabíjením. Zařízení má sloužit mně a nikoliv já jemu.
Temer dvas roky iP SE 2020, nabijim vyhradne pres noc, kapacita baterie 98 %. Divne, ze?
nic s toho vsetkeho co pisete neznizuje kondiciu baterie viac ako zatazovanie baterie narocnymi hrami alebo aplikaciami pri ktorej sa telefon zacne hriat.. toto najpodstatnejsie vam tam chyba a mnohy to ani nevedia! tento vysoky odber prudu ktory si musi brat procesor ma najhorsi dopad na kondiciu baterie plus s kombinaciou baterie pod 40% je pre nu hotove peklo! Este ked niekto vybija bateriu na 0% pod zatazou dalsia rana kladivom.. Toto je absolutne gro! Vsetky hore zmienovane veci z clanku je setrenie baterie tak na 10%. Zbytocne sa o nich aj zmienovat a pisat.. Klast vysoke naroky na bateriu je pre kazdu bateriu najhorsia vec na jej “kondiciu” a plati to ako pri telefonoch tak isto NB, bicykloch, elektromobiloch a vlasne vsetkym co pracuje na momentalne pouzivane li-ion alebo li-po baterie! Na mojom iphone XS som mal aj po dvoch rokoch pouzivania stale 100% kondiciu prave koli tomu ze som na nom nikdy nespustil narocne aplikacie alebo hry..
Jak nabíjet?? Především nebrat v úvahu všechna ta „moudra“, která se v posledních letech vyrojila a nabíjet jako v době iPh 4, 4S. Do té doby si skoro nikdo na výdrž nestěžoval… Denně používám 13 roků starý Pod Touch, nabíjím do plné kapacity a nezdá se, že by to baterii škodilo. … Současně však chápu, že jisté mýty jsou potřeba a výrok „psali nebo říkali, že…“ má nepopiratelný vliv. Navíc, proč baterku šetřit, když si většinou každých 12 měsíců kupujete nový telefon?