Ochrana osobních údajů a soukromí jsou dvě hesla skloňovaná technologickými společnostmi dnes a denně. Apple zde hrdě tvrdí, že chrání uživatelská data více než kdokoli jiný. A nový výzkum Douglase Leitha z Trinity College mu dal za pravdu. Google totiž oproti němu shromažďuje o svých uživatelích 20× více dat.
Jak uvádí Ars Technica, výzkum analyzoval množství telemetrických dat přenášených přímo do společností odpovědných za operační systémy iOS a Android. Zkontroloval nejen data odeslaná společnosti Apple nebo Google prostřednictvím předinstalovaných aplikací, ale také během období nečinnosti zařízení. Poměrně zajímavým bodem tohoto výzkumu je, že zjistil odesílání dat i u takových uživatelů, kteří se je rozhodli nesdílet. Oba operační systémy odesílají data svým výrobcům, i když s nimi uživatel dělá zdánlivě jednoduché věci, jako je vložení SIM karty nebo procházení obrazovky nastavení telefonu. I když je pak telefon nečinný, každé zařízení se připojuje ke svému serveru typu back-end v průměru každých 4,5 minuty.
Zatímco iOS automaticky shromažďuje data ze Siri, Safari a iCloudu, Android získává data z Chromu, YouTube, Dokumentů Google, Google Messengeru, Hodin a vyhledávání, a to i když není uživatel přihlášen k účtu Google. Pokud je Android nečinný, každých 12 hodin odesílá Googlu zhruba 1 MB dat, ve srovnání se systémem iOS, který Apple odesílá za stejné období přibližně 52 kB.
Mluvčí společnosti Google však řekl společnosti Ars Technica, že společnost s tímto výzkumem nesouhlasí. Metodologie výzkumníka pro měření objemu dat prý obsahuje nedostatky a zdůrazňuje, že rozhraní API Androidu a Google jsou vytvořena pro práci s různými typy zařízení, a tvrdí, že k přizpůsobení platformy různým smartphonům a tabletům jsou potřebná různá telemetrická data. Tím tedy společnost spíše sběr dat omlouvá. Apple se k výzkumu klasicky nijak nevyjádřil. Celý výzkum si můžete prostudovat v souboru PDF.
Jako sice 20x méně, ale přece.
To je jako když bys porovnával , že jeden bodnul 2 a druhý 20x více :D :D :D přitom oba bodli, takže verdikt u obou je vinen
Žádný systém nemůže úspěšně fungovat bez zpětné reakce zákazníka…
To žel místní raketový inženýři nepochopí …
Pravdou je, že nějak dnes šmírují prakticky všichni, kdo můžou. Otázkou je co a za jakým účelem. Jedinou možnou obranou je buď vlastní/custom OS + apky nebo být totálně mimo net. Obé je očividně „poněkud“ problematické, byť jde to. Na každý pád ať už z jakéhokoli důvodu citlivou agendu je třeba zpracovávat na k webu nikdy nepřipojeném stroji a to samo ani za účelem updatu OS/SW.
..opravuji k webu na k netu ;)
iFanda, a jak tu citlivou agendu ukazes treba dalsi, v tvem zivote dulezite a proverene, osobe? Preneses cele zarizeni treba na 200km? :)
Kvůli určitým info/datům je nutno, aby ona osoba přijela/přiletěla za nimi. V jistých sektorech se tak děje zcela běžně a to i velmi zhusta. U některých typů info/dat existují i další možnosti – zveřejnit je samo nelze, lze říci pouze tolik, že vyhrazený zpracovatelský stroj není k netu nikdy připojen.
Stejne to je svinstvo.. i kdyz je tel necinny, jen prochazeni obrazovky.. to je Orwell
Neni to primo “odesilani” dat, ale pamatuju si jak muj SonyEricsson T610 komunikoval s BTSkama sekundu po sekudne :D to bylo “dat” :D
Takhle, to ze ma uzivatel vyple veskere odesilani dat, tak to neznamena ze uplne vsechny jsou blokovane. Jsou totiz data a data, a ty diagnosticka proste odesilana budou. A v nich budou i urcete data osobni. To je holy fakt.
Androidaci preji vam dobrou chut a hodne stesti
Haha
Dalsi z androidaku kteri chodi presvedcovat na stranky o Apple 🤦
Nech si uziva ten svoj vyladeny low cost 😄