Že Apple každý rok vylepšuje fotoaparát jeho iPhonů lze označit s trochou nadsázky již za jakousi tradici, která nebude porušena ani letos. Podle spousty dostupných úniků má totiž kalifornský gigant v plánu zvětšit zřejmě ve všech objektivech fotoaparátů jejich fotosenzory a tím tak zlepšit jejich výkon při zhoršených světelných podmínkách. To však není ani zdaleka všechno. Podle velmi dobře informovaného reportéra Marka Gurmana nás totiž čeká taktéž celá řada skvělých vylepšení pro záznam videa.
Gurmanovy zdroje tvrdí, že se Apple u “třináctek” zaměří primárně právě na zlepšení natáčení videa, nežli na klasické focení. Co se pak týče jednotlivých vylepšení, dočkat se máme například vylepšeného zoomování a to jak optického, tak i digitálního. O poznání zajímavější novinkou má pak být podpora portrétního režimu známého z fotek i u videí, což jinými slovy znamená, že budeme s iPhony 13 schopni nejen fotit s rozmazaným pozadím a zaostřeným objektem, ale taktéž natáčet. Díky tomu se tak iPhony opět solidně přiblíží klasickým kamerám či fotoaparátům. Nutno nicméně podotknout, že tuto funkci Apple chystá již dlouhé roky, takže její nasazení letos ve výsledku až tak velkým překvapením nebude.
Ačkoliv zdroje Gurmana další vylepšení fotoaparátů neprozradily, v předešlých týdnech jsme mohli od celé řady leakerů a analytiků slyšet například o nasazení nočního režimu u teleobjektivu či natáčení videí nebo třeba o rozšířených možnostech LiDAR skeneru využitelných právě pro fotoaparáty. V současnosti jej totiž telefony využívají jen u nočních portrétů, což by se však mohlo letos změnit. Další detaily nicméně přinesou až následující týdny.
Větší průměr objektivu a větší senzor automaticky neznamenají, že bude fotoaparát lépe “vidět” za šera, ale větší objektiv obstará stejné množství světla pro větší senzor, který nabídne buďto vyšší rozlišení při zachování stejné velikosti jednotlivých buněk senzoru, nebo při zachování rozlišení větší jednotlivé buňky, což přináší kvalitnější obraz – větší buňky jsou méně náchylné na digitální šum a přetékání světla na sousední buňky. Proto ve fotoaparátech za statisíce nenajdete mrňavé senzory co se dávají do mobilů.