Většina uživatelů informace o tom, jakou teplotu má procesor, popřípadě na kolik otáček běží ventilátor, nijak nesleduje. A rozhodně je to logické – uživatelé vlastní jablečné počítače kvůli tomu, aby bezchybně fungovaly a je jim jedno, jaký mají „pod pokličkou“ procesor, jaká je jeho frekvence či teplota, anebo jak rychle se točí ventilátory. Najdou se ale samozřejmě i takoví jedinci, kteří chtějí stav svého Macu či MacBooku sledovat. A přesně těm je určený tento článek, ve kterém se společně podíváme 5 skvělých aplikací pro sledování různých hodnot o macOS zařízení.
Fanny
Hledáte jednoduchou a bezplatnou aplikaci, která vám dokáže v oznamovacím centru v sekci s widgety zobrazit veškeré informace o otáčkách ventilátorů, popřípadě o teplotách CPU a GPU? Pokud jste si na tuto otázku odpověděli kladně, tak je přesně pro vás určená aplikace Fanny. Mnoho podobných aplikací, které se starají o zobrazení informací o systému, je placených – to však není případ aplikace Fanny, kterou si můžete stáhnout a používat bez jakéhokoliv poplatku. Mimo jiné se pak ikona aplikace zobrazí v horní liště, kde si můžete zobrazit totožné informace jako ve widgetu, popřípadě si zde můžete upravit určité preference, aby vám aplikace vyhovovala.
Macs Fan Control
Mezi jednu z nejznámějších aplikací, kterou můžete využít pro správu otáček ventilátorů, a také pro sledování teplot jednotlivých hardwarových součástí, patří Macs Fan Control. Pokud patříte mezi naše věrné čtenáře, tak už jste si dost možná nějakého článku, ve kterém jsme si Macs Fan Control rozebrali, všimli. Osobně tuto aplikaci používám již po dobu několika let. Macs Fan Control je k dispozici ke stažení zdarma. Ve verzi zdarma můžete sledovat teploty a manuálně ovládat rychlost ventilátoru. Pokud si však připlatíte za plnou verzi, tak si můžete vytvořit určité „automatizace“, prostřednictvím kterých si sami určíte, při jaké teplotě se ventilátory roztočí, a jak rychle. Macs Fan Control pak nabízí ikonu také v horní liště, kde si můžete nechat zobrazit teplotní údaj, společně s otáčkami ventilátoru.
TG Pro
V případě, že hledáte aplikaci, která vám zobrazí podrobně veškeré informace o stavu vašeho zařízení, tak je přesně pro vás určená aplikace TG Pro. Tuto aplikaci si můžete prvně zdarma vyzkoušet na 14 dní, poté je nutné provést jednorázovou platbu v hodnotě 20 dolarů. Momentálně je každopádně TG Pro v Black Friday akci k dispozici za pouhých 10 dolarů, tudíž pokud vás nadchne, tak rozhodně neváhejte. Kromě sledování teplot můžete v rámci TG Pro manuálně ovládat veškeré ventilátory, provést test hardwarových součástí, anebo si můžete zobrazit podrobné informace o baterii. Aplikace vás pak může v určitých situacích informovat prostřednictvím klasických notifikací, například o vysoké teplotě procesoru. TG Pro můžete nainstalovat na všechny Macy od roku 2008, což je jedna z exkluzivních vlastností této aplikace.
iStat Menus
Mezi jednu z dalších velmi populárních aplikací, pomocí kterých můžete jednoduše sledovat stav vašeho Macu či MacBooku, patří iStat Menus. Vývojáři tuto aplikaci velmi často různými způsoby vylepšují a přidávají nové funkce. Pokud iStat Menus nainstalujete, tak si můžete přesně podle sebe nastavit veškeré informace, které se zobrazí v oznamovacím centru, popřípadě v horní liště. Tato aplikace vám dokáže například po kupě zobrazit veškeré teploty a vytížení, kromě toho se ale můžete nechat informovat také o počasí, anebo třeba o stavu baterie vaší Magic Keyboard či Magic Mouse. iStat Menus je velmi komplexní aplikace, která nabízí nespočet možností pro personalizaci. iStat Menus si prvně můžete vyzkoušet na několik dní zdarma, po vypršení verze zdarma si musíte zakoupit licenci, kterou momentálně seženete s 66% slevou, a to za necelých 5 dolarů.
coconutBattery
Poslední aplikací, kterou si v rámci tohoto článku představíme, je coconutBattery. I této aplikaci už jsme se na našem magazínu věnovali, a to především u návodu pro zjištění počtu cyklů u baterie MacBooku, iPhonu či iPadu. Jak už název aplikace napovídá, tak v ní najdete veškeré informace o baterii. V rámci coconutBattery si můžete kromě počtu cyklů nechat zobrazit také maximální kapacitu baterie, společně s její teplotou a celkovým stavem. Nechybí ani informace o tom, za jak dlouho se vaše baterie kompletně nabije. Zkrátka a jednoduše, pokud chcete vědět naprosto vše o baterii nejen vašeho MacBooku, tak je coconutBattery přesně pro vás. Tato aplikace je k dispozici zdarma s funkcemi, které většině z nás budou dostačovat. Nechybí však také verze Plus, která za 10 dolarů nabízí několik funkcí navíc.