Bezdrátová sluchátka Marshall v posledních zaznamenala obrovský nárůst v popularitě. Sami jsme jich už v redakci několik měli, včetně vrcholného modelu Monitor II A.N.C, Minor II nebo Major III. A právě poslední jmenovaný model se z kraje tohoto roku dočkal nástupce a do obchodů během několika následujících týdnů dorazí Marshall IV. Měl jsem možnost se s tímto modelem během uplynulých dvou týdnů seznámit, pojďme se tedy podívat na to, jak navázal na svého velice populárního a dobře hodnoceného předchůdce.
Specifikace
O zvukový přednes se starají 40 mm dynamické měniče disponující frekvenčním rozsahem 20 Hz – 20 kHz, citlivostí 99 sB SPL a impedancí 32 Ω. O bezdrátovou komunikaci se stará Bluetooth 5.0 a o provoz pak integrovaná baterie o nespecifikované kapacitě. Ta nabízí naprosto bezkonkurenční výdrž až 80 hodin na jedno nabití, což je v tomto segmentu skutečně neobvyklá hodnota. Sluchátka navíc, kromě dnes už standardního USB-C konektoru pro nabíjení, podporují také bezdrátové nabíjení položením pravé mušle na nabíjecí podložku. Kromě bezdrátového provozu je možné sluchátka využívat i v klasickém kabelovém režimu, v balení se nachází kvalitní točený audio kabel, společně s USB-A/USB-C nabíjecím kabelem.
Provedení
Sluchátka na první pohled zaujmou svou nízkou vahou, která výrazně přispívá k pohodlí (viz níže). Mušle i rám sluchátek jsou z plastu, jejich polstrování je však dostatečné, působí kvalitním dojmem a je pohodlné. Náušníky z koženky budou pravděpodobně trpět stejným neduhem jako všechna podobná sluchátka, tj. v teplých měsících se pod nimi můžete trochu potit, ale s tím se u tohoto materiálu nedá příliš mnoho dělat. Sluchátka jako celek působí velice solidně, nikde nevržou a při používání a manipulaci nevydávají žádné další nepříjemné zvuky. Mušle jsou uchycené na kovových pojezdech, které jsou poměrně bytelné a měly by tak něco vydržet. Design sluchátek je také povedený, byť zrovna v tomto ohledu jde o velice subjektivní záležitost. Z hlediska provedení však není sluchátkům co vytknout.
Ergonomie a ovládání
Totéž se dá říci i o ergonomii, která je velice dobrá. Díky nízké váze a dostatečnému polstrování jsou sluchátka velice pohodlná a to i po několikahodinovém používání. Díky jisté flexibilitě pojezdů držící mušle se navíc sluchátka dokáží částečně přizpůsobit tvaru uší a měla by tak být komfortní pro naprostou většinu uživatelů. Rozsah nastavení pojezdu je poměrně široký a do sluchátek se tak budou vejít i jedinci s většími proporcemi hlavy – zároveň se dají sluchátka pohodlně nosit například s kulichem.
K ovládání slouží klasický více směrný joystick, který nabízí celou řadu funkcí od ovládání přehrávané hudby, hlasitosti, aktivace hlasové asistentky či příjem a odmítnutí hovoru. Žádné další ovládací prvky na sluchátkách nejsou, vše tedy zastane pravá ruka. Na ovládání je velice snadné si zvyknout a jakmile si zapamatujete jednotlivé funkce, ovládání je velice přirozené. Co trochu zamrzí je absence automatického vypnutí. To bylo neduhem u předešlé generace a bohužel jej musíme opakovat i zde.
Zvuková kvalita
Co se týče zvukové kvality, ta potěší všechny fanoušky tvrdší muziky. Od rocku přes všemožné druhy a poddruhy metalu jsou ideálním zvukovým zdrojem pro které jsou sluchátka Marshall naladěná. Dobře si však poradí i s jinými žánry které nabídnou hutný basový projev a řízné výšky. Zvukový projev jako takový je příjemný, adekvátně hutný a poměrně čistý a detailní. Při vyšším vybuzení dochází k drobnějšímu zkreslení, to je však v této kategorii sluchátek normální jev. Pro běžný každodenní poslech je však zvuková kvalita více než dostatečná a troufám si tvrdit, že sluchátka kvůli zvukové kvalitě rozhodně vracet nebudete.
Závěr
Bezdrátová sluchátka Marshall Major III byla velice povedená a nová generace je i přesto posouvají o kus dál. Po zvukové stránce se toho příliš mnoho nezměnilo, nově však sluchátka disponují více než dvojnásobnou výdrží (která byla už u předešlé generace velice dobrá) a moderní konektivitou v podobě USB-C portu a podporou pro bezdrátové nabíjení. Z hlediska provedení a designu není sluchátkům také co vytknout. Ve své cenové kategorii tak jde o velice lákavý produkt, který nemůžeme nedoporučit.
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda-li vadí absence aptx, který v minulé generaci byl přítomen.
Obecne bych se zeptal jake kodeky vubec sluchatka podporuji, povazuji to u recenze sluchatek za zasadni info. Nicmene asi licencni „Marshall“ tuto info moc sdilet nechce, protoze ji nemaji ani na svem webu a ticho je i v ostatnich recenzich co jsem nasel.
Ve finale koupena znacka, kopie designu Marshallu a prumerny zvuk.
Par jejich veci vcetne repro jsem slysel a osobne bych volil jinde.
U iPhonu je to jedno. Ten podporuje pouze AAC.
V nadpisu clanku mi chybi slovo “velicw”
vzhlem k tomu ze je to zrejme nejcastejsi slovo v clanku ….. ktery je celkove velmi povrchni a v ‘tecenzi’ bych ubital srovnani s jinymi konkurncnimi produkty, aby byly uvadene poznatky zasazene do nejakeho kontaxtu …
Absence všech lepších kodeku je dost důležitá informace a nezmínít se o tom v recenzi je poněkud překvapive. Sluchátka tento fakt dost limituje a pouze kodek SBC opravdu nezaručuje kvalitní poslech.
Koupil jsem III v akci taky právě kvůli často citované absenci aptx u IV, ale nevím, jestli je to pravda. Roli hrála i nižší cena. 80 hodin je super, ale vydržím i s 30. Jak dlouho stejně člověk poslouchá v kuse? Usb-c bych bral, ale bezdrátové nabíjení mi nechybí, stejně jen ničí baterku. Celkově za 1900 Kč velká spokojenost, ale nemam porovnání…