Ačkoli má americká společnost SpaceX spousty fanoušků, často také čelí ostré kritice. V minulosti jsme mohli být například svědky několika situací, kdy SpaceX otevřeně a ostře kritizovali astronomové. Převážně kvůli skutečnosti, že satelity Starlink hyzdí noční oblohu. To vše v době, kdy satelitů bylo na obloze jen pár stovek. Prvotním plánem SpaceX je ale dostat na oběžnou dráhu celkem 12 tisíc kusů. SpaceX si tehdy vzala kritiku k srdci a deklarovala, že satelity bude natírat speciálním povlakem, který nebude odrážet tolik slunečního svitu. Spílání SpaceX ale neustává, a to dokonce ani u nás.
Dne 18. září se konal v pražském planetáriu sjezd České astronomické společnosti. Na něm byla přijata rezoluce, která se vymezuje vůči momentální situaci na oběžné dráze. Především pak proti „nekontrolovanému nástupu satelitních megakonstelací“. Podle rezoluce nástup těchto konstelací narušuje práva ostatních uživatelů kosmického prostoru, přičemž má jít zejména o astronomická měření, finanční ztráty, znehodnocení kulturního dědictví a riziko vzniku kosmického odpadu. Astronomové tímto usnesením vyzvali vládu, aby prosadila novelizaci kosmického práva, a to v mezinárodním měřítku. Kritika nesměřuje pochopitelně jen na SpaceX, ale i například na konkurenční OneWeb. Stále větší množství satelitů může dle účastníků sjezdu zakrývat objekty na obloze a dle mnohých se blíží konec současného pohledu na noční oblohu.
Súhlasím s kritikou. nemám nič proti nevyhnutným satelitom , ktoré monitorujú zem ,teda predpovedajú počasie a iné parametre, alebo preposielajú televízne, rozhlasové vysielanie.
Ale to čo sa deje v poslednej dobe pomocou desaťtisícov satelitov je choré a zbytočné.
Píše ten co žije ve městě a připojení má optikou do bytu ….
Přesně tak. Jsem fanouškem SpaceX a vesmírných programů, ale tohle je hnus. Už se těším až dojde k lavinovému efektu a zbyde na oběžné dráze jen hroada šrotu.
Presne!