[Jelikož dnes vychází macOS Big Sur pro veřejnost, rozhodli jsme se jeho recenzi publikovanou na LsA o víkendu zviditelnit znovu. Snad některým z vás pomůže zodpovědět otázky, které si můžete před instalaci pokládat.]
Před pár měsíci jsme se dočkali představení nových jablečných operačních systémů. Konkrétně Apple v červnu na vývojářské konferenci WWDC20 představil iOS a iPadOS 14, watchOS 7, tvOS 14 a macOS 11 Big Sur. Zatímco první čtyři vyjmenované systémy už má veřejnost k dispozici, operační systém pro Macy je stále dostupný jen pro vývojáře a veřejné beta testery. Dobrou zprávou však je, že nedávno vyšla jeho Golden Master verze, což znamená, že je veřejné vydání tohoto systému za dveřmi – konkrétně nejspíš už v průběhu následujícího týdne. Oznámení termínu vydání totiž očekáváme na úterní Keynote. konkrétně vyjde už dnes. V redakci už několik měsíců macOS 11 Big Sur testujeme, pojďme si tedy společně říct, jaký vlastně je.
Po stránce designu je vše jinak
Hned po prvním spuštění macOS 11 Big Sur vás zaujme kompletně přepracovaný design, který se až nápadně podobá jablečnému systému pro iPady, tedy iPadOS. Design chystaného macOS Big Sur je mimo jiné o mnoho modernější a Apple se rozhodl ostré hrany vyměnit za zaoblené, což se samozřejmě ne každému musí líbit. Design je zcela subjektivní záležitost a zatímco mi osobně se macOS Big Sur líbí, tak od ostatních uživatelů už jsem slyšel, že nově systém vůbec nepůsobí profesionálně, a že se Apple snaží co nejvíce přiblížit právě iOS či iPadOS. Pravdou ale je, že se podle všeho o tohle kalifornský gigant doopravdy snaží. Pokud byste si vedle sebe postavili jablečné produkty a zapnuli na nich displej, tak zjistíte, že se do vzniklá řady macOS vlastní vůbec nehodí. To se však (naštěstí) s macOS Big Sur mění – rozhodně ale nemusíte mít strach z toho, že by někdy došlo k sloučení macOS a iPadOS. Kalifornský gigant totiž hned několikrát uvedl, že se nic takového nechystá.
Rozdíly mezi macOS Catalina a macOS Big Sur:
Nový Dock a ovládací centrum…
Kompletního designového přepracování se mimo jiné dočkal také Dock. Ten kromě kompletně přepracovaných ikon nativních aplikací přichází také s novým pozadím, které je opět o něco kulatější. Samotné ikony aplikací se pak z kompletně kruhových změnily na čtverce se zaoblenými hranami. Většina aplikací třetí strany samozřejmě na tyto změny nebyla připravena, a tak jsem prvních pár týdnů po představení macOS 11 Big Sur mohli hned na první pohled prostřednictvím ikony poznat, která aplikace patří mezi ty nativní, a která nikoliv. Změn jsme se poté dočkali také v pravé části horní lišty. Zde nově naleznete ikonu oznamovacího centra (dva přepínače pod sebou). Pokud na tuto ikonu klepnete, tak se vám zobrazí ovládací centrum, které je opět podobné tomu z iOS či iPadOS. Konkrétně zde najdete možnosti pro nastavení Wi-Fi, Bluetooth, AirDropu a popřípadě režimu Nerušit. Nechybí zde ani posuvníky pro jednoduché nastavení jasu a hlasitosti, úplně dole se pak nachází ovládání přehrávání. Díky ovládacího centra tedy můžete klidně z horní lišty odstranit veškeré ostatní ikony určené ke změně předvoleb – vše totiž přehledně najdete v ovládacím centru.
…společně s oznamovacím centrem a widgety
Změnami prošlo také oznamovací centrum, společně s kartou Dnes. V rámci macOS Big Sur už se nenachází přepínač mezi jednotlivými zmíněnými sekcemi – vše se nachází v jednom panelu. Pokud jej chcete otevřít, tak je nutné klepnout na datum, které se nachází v pravém horním rohu, což znamená, že ikona menu z macOS Catalina a starších je taktéž fuč. Po otevření oznamovacího centra už se v horní polovině můžete podívat na oznámení z aplikací, anebo z webových stránek, níže pak naleznete widgety, které se dočkaly přepracování stejně jako v iOS či iPadOS. Upravit si kromě rozmístění můžete i velikost těchto widgetů – konkrétně si můžete vybrat ze tří velikostí. Widgety mimo jiné reagují na světlý a tmavý režim a pokud se ptáte, zdali je možné jejich umístění na plochu, tak vás zklamu. Umisťování widgetů na plochu tedy zůstává exkluzivitou pro iOS.
Přepracované aplikace
Obrovských změn, a nikoliv jen těch designových, se dočkaly také nativní aplikace. Největší změny konkrétně proběhly v aplikacích Safari, Zprávy a Mapy, byť poslední zmíněnou aplikaci moc uživatelů zajisté na Macu nevyužije. Co se týče Safari, tak to se dočkalo kompletně přepracované domovské obrazovky. Na tě si kromě oblíbených stránek můžete nechat zobrazit například seznam četby, panely z iCloudu či zprávu o soukromí. Se zprávou o soukromí má poté co dočinění ikona štítu, která se nachází nalevo od adresního řádku. Safari se totiž v macOS Big Sur dočkalo obrovského vylepšení bezpečnosti a soukromí. Pokud na ikonu štítu klepnete, tak si můžete zobrazit, zdali webová stránka, na které se nacházíte, kontaktovala nějaké trackery – pokud ano, Safari ve sledování zamezí. Ve zprávě o soukromí na domovské obrazovce si pak můžete zobrazit, kolik trackerům za celý týden Safari zabránilo v sestavení vašeho profilu. Veškeré rozšíření pro Safari nyní najdete ve zvláštní kategorii v App Storu, dále se můžete těšit na přepracovaný design panelů. Přibyla také aplikace Překlady, avšak ta není k dispozici pro český jazyk, takže je zbytečné o ni nějak dále mluvit. Apple se u Safari chlubí, že je až o 50 % rychlejší než Google Chrome, a také úspornější.
Jak už jsem zmínil v odstavci výše, tak se změn dočkala také aplikace Zprávy. I tato aplikace se až náramně podobá verzi z iPadOS, v tomto případě je ale možné podobnost jednoduše vysvětlit. Apple se totiž rozhodl, že aplikaci Zprávy z macOS Catalina nebude dále vyvíjet. Sáhl tak po Projectu Catalyst, díky kterého mohou vývojáři jednoduše přenášet aplikace z iPadOS na macOS, a přechod aplikace Zprávy pomocí něj jednoduše provedl. To znamená, že se Zprávy podobají verzi z iPadOS jak po designové stránce, tak po té funkční. Využít můžete konečně možnosti pro jednoduché připnutí oblíbených konverzací, mimo to pak můžete tvořit rychlé odpovědi a v rámci skupinových konverzací pak zmiňovat konkrétní uživatele, díky čemuž zůstane v konverzaci pořádek. Změn se pak dočkalo také nastavení skupiny – konečně existuje možnost pro jednoduchou změnu fotografie a názvu. Nechybí pak možnost pro posílání samolepek Memoji a vyhledávání v konverzacích. Safari společně se Zprávami patří mezi nejvíce pozměněné aplikace v macOS Big Sur a za sebe mohu říci, že jsou změny naprosto perfektní – rychle se na ně zvyká.
Další užitečné změny
Určitých změn se poté dočkaly také Mapy, každopádně většinu těchto změn v tuzemsku nevyužijeme, takže se nejedná o nic důležitého. Kromě přepracování aplikací došlo také k dalším, již méně výrazným, avšak i přesto velmi důležitým změnám. Do aplikace Fotky přibyly editační nástroje pro jednoduché vylepšení vašich fotografií. Mimo jiné už jsme vás na našem magazínu informovali o automatickém přepínání zařízení při používání AirPodů – pokud tedy posloucháte hudbu na Macu a někdo vám zavolá na iPhone, tak se AirPody automaticky připojí k telefonu a po skončení hovoru opět zpět na Mac. Zmínit dále můžeme přepracované zvuky, které se k designové stránce macOS Big Sur hodí o mnoho více. Rychlejší je také provádění aktualizací, což bylo znát při instalaci každé nové beta verze. Po vzoru iOS jsme se dočkali také Optimalizovaného nabíjení baterie, pomocí kterého dochází ke snížení opotřebení baterie a k prodloužení její životnosti.
Resumé
Někteří z vás se dost možná ptají na to, zdali mají na macOS Big Sur vůbec aktualizovat. Odpověď na tuto otázku je jednoduchá – rozhodně ano. Je naprosto jasné, že si na nový design budete muset zvyknout, každopádně čím dříve to budete mít za sebou, tím lépe pro vás. Jádro systému macOS Big Sur je stále stejné a můžete mi rozhodně věřit když řeknu, že jsme se dočkali především zkrášlení systémů a pár nových funkcí, které už většina z vás zná z iOS či iPadOS. Po výkonnostní stránce jsem s macOS Big Sur neměl ani jediný problém – systém od své první verze, až na pár opravených chybek, běží naprosto parádně a bez jakýchkoliv pochybností. Po stránce stability si taktéž nemohu stěžovat – v prvních beta verzích sice sem tam nějaká aplikace tzv. spadla, ale postupem času se Applu podařilo systém naprosto perfektně vyladit, za což si rozhodně zaslouží pochvalu – vždyť sami víme, jaké byly první týdny s macOS Catalina. Fiasko z minulého roku se tedy neopakuje a já mohu macOS Big Sur jedině doporučit.
funguje výborně, mohli by už konečně přejít na dvouletý cyklus u MacOS a dávat jen nějaké větši updaty.
tez Betu testujem niekolko dni… narazil sem vsak na jeden problem a to s aplikaciou Winbox pre Mikrotik routery. Po spusteni aplikacia nabehne, akonahle dam pripojit k routru, macbook zamrzne :Kernel Panic.
S ostatnymi aplikaciami som zatial problem nemal
To máte ten port přes Wine? Počkal bych, na novou verzi, až bude Big Sur vydaný pro veřejnost ..
ano je to cez Wine. Skusal som viacere verzie, rovnaky problem je u vsetkych.
Uf, no tak to je problém. Snáď sa na to nevykašlú a opravia to. Apple alebo vývojár. Čo staršie verzie, neskúšali ste?
Tiež by v MK mohli vyrobiť niečo oficiálne aj pre macOS, nie len pre win.
rovnaky problem je u viacerych verzii. Skusal som aj oficialnu 3.21 pre Mac OS Catalina a tiez aj poslednu 3.27.
Tiez by som rad uvital neaku nativnu pre Mac OS.
Na verziiu BS 11 beta to bolo o.k. ale na BS 11.01 mi pada Apple TV apka na Macbook Air 2020.
Mně nefungovalo několik aplikací správně. Např luminar 4. Tak jsem se vrátil. Navíc ten vzhled mi přišel horší. Hlavně ikony a tmave téma
Tmavé téma je tam už od cataliny🤣 A nefunkční aplikace v betě nejsou problémy applu..
Není tam náhodou už od Mojave?
Jj, od Mojave :-))
Je to možné :) Byl jsem si jistý Catalinou, tak jsem raději napsal toto. Furt pointa je taková, že stěžovat si na tmavé téma, které tu je tedy již druhým (třetím) rokem mi přijde mimo.
Nemá někdo zkušenost, jak to jede Macbook Pro Mid 2014? Mám Mojave a nerad bych si pokazil plynulost systému. Vyvolení si zajisté pamatují, co provedl tehdy revoluční iOS 7 se staršími zařízeními…
Mám stejný MacBook Pro, 13” 2014, s MacOS Catalina, zatím si nemůžu stěžovat, na nový MacOS jsem též zvědavý.
Vi nekdo jak do safari vratit pri otevreni noveho panelu top sites? Od nove verze tam vytukavam stranky jak idiot, predtim mi stacilo kliknout
Top stránky jako takové už v safari 14 nenajdete. Je tam pouze domovská stránka kterou si můžete upravit dle potřeby.
„zdali mají na macOS Big Sur vůbec aktualizovat. Odpověď na tuto otázku je jednoduchá – rozhodně ano“. Za mě tedy rozhodně NE!! Po aktualizaci na mi v práci zůstala bezcenná krabice v podobě tiskárny za 100t. Nikdo(jak výrobce, tak ani Apple dodnes nezajistili opětovnou funkčnost systému). Zařídil jsem se sám nákupem starého Macbook pro s El Capitan, vypnul komplet přihlášení k netu a tiskárna jede jako nová.
Takže…není všechno zlato co se třpytí ;)
Prosím, o jakou tiskárnu se jedná? Abych nedopadl stejně?
Epson SureLab D700
Poučení pro příště, nekupovat výrobky, které serou na podporu…
A které by jste doporučil?
Co má společného Apple s tím, že Epson sere na podporu?
Co má společného Epson s tím, že Apple sere na podporu?
NEKUPOVAT APPLE SRÁČE-E!!!!!! ALE NORMÁLNÍ PC, KDE TI VŽDYCKY VŠE POJEDE NA 100%, NAROZDÍL OD APPLE!!!!!
OMFG!!!!!!!!!!!!!
Pokud byste se podíval na web Epsonu, zjistil byste že problémy budou vyřešeny během prosince 2020.
Od toho Apple vydává betaverze aby mohli vývojáři upravit své produkty.
A vy si myslíte že na Windows to tak není? Víte kolik (drahých) tiskáren přestalo po přechodu na W10 fungovat? Holt to chce dávat si bacha a pokud to jde, nekupovat tiskárny které se bez proprietárních ovladačů ani nehnou, nebo s tím prostě počítat.
Brácha urcite
Mne prestal po 5 tej bete BS fungovat MAC ako externý monitor v TD móde.
Mate s tym nejake skusenosti.
Dakujem
Testoval to prosím někdo ma macbook air 2020 ?
Jede to v pohodě nebo raději nechat stávající os ? Díky za info
Aktualizovala jsem na nový mac air 2020 a hrůza! Nafackovala bych si :D Nesoudím vzhled, ale baterka nevydrží tolik jako před aktualizací. Nedělám na tom žádně náročné práce. V porovnání s předchozí verzí se to nedá srovnat. Technickým věcem nerozumím, ale tohle je vidět hned. Dříve jsem nabíjela 1x za dva dny, teď musím každý den a (opakuji) nedělám na tom nic, co by žralo baterku. Takže moje rada je, nechte zatím stávající. :)
Mám presne ten istý problém.. výdrž batérie klesla, takže buď urobím downgrade, alebo obnovím továrenské nastavenia..
Věřme, že si autoři nebrali inspiraci z Kerouaca – cituji Wikipedii: Big Sur je dílo o úpadku a rozkladu, podrobným záznamem fyzické nemoci, paranoie a absolutní zkázy ducha i těla ;) https://bit.ly/3kpLejd
To u Apple jde především, Apple ja posluhovač SATANA! Chce rozklad a úplné otroctví pro iOvce, už teď se mu to docela dobře daří a šelma 666 v podání Apple a jeho pekelných produktů, které iOtroci kupují. Ale ještě není pozdě zbavte se všeho od Apple a obraťte se na pravou víru Světla, Lásky a Boha, jen tak uniknete peklu.
Windows s vámi.
…zřejmě slušně oddíl…
Testoval prosim nekdo vmware horizon client 5.5.0 zda jede v tom BS?
Dik za info.
Píše se, že Apple se u Safari chlubí, že je až o 50 % rychlejší než Google Chrome, ale to mi je k ničemu i kdyby byl rychlejší o milion procent, když nemá tak základní věc, jako je Sppe Dial, kde si můžu pohodlně nastavit karty s oblíbenými stránkami i s náhledy. Takhle je Safari pouze hloupý prohlížeč, bez přidané hodnoty oproti konkurenci. Ale kdyby tam byl Speed Dial i za peníze jako plugin, pak by to pro mně mělo smysl.
Takže je vlastně hloupý v tom, že nepodporuje rozšíření jako chromium :D Takže vlastně není hloupý, ale tobě nenabízí to, co vyžaduješ. A s Big Sur by mohlo přibýt více rozšíření, jelikož k tomu je apple konečně otevřenější.
Ano, pro mě je ten prohlížeč hloupý, když mi neumožní mít doplněk podobný „GroupSpeedDial“, kde mám po spuštění dlaždice náhledů s webama, které preferuji. Ale taky doufám, že se to s příchodem BigSuru zmnění. Pak přejdu ráda.
staci pouzit Google http://mrloh.se/2015/09/speed-dial-for-safari/
Parallers Windows běží bez problémů?
Nezaznamenal jsem žádný problém.
Jak je na tom baterie na MacBoocích Pro? Mám 16” z 2019 a nevím jestli aktualizovat?
Ač jsem se toho bál, tak mě Big sur zvedl rychlost Imacu 2020 o nějakých 20%, rychleji otvírá appky a okna, samotné aplikace od Adobe mi taky běží výrazně líp. Zatím žádné větší bugy….
Až na pár drobností (ikon) se mi BigSur líbí, ale protože Adobe CS6, zůstanu u High Sierry nebo El Capitana. Můžná upgradnu Catalinu, co mám nainstalovanou jen kvůli firemní licenci na CC. Uvidíme, adobe už mě tolik neživí abych soukromě přešel na cloud.
Nevíte, prosím, někdo jestli jde Big Sur instalovat z externího disku? Mám málo místa a i když jsem smazal všechny iOS zálohy tak mi ještě cca 4GB chybí. Myslel jsem tedy, že bych instalační soubor přesunul na ext.disk s z toho instaloval.
Dlouho jsem zvažoval instalaci, jelikož Catalina mě zrovna moc nenadchla….. a měl jsem u zvažování zůstat. Mám naprosto zhrouceného minimaca, v tuto chvíli nejde spustit ani přes Internet recovery. Je to docela prémiová konfigurace, ještě Intel Core i7, pokud se to vůbec ještě podaří rozchodit, tak tam dám Mojave, který mi seděl z verzí Mac OS poslední dekády asi nejvíc (a vlastně byl na mini instalován). Zjistil jsem, že s tímto problémem nejsem zdaleka sám. Pokud tedy na funkčnosti daného počítače závisíte, instalaci rozhodně NEDOPORUČUJI.
Rovněž nejsem vůbec příznivcem designu à la hračkářství. To je ovšem ve srovnání s mým problémem naprostý detail.
zatím jsem našel jednu chybu a to
– při přepínání systémových ICC v CMS má Big Sur sekundové zpoždení doprovázené různobarevnou show. Chvilku nechápete jestli se jedná o úmysl a nebo chybu. Možno ta tak má být a je to jen první náznak, že Apple se odvrací od grafiky a víc směřuje k mainstreamu. Doufám, že to grafiky a fotografy neodradí.
Po aktualizaci na Big Sur mohu mac book air 2017 zahodit. Nejde s nim delat. Vse je taaaaakkk poooooomaaaaleeee. Des! A to potrebuji vytvaret dokumenty. Neaktualizovat.