Snaha Applu vytvořit ze své aplikace Mapy plnohodnotnou konkurenci Google Maps či Waze začíná gradovat. Poté, co se v betách iOS 14.5 objevila v Mapách možnost nahlásit nejrůznější problémy či situace na cestě například ve formě kolon či nehod totiž začal Apple v těchto dnech rozšiřovat i zobrazování stacionárních rychlostních radarů v aplikaci do dalších zemí.
V předešlých letech byly Apple Maps schopné na radary s předstihem upozornit “jen” v Kanadě, Irsku, Velké Británii a USA. Nyní však Apple změnami na svých serverech v tichosti tuto možnost povolil například i v Holandsku, Austrálii a dokonce i u našich sousedů v Rakousku. Pokud tedy tuto zemi navštěvujete či se jí minimálně navštívit chystáte, jakmile odezní koronavirová krize, mohou vám v ní Apple Maps výrazně pomoci při cestování a zároveň zamezit vašemu zbytečnému pokutování.
Kdy bychom se mohli spuštění této funkce dočkat i v našich luzích a hájích bohužel v tuto chvíli jasné není, jelikož Apple žádné oficiální vyjádření k novince neposkytl. Nicméně vzhledem k tomu, že u nás nejsou Apple Maps přespříliš oblíbené je vcelku pravděpodobné, že si na zobrazování stacionárních radarů ještě nějaký ten pátek počkáme. Pravdou ale je, že po příchodu iOS 14.5 už bude tato funkce stejně svým způsobem zbytečná, jelikož jí půjde obejít právě skrze uživatelská hlášení, mezi kterými nemusí ani radary.
- Apple produkty můžete zakoupit například na Alze, Mobil Pohotovosti či u iStores
S temi „udalostmi“ a kamerami/radary v mapach je to u nas docela slozite. A to z duvodu zdrojovych databazi, ci pristupu k nim.
„Udalosti“ v Apple mapach na nasem uzemi funguji uz nejaky ten rok, ja osobne jsem se setkal uz s nekolika nehodama na svych cestach. Cervena kulata a navigace to zahlasi i hlasem, byt umisteni nehody bylo 200 metru pred hlasenou lokaci.
bylo by to mnohem jednodušší, pokud by aplikace byla intuitivní pro vkládání „událostí“ do mapy, na 1 až dva dotyky do obrazovky. Hlášení o nehodách a jiných překážkách na trase totiž v drtivé většině případů funguje jen pomocí uživatelů, kteří to hlásí, což zase závisí na poščtu uživatelů celkově a na vstřínosti apky pro vložení události do mapy.
1. V mapach jsou “udalosti”, ktere jsou importovany z databazi a tim padem prosli nejakou formou “kontroly” od, nazveme to vyssi moci.
2. V mapach jsou uzivatelske “udalosti”, ktere jsou kontrolovany uzivately.
Kazda z techto dvou rovin ma sve vyhody a nevyhody a vsechny byly jiz davno vyjmenovany u takovych aplikaci.
PS.: Hlaseni o nehodach z bodu 1. zavisi na tom, jestli je nutna asistence slozek IZS a policie. Pokud je nutna, automaticky se udalost zapisuje do databaze.
to všechno ano, ale to se potom jeden nemůže divit, že dostane hlášku 200m před událostí/nehodou na dálnici, prostě, čím delší je „trasa“ mezi vznikem události a jejím zanesením do mapy, tím horší je taková mapa :-)
Apple sa na Mapy ešte nevykašlal? :D veď to je prepadák odjakživa nie?
Ja se priznam i bez muceni, ze je posledni tri roky pouzivam primarne. Sekundarne mam jeste Here.
Oproti Here jsem si vsimnul, ze ma docela presnejsi vypocet dojezdoveho casu.
no, a jak AM tak Here jsou „jen parodie“ na silniční navigaci v porovnání s GM a hlavně Waze, takže asi tak :-)
Necham te pri tom :)
Taky pouzivam Apple maps a nestezuju si tedy vubec. Bez chybicky makaji jak maji
Pokud vím tak to u nás už taky začíná fungovat a byl jsem z toho celkem překvapený že to zahlásí hlasem…
Cesta Přerov – Napajedla