Apple Watch dnes nejsou pouze prodlouženou rukou iPhonu. Jedná se také o relevantního parťáka pro zdraví a zdravý životní styl. Tělesnou aktivitu pomáhají měřit senzory, kterých naleznete v Apple Watch hned několik. Se Series 6 přišel oxymetr schopný měřit saturaci kyslíkem. Je pravdou, že leckteré hodinky mají ledajaké senzory. Kdekdo si taky řekne, že senzory v hodinkách jsou jen jakýmsi orientačním měřením. To ale nemusí být vždy pravda. Podle nedávné studie něco takového alespoň neplatí u již zmíněného oxymetru v Apple Watch Series 6.
Ve studii publikované v Scientific Reprot stojí, že Apple Watch Series 6 jsou spolehlivým způsobem, jak získat údaje o srdeční frekvenci a saturaci kyslíkem i u pacientů s plicními onemocněními. Studie z University of São Paulo, což je jedna z nejprestižnějších brazilských vzdělávacích institucí, byla provedena na 100 pacientech s plicními onemocněními. Výzkumníci shromáždili data o SpO2 a srdeční frekvenci za pomoci hodinek Apple Watch Series 6 a porovnala je se dvěma komerčními pulsními oxymetry. Ve studii je poznamenáno, že nebyl zaznamenán žádný značný statistický rozdíl s ohledem na barvu kůže, obvod zápěstí či přítomnost ochlupení.
V textu stojí, že Apple Watch mají tendenci ukazovat o něco vyšší hodnoty SpO2, než v případě komerčních oxymetrů. Měření tepové frekvence je ale prý velmi podobné. V závěru stojí, že navzdory tendenci prezentovat vyšší hodnoty u měření saturace kyslíkem jsou Apple Watch v měření velmi podobné a přesné. Podíváme-li se na nedávno představené Apple Watch Series 7, zde na poli senzorů k žádným změnám nedošlo. V budoucnu se ale u jablečných hodinek dle spekulací počítá například s měřením tlaku a tělesné teploty.
zaujímavé, že napríklad Withings ScanWatch majú od začiatka predaja medicínske certifikácie a tu je len nejaká štúdia…. 🙂
nieje medicinska certifikacia ako medicinska certifikacia, medicinsku certifikaciu ti moze udelit hocikto…
A ted tu o karkulce
Je to trochu mimo tému, ale musím sa pochváliť, že mne moje Apple Watch 6 zachránili pred mesiacom život. Bolo to EKG, cítil som sa zle, a nameral som si fibriláciu predsiení… A toto nie je žiadny marketing.. Toto isté som si myslel o všetkých tých „PR“ článkoch, kde sa hovorí, komu AW zachránili život. Deje sa to aj v Európe, na Slovensku ;-) A to nehovorím o nejakéj certifikácii EKG.
Držím palce pri rekonvalescencii. Chcel by som sa len opýtať… cítil si sa zle a dal si merať ekg, alebo ťa hodinky samé upozornili ?
To je sice hezký, že je přesný, ale když mi to za noc udělá třeba jen 8 měření, tak je to celkem naprd. Když už tak měřit kontinuálně celou noc. Na jaře, když jsem překonával těžší Covid, tak v té době jsem měl Garmin 6X a tam mi saturace padala v průběhu noci k 80%. No nevím nevím, jestli by mi AW6 zrovna měřily v tu dobu, kdy to padalo.
ten oxymetr meri nejak prubezne pri noseni? nebo je to jednorazovy test, ktery musite spustit jako treba ekg? mam series 5, takze nevim, dekuji
Přes noc tak 1x za hodinu a přes den třeba jen 3x za celý den. Takže ne moc vypovídající hodnota. jinak samozřejmě při manuálním měření.
super, diky za info