Evropská unie si v poslední době bere pod drobnohled technologické giganty všeho druhu. Na srdci jí zpravidla leží možné porušování hospodářské soutěže. Pokud jde o Apple, ten je účastníkem podobných vyšetřování poměrně pravidelně. Například Spotify podalo stížnost k orgánům Evropské unie poprvé už v roce 2019, a to kvůli jablečnému App Store. Podobnou nespokojenost s App Storem vyjádřily i společnosti Match a Tile. Studio Epic Games pak nebudeme raději vůbec zmiňovat. A právě první zmíněný stěžovatel má docela blízko k vítězství, neboť EU dává v předběžném spise Spotify za pravdu.
Pokud se prokáže, že Apple předpisy Evropské unie v této oblasti porušil, může být společnosti udělena pokuta až 10 % ročních příjmů plynoucích z EU. Vzhledem k současné situaci se zdá být verdikt „vinen“ jako velmi pravděpodobný, neboť šéfka komise EU pro hospodářskou soutěž oznámila, že předběžné závěry ukazují, že Apple nespravedlivě upřednostňuje Apple Music před konkurencí. To je způsobeno vysokými provizemi, které Apple ukládá aplikacím třetích stran v App Store, a skutečnostmi, že Apple neumožňuje vývojářům aplikací sdělit uživatelům, že mimo aplikaci mohou být k dispozici i „odlišné způsoby poslechu“. Jelikož se jedná o předběžný posudek, je zcela bez právních následků. EU nyní bude celou záležitost probírat s Applem. Jakmile „debaty“ skončí, uvidí se, co se stane dál. Může to dojít až daleko, že bude Apple povinen změnit pravidla hry v App Store. Ale nepředbíhejme a počkejme až na konečný rozsudek.
Europská únia zachvíľku preberie svetovládu
Richie: Nebuď z toho vykváklej nic není takové jak se zdá býti…
Osobně by mi ani tak nevadilo, že Apple neupozorňuje na jiné aplikace pro poslech hudby, ale neskutečně mě točí, když si chci poslechnout legálně zakoupenou hudbu na iTunes a Apple mne dokola a dokola otravuje, ať platím 150 Kč měsíčně za Apple Music a raději těch deset alb, které točím stále dokola streamuji… Já tedy krok EU rozhodně chválím. 👍
V pořádku. Za podobné věci byl potrestán třeba i Mikrosoft (internetové prohlížeče v systému). Ono to fakt není fér, podmínky by měly být stejné pro všechny.
Však máš app store, můžeš si tam stáhnout, co chceš.
Mně naopak zaráží míra sebejistoty a arogance se kterou EU vystupuje. Nemyslím tím jen postoj vůči Applu ale obecně jakoukoliv technologickou společnost. Zajímalo by mně proč se snaží regulovat trh, který se bez problémů reguluje sám. Pokud mi na produktu něco vadí, tak si jej přece nekoupím. V případě, že nastane odliv zákazníků, výrobce na to musí nějak reagovat. To je jako by popotahovali Škodovku za to, že vám nedá na výběr motor třeba z Ferrari.
EU samotná nepřináší na z hlediska spotřebitelské technologie víceméně nic. Velcí hráči jsou převážně z USA nebo Číny. Vzhledem k tomu, že každá podobná nesmyslná regulace či nařízení s sebou nese pozvolné zvyšování nákladů (zaplatí v důsledku koncový zákazník) nedivil bych se, kdyby to dospělo do bodu, kdy už nebude pro výrobce ekonomicky zajímavé zboží do evropského absurdistánu dodávat.
Ano, ekonomicky zajímavé bude pro ně zboží nedodávat na nejsilnější hospodářsky celek světa.
Trh se rozhodně neteguluje zcel sám. Tvé srovnání Škoda/Ferrari je dost mimo mísu.
budem ti slusne oponovat prikladom z minulosti – mas windows, kde microsoft tlacil len IE, keby nebol zasah EU, tak doteraz nepouzivame na win iny prehliadac ako IE, len microsoft by to nedovolil – to ti pride v pohode? presiel by si kvoli tomu z win na co? na linux? nastastie EU zasiahla a umoznila instalacie aj inych prehliadacov – chrome, mozilla,firefox, brave atd a kto dnes pouziva IE? nikto, sam microsoft zastavil vyvoj ze? mame tu technologickych gigantov ktori si viac menej robia co chcu (neplatenie dani – to ta neserie? eu tychto gigantov pokutuje, nariaduje, reguluje) tech giganti obchadzaju zakony – vid apple ked v taliansku nechcel pristupit na 2 rocnu zarucnu dobu, uznaval vady len 1 rok kym nedostal pokutu, EU ma svoje problemy, je to birokraticky gigant, hybe sa pomaly, ale v mnohom ludom pomaha, len treba rozumiet tomu co a preco