Přestože je operační systém macOS možná trochu upozaďován za jeho využívanějšími sourozenci ve formě iOS, iPadOS či watchOS, pozornost si přesto rozhodně zaslouží. Minimálně letošním macOS Big Sur totiž dal Apple světu jasně najevo, že minimálně z hlediska designu nechce hrát s macOS druhé housle, ale chce jej mít graficky stejně “vymazlený” jako své ostatní OS. A nejen to, velmi zajímavé věci pro něj připravil i z hlediska funkčnosti jako takové. S ohledem na tyto skutečnosti se tak dá očekávat, že ani v následujících letech nebude u macOS přešlapovat na místě (jak tomu bylo v minulosti), ale bude se jej snažit posouvat dopředu zajímavými vylepšeními. V následujících řádcích si proto probereme pět vylepšení, která by se nám v chystaném macOS 12, který si svou premiéru odbude v červnu příštího roku, velmi líbila.
Lepší provázanost s iPhonem a Apple Watch
Zatímco spolupráce iPhonu a Apple Watch je na velmi vysoké úrovni, kooperace mezi Macem a Apple Watch na určitých frontách drhne. Přes hodinky jej lze sice odemknout či na něm potvrdit některé věci, které by si jinak vyžadovaly heslo, zrcadlení ovládacích prvků pro přehrávače po vzoru iOS však bohužel chybí. Určitě by proto nebylo od věci, kdyby se macOS v tomto směru zlepšil a například při spuštěném Spotify či Apple Music by se na hodinkách zobrazovaly ovládací prvky. Jasně, nasazení něčeho podobného by si zcela určitě vyžadovalo větší zásah do systémů, jelikož by bylo nutné vymyslet určitou prioritizaci prvků, ale problém by to pro Apple velmi pravděpodobně nebyl. Totéž v bledě modrém se pak dá říci i o aktivaci režimu Nerušit, který lze přes hodinky v tuto chvíli zrcadlit jen na iPhone. Přitom jeho aktivace na Macu by také špatná v žádném případě nebyla.
Stoprocentní spolehlivost
Macy jsou pro mnohé z nás velmi důležitými pracovními či studijními nástroji, z čehož je jasné, že jakákoliv chybovost se u nich neodpouští. Asi to tedy bude znít jako klišé, ale přál bych si, aby byl macOS 12 ve všech směrech naprosto stoprocentní a my při jeho využívání zapomněli například na to, jaké to je zažít záseky při procházení systému či podobné věci. Ty jsou totiž v macOS 11 bohužel čas od času “dostupné” a to i na strojích za vyšší desítky tisíc korun. Například já mám relativně často problémy se Safari, které se při přidávání záložek na pár vteřin pravidelně zasekne, což mi na 16” MacBooku Pro za 70 tisíc korun připadá naprosto směšné a zároveň neuvěřitelně smutné. Dokonalá odladěnost systému je tedy věc, kterou chci příští rok vidět.
Převzetí aplikací z iOS či jejich funkcí
Trochu mě mrzí, že ne všechny aplikace z dílny Applu dostupné na více platformách fungují stejně. Na mysli mám například Počasí, které má svou vlastní aplikaci jen na iPhonu. V případě iPadu a Macu si pak musíte vystačit s widgetem, potažmo přesměrováním na webové stránky poskytovatele dat počasí, což mi však přijde svým způsobem nepohodlné. Podobná situace je i u Zpráv, které se sice od letoška tváří, že jsou přesnou kopií Zpráv z iPhonu či iPadu, ale například taková podpora samolepek jim stále chybí. Jasně, samolepky i Počasí jsou svým způsobem prkotiny, ale přesně ty prkotiny, které dokáží potěšit a zážitek ze systému jakožto celku solidně zpříjemňují, o což by ve výsledku mělo výrobci daného zařízení jít.
Využitelnější Touch Bar
Přestože je tu s námi Touch Bar již od roku 2016, k dispozici je de facto stále v jedné a té samé verzi. Určitě by proto nebylo od věci, kdyby se s ním rozhodl Apple více pracovat a vymyslel pro něj daleko zajímavější využití než je tomu nyní. Na mysli mám například zrcadlení stavového řádku či obecně zrcadlení věcí, které v současnosti zabírají místo na displeji. Potěšila by i hlubší integrace s některými aplikacemi, jelikož právě ta mi přijde v současnosti v mnoha případech vcelku chabá. Že s Touch Barem pracovat bez problému lze dokazují dnes a denně mnozí vývojáři, kteří pro něj připravují aplikace, díky kterému například dostává haptickou odezvu či podobné vychytávky. Právě od nich by se tedy mohl Apple při vývoje vylepšení pro něj inspirovat a posunout tento prvek na novou, lepší úroveň.
Dotažení některých nelogičností k dokonalosti
Letošní macOS 11 Big Sur se mi sice velmi líbí, obsahuje však prvky, které mi přijdou dosti nešťastné. Ocenil bych například to, kdyby byly widgety připnutelné přímo na plochu Macu a ne jen do widgetového centra, čímž bych získal rychlý přístup k daným aplikacím. Další věcí, která by si zasloužila dotáhnout k dokonalosti, je design nativních aplikací z hlediska rychlé manipulace s okny, ve kterých se otevírají. Zatímco v předešlých verzích macOS bylo vcelku zřetelně vidět, kde kurzorem dané okno “chytit” a tím jej přesunout bokem, nyní se jakékoliv podbarvení, které by pomáhalo k rozlišení aktivních a pasivních míst daných aplikací, to tam a rychlé přesouvání kurzorem není tak lehké jako dřív. Proto bych se úplně nezlobil, kdyby se Applu podařilo aktivní a pasivní plochy oken barevně rozlišit a tím napomoci k lepší ovladatelnosti.
A + opravenie chabej batérie.. moj polročný MBP prechodom na Big Sur stratil 1/2 výdrže batérie, myslim ze 5h je na taky stroj veeelmi chabé a žerie mi to nervy
Ak ide o MacBooky a bolo by to na mne (čo samozrejme nie je), tak by som TouchBar buď odstránil alebo prerobil, lebo v takomto stave mi príde kontraproduktívny. Prvý problém vidím v tom, že veľa ľudí, čo používa Mac, využíva aj externý monitor a dodnes neexistuje žiadna externá klávesnica s TouchBarom. Čakal by som konzistentnosť naprieč modelovou radou Macov, ale Mac Pro a iMac Pro Touchbar nemajú a MacBook Pro ho má, takže každé zariadenie sa ovláda svojím spôsobom inak a je v tom zmätok. Druhý problém je umiestnenie – keď píšem, tak hocikedy sa ho nechtiac dotknem a na niečo kliknem a keďže nemá haptickú odozvu ani citlivosť na tlak, tak ani neviem, že som klikol. Dal by som ho vyššie nad klávesnicu alebo ešte lepšie – úplne by som ho vyhodil preč. Keď robím na MacBooku, tak sa pozerám na displeja keďže každá aplikácia má iné rozloženie prvkov na TouchBare, ak chcem niečo stlačiť, musím sa pozrieť dole na Touchbar, stlačiť to a znova hore na displej. O 100% rýchlejšie to spravím klávesovou skratkou a nemusím odvracať zrak.
To ja bych spise uvital kdyby nejak pohli s aplikaci Photos napric platformami.
Dat na velky iPad editaci z iOS je nejvetsi chyba. Opravit funkcnost klonovaci razitka tak, aby se zmeny prenesly do knihovny a tim i na dalsi zarizeni.
Moznost vymazani nepotrebnych wallpaperu by taky byla vec k dobru.
A navratove gesta nejen ve Finderu by byly tresnickou na dortu.
Pokud autor ma na 16” MBP zaseky v Safari, tak ma asi neco hodne spatne napric systemem. Mam na mem starickem MBP 2014 aktualne 320zalozek v hlavnim a 125 zalozek v private a nesleduju popisovany problem.
Uvítal bych návrat placeného modelu aktualizace a tím pádem bez nuceného upgrade :/
Nuceny upgrade? Nikdo te nenuti delat update softwaru.
Na telefonu me mamky stale jede iOS12, na MBA zname jeden Mojave, tak o jakem nucenem upgradu hovoris?
Já bych chtěl v Mac OS Night Shift na externím monitoru, i když zrovna nepatří mezi těch pár Applem podporovaných modelů nebo možnost nastavit spárované HomePody jako zvukový výstup pro počítač a ne jej zapínat přes AirPlay z několika podporovaných aplikací.
Ja by som bol rad, keby sa priloha v maile spravala ako priloha. Aby sa automaticky neotvarala, aby sa neprikladala do tela emailu, aby bola v tej odpovedi, kde ju odosielatel prilozil a nie na konci celeho vlakna a aby vlakno v dlhsej diskusii islo pekne pod sebou a neposuvalo sa do prava.
Ako je eko system uplne super prepojeny, tak je podla mna nativna aplikacia mail uplna tragedia.