Společnost Apple minulý měsíc oficiálně zavedla u svého App Storu systém štítků, s jejichž pomocí se uživatelé mohou lépe zorientovat v tom, jak daná aplikace přistupuje k jejich soukromým údajům. Vývojářům aplikací tak nově vzniká povinnost poskytnout veškeré potřebné detaily o tom, jakým způsobem jejich software sbírá či nesbírá uživatelská data. Fast Company ale v souvislosti s těmito štítky upozornila na zajímavý fakt – společnost Google od okamžiku, kdy se poskytování zmíněných informací stalo povinným, neaktualizovala své aplikace.
Aplikace, aktualizované od 8. prosince loňského roku, musí již povinně na App Storu v sekci informací zveřejnit také vyplněné štítky. Uživatelé si mohli zmíněné štítky v App Storu zobrazit od 14. prosince, kdy Apple vydal operační systém iOS 14.3. Povinnosti zveřejnění štítků s informacemi o využití dat se tvůrci aplikací mohou „vyhnout“ jedním jediným způsobem – tím, že své aplikace jednoduše neaktualizují. Podle Fast Company se společnost Google záměrně uchýlila k této strategii, aby nemusela prozradit, jakým způsobem nakládá s uživatelskými daty. V době tvorby tohoto článku proběhla podle údajů v App Storu poslední aktualizace aplikací od Googlu zhruba před měsícem.
Fast Company upřesňuje, že k poslední aktualizaci došlo konkrétně 7. prosince loňského roku, tedy den předtím, než Apple oficiálně vývojářům nařídil zveřejnění informací o zacházení s uživatelskými daty. Aplikace, které jsou k dostání v Google Play Store pro zařízení s operačním systémem Android, byly ale od 7. prosince standardně aktualizované. Pokud se ale podíváte na kteroukoliv z aplikací od Googlu v App Storu, zobrazí se vám v sekci s názvem Ochrana soukromí v aplikaci upozornění, že příslušné podrobnosti nebyly poskytnuty. V App Storu se pochopitelně najde poměrně velké množství aplikací, které jejich vývojáři příliš často neaktualizují, Google ale rozhodně nepatří mezi vydavatele, kteří by zanedbávali aktualizace svého softwaru. Googlu časem nicméně nezbyde nic jiného, než své aplikace aktualizovat – nechme se překvapit, jaké podrobnosti ve věci ochrany soukromí nakonec uvede.
však to je jasný, nechtějí abychom věděli co dělá s našimi daty, tipický google, na androidu tohle nenaleznete a ke kdo vás tam šmíruje, nebo krade vaše osobní data, to je u Androidu běžné
Chtěl bych být příjemně překvapen, že to lidem nebude jedno, ale obávám se, že většina lidí si řekne „hmm, tak o mě Google sbírá všechno na co v rámci OS dosáhne, ale co s tím nadělám, když tu službu XYZ chci používat“.
Osobně třeba nechápu, proč když si někdo koupí iPhone, tak si tam hned nainstaluje Google Mapy, GMail, Chrome… to už si mohl koupit Android a nemusel z něj Google ta data tak pracně dolovat :-)
Argumentaci „protože jsou nejlepší“ neberu, protože to je relativní a někdy za tím spíš stojí zvyk odjinud (PC, Android) nebo lenost něco změnit, než že by třeba Google Maps byly v ČR lepší než Mapy.cz, nebo že by GMail nabízel něco tak zásadního, co ostatní ne.
no já mám v telefonu od Googlu jenom Youtube, mapy: Apple, vyhedávač safari…
oprava, Safari je samozřejmě prohlížeč
měl byste se jít léčit, pokus si myslíte, že Apple neshromažďuje o uživatelích iOS stejná data, co Google.
měl bys se jít léčit sám, Marečku, Apple shromažďuje data jen nutně potřebná kdežto Google je pravým opakem, dovzdělej se
No offence, ale tvoje víra v „čistotu“ Applu je úsměvná, ale je to každého věc.
Rozdil je v tom ze Google byl xx odsouzen apple ne. Jestli si myslis opak bez se soudit, vydelas miliardy. Jisty je ze podle australskyho soudu android telefon odesila 1.5 GB osobnich dat mesicne.
Spis porad nechapu tu schizu vsech, ze o me nekdo sbira naky data, tak at se koukne kde jsem si co koupil, at se koukne co na mobilu delam, je mi to fakt jedno, do zivota mi to nezasahuje..
Veď to je v poriadku. Iba sa (v tomto priade) chce aby Google priznal dopredu, čo všetko použije. Potom človek, ktorého to zaujíma sa môže rozhodnúť lepšie. :-)
Ale zasahuje. Ovlivnuji se tim volby a dalsi dulezite veci.
to Maggots – jestli je to tobě jedno, je tvoje věc, ale mě to jedno není.
Nechci, aby věděli všichni, kdo od googlu data nakupují, že jsem si koupil cokoliv a kdekoliv, nechci, aby věděli kde se pohybuji a že to google trasuje i bez zapnuté navigace se ví už dávno.
Nechci, aby věděli moje soukromá data, po kterých nikomu nic není a proto raději tenhle sajrajt nepoužívám! :)
Ale jak píšeš, tobě je to fuk, jsi šťastný člověk, neřešíš to! ;-)
Všechno, co tady popisuješ dělá i Apple, má přístup ke tvým datům, využívá je ke svým obchodům atd.
Mas důkaz ?
Tady Marek má naprostou pravdu. Je strašně naivní si myslet, že Google je ten špatný a Apple ten hodný. Jsem uživatel iPhonu X let, ale používám pochopitelně i aplikace od Googlu. Obě společnosti sbírají o nás data. To je prostě fakt.
Je potreba si uvedomit jednu vec. Nic neni zadarmo. Problem je v tom, ze G nechce prozradit jakou cenu „platite“. Mozna by se totiz ukazalo ze az prilis vysokou.
Osobní data mají vetší cenu než ropa.
Zajímave. Dnes aktualizace Gboard.
Apple může „poděkovat“ Googlu za to, že jeho iOS je dnes jakžtakž použitelný. :) Nicméně mám plné pochopení pro potřebu applistů se na Googlu „hojit“ :)))
Já zase nemám pochopení, nebo spíš nechápu tvůj komentář. :)))
Prosím vás, nevíte, jestli Google v tech 1.5 giga měsíčně odesílá i fotky mého údu, když s ním pracuji s Google Chromem? 😁
A není to tím, že byly Vánoce a Nový rok? Že si vzali v Googlu vývojáři volno?
Ano je to tak, jelikož mě na Google Pixel 4 nechodily žádné aktualizace od půlky prosince taky až do včera. Děláte tady z komára velblouda.