Letošní jablečná vývojářská konference WWDC20, která proběhla v červnu, se stala konferencí, na kterou všichni jableční příznivci dlouho čekali. Apple totiž v rámci své prezentace představil vlastní počítačové procesory Apple Silicon, a to po boku macOS 11 Big Sur a dalších operačních systémů. První zařízení s Apple Silicon procesory se měly objevit do konce letošního roku, a pokud pravidelně sledujete dění v jablečném světě, tak víte, že jsme se doopravdy dočkali, a to minulý týden. Apple totiž na poslední jablečné konferenci představil čip M1, vůbec první čip z rodiny Apple Silicon. Společně s tím pak přišel také MacBook Air, 13″ MacBook Pro a Mac mini, které již čipem M1 disponují.
Co se pak týče macOS 11 Big Sur, tak tento operační systém byl vydán 12. listopadu, tedy dva dny po samotné poslední konferenci. První veřejná verze macOS Big Sur vyšla dlouhou dobu po vydání veřejných verzí ostatních systémů, a to především z důvodu dlouhého testování. Svým způsobem se dá říci, že si Apple vydání macOS Big Sur také šetřil, aby mohlo dojít k vypuštění právě po startu „nové éry“. Nutno však podotknout, že přechod na vlastní procesory Apple Silicon rozhodně není jen tak. Vzhledem k tomu, že čipy M1 využívají jinou architekturu než doposud, tak se museli dát do práce také vývojáři – tedy pokud chtějí, aby jejich aplikace bez problémů na Mac zařízeních s macOS Big Sur fungovaly.
Pokud jste si jeden z výše zmíněných Maců s procesorem M1 již objednali, tak po přečtení předchozího nyní možná máte strach z toho, že vám nebudou fungovat vaše oblíbené aplikace. Opak je však pravdou, jelikož Apple počítal se vším – pokud tedy vývojář aplikace s verzí určenou pro Apple Silicon nepřišel, tak existuje řešení. Tohle řešení se nazývá Rosetta 2, což je jednoduše řečeno „překladač“ kódu. Tento překladač dokáže vzít kód z aplikace, která je určená pro procesory Intel (jejich architekturu), a poté jej přeložit pro zařízení s procesory Apple Silicon. První Rosettu Apple představil již při přechodu z procesorů PowerPC na Intel před několika lety a nutno podotknout, že tehdy fungovala bez větších problémů. Očekává se tedy, že i Rosetta 2 na tom bude podobně, ne-li lépe.
Nové aplikace na seznamu
Samozřejmě je ale o dost ideálnější, když vývojáři přijdou s verzí aplikace, která je určená přímo pro architekturu čipů Apple Silicon. Některé z vás určitě zajímá, jaké aplikace už procesor M1 podporují, popřípadě budou brzy podporovat. Jeden podobný článek už jsme vám přinesli, tudíž tento lze svým způsobem považovat za jakési pokračování. Jednou z dalších aplikací, která přichází s podporou M1, je například Pixelmator 2.0. Tato aplikace je určená pro úpravu fotografií a mimo jiné přichází s úplně novým designem, který zapadá do macOS Big Sur. Kromě toho se uživatelé dočkají také celkového zjednodušení používání. Dobrou zprávou je, že Pixelmator 2.0 bude také schopen naplno využít 16 jader Neural Engine pro strojové učení – kupříkladu díky těmto jádrům budou uživatelé schopni provést zvětšení rozlišení obrázku se zachováním detailů a ostrosti až 15x rychleji. Nová verze Pixelmator 2.0 s podporou Apple Silicon přichází již 19. listopadu.
V případě, že patříte mezi dlouhodobé uživatele macOS, tak už jste dost možná slyšeli o velice populární aplikaci Ulysses, která je určená pro zapisování textů. Tato aplikace nabízí podporu Apple Silicon již nyní, kromě toho pak přichází s novým revizním režimem a dalšími funkcemi. Aplikaci Ulysses s podporou Apple Silicon můžete již nyní stáhnout zde. Před několika dny jsme se dále dočkali vydání beta verze aplikace DaVinci Resolve 17, která je určená pro úpravu a stříhání videí. Nutno podotknout, že tato beta verze již taktéž podporuje Apple Silicon, kromě toho pak verze 17 přichází s více než 300 změnami a novými funkcemi. Další aplikací, která podporuje Apple Silicon, je také FusionCast. Tato aplikace je určená pro jednoduchý převod podcastu na video. Zmínit pak můžeme i BBEdit či klient pro správu Twitteru s názvem Aviary. Před několika dny se pak na seznam přidaly také aplikace Darkroom, Fantastical či djay Pro AI.
„… o dost ideálnější“ ?!
Grrrr!
vypadá to, že kompatibilní už je i celá knihovna na Steamu :-D
https://youtu.be/Cu8gEq-Os_E
zkouška
Tak na mojom MacBook Pro M1, zatiaľ ide cez Rosetu2 všetko okrem Pythonu, ktorý zhavaroval pri preklade na m1 (prvé spustenie aplikácie po inštalácii) a problémy má klient pre TIDAL streaming (stále padá pri uložení nastavení).
Natívne apky reagujú rýchlo ako na iPhone, iPad aplikácie fungujú skvele (vyskúšal som Authy pre iPad) takže zatiaľ veľmi dobre. V prvý deň používania (5 hodín) som vybil cca 40 % batérie a robil som upgrade macOS z 11 na 11.0.1 a inštalácie, sync dát z cloudu atď. Ani raz sa nespustilo aktívne chladenie.
Zažil som prechod z PowerPC na Intel – vtedy PowerPC prestali podporovať po 2 rokoch. Uvidíme ako to bude teraz. Zatiaľ spokojnosť.
A zkoušel jste Parallels Desktop? Díky.
To nie ale zato má macOS predinštalový Boot Camp Assistant, ktorý po spustený vypíše hlášku: „Boot Camp Assistant cannot be used. – This Mac does not support Boot Camp.“ Parallels skúsim stiahnuť zajtra, no nepredpokladám úspech
V Parallels stejne rozjedes jen ARM systemy, napr Linux for ARM. Na win 10 zapomen.
ahoj tak hlasim ze pod m1 som uspesne rozbehal windows 10 arm pochopitelne arm pod parallels zial je to troska komolikovane chce to urcite skusenosti ale na nete su uz aj navody ako na to
Zkousel jste prosim obnovit zalohu z TimeMachine? Zda to funguje korektne a dostanu predchozi nastaveni ze stareho Macu (kde je jeste starsi system) na novy vcetne vsech nastaveni sytemu, prihlaseni do mailu apod. Pripadne zda se pretahnou i programy ktere zatim nejsou prepsany na M1 ale po spusteni se prekompiluji Rosetou a funguji.. Diky
Obnovu z Time Machine som neskúšal, lebo ju nepoužívam. Myslím si žeby s tým nemal byť problém – obzvlášť ako migrujete s macOS 11 Intel na macOS11 M1. Rosetta2 funguje automaticky a ak tam nebude nejaký bug, malo by to ísť. Dnes som nemal čas, ale zajtra skúsim MS Office, lebo ešte nie je vonku verzia pre M1
Mě se tyhle dohady zdají nepodstatné. Apple jasně na keynote řekl, že všechny aplikace, které fungují na Macích s Intelem pojedou díky Rosettě i na Macích s čipem M1. Takže jak Photoshop, tak Parallels, tak právě i ten Steam.
Apple nikdy nerika celou pravdu.