První bezdrátovou nabíječku od Applu si asi každý z nás představoval jinak než jak ji Apple nakonec představil. Ještě před dvěma týdny většina fanoušků doufala, že si již za pár dní budou mít možnost položit vedle sebe hodinky, iPhone a AirPods na AirPower. To se bohužel nestalo realitou a Apple místo toho představil nové řešení ve formě své první bezdrátové nabíječky, která nese označení MagSafe. Ti, kteří používají Macy, již nějaký ten pátek tento název dobře znají. Bohužel tak, jak jsem miloval MagSafe na svém MacBooku, tak stejně tak nemám rád MagSafe v jeho nové podobě. Hned na úvod musím zdůraznit, že se v následujících řádcích budu bavit o MagSafe pouze jako o nabíječce pro iPhone, nikoli jako o magnetickém řešení na zádech iPhone 12 Pro, které naopak považuji za jednu z jeho nejlepších vychytávek. Recenze MagSafe bude tedy souviset výhradně s nabíječkou a s tím, jak Apple vyřešil své bezdrátové nabíjení po svém.
Nabíječka MagSafe je bezdrátová nabíječka, která oproti ostatním na trhu nabízí minimalistický design skrývající v sobě velmi silné magnety. Používat ji můžete s jakýmkoli telefonem nebo produktem, který je kompatibilní se standardem Qi, ovšem pravé „kouzlo“ nabízí až s iPhone 12 a 12 Pro, které ve svých zádech ukrývají protipólné magnety, díky kterým se nabíječka pevně spojí s telefonem a dojde tak k připojení na neideálnější místo, kde lze dosáhnout rychlosti nabíjení příkonem 15W. Abyste mohli nabíječku využít, musíte si k ní buď dokoupit adaptér nebo ji připojit do thunderbolt 3 konektoru, který dokáže nabídnout 15W. Apple nabízí 20W adaptér s USB-C konektorem za cenu 590Kč. Celé řešení vás tak při ceně nabíječky 1190Kč vyjde na 1780Kč. To není na Apple až tak vysoká částka, ovšem jedná se o částku, za kterou koupíte téměř jakoukoli bezdrátovou nabíječku na trhu.
Nabíječka samotná je vyrobena z hliníkového obalu, do kterého je vložen gumový střed. Ten však nevystupuje ani o milimetr nad hliníkové tělo a tak pokud byste se rozhodli nepoužívat s iPhonem obal, budete připojovat vždy hliník na sklo, což jednak udělá poměrně velkou ránu při každém dosednutí magnetů na místo, ale hlavně se obávám, že po půl roce denního používání zkrátka nějaký ten škrábanec na telefonu nebo i nabíječce samotné bude. Samozřejmě většina lidí svůj telefon nosí v obalu, ale i tak, je slyšet klapnutí, i když samozřejmě ne tak velké, jako v případě kontaktu hliníku s hliníkem. K nabíjecí podložce je pevně připájen metrový kabel, který je zakončen USB-C konektorem. Pokud pak používáte Apple Watch, zjistíte okamžitě, že je MagSafe nabíječka vlastně to stejné, co nabíjecí kabel pro Apple Watch a budete se ptát sami sebe, proč tuto nabíječku Apple nemohl prodávat už pět let.
Odpověď je poměrně jednoduchá. Nabíjet na ni totiž cokoli jiného než nejnovější iPhone nemá moc velký význam. Nabíječka je totiž tak malá, že budete muset každým telefonem bez magnetu šmejdit tak, abyste našli ideální místo pro nabíjení. Když na ni totiž položíte například AirPods, téměř celou ji překryjete. Zpracování je, jak je u Applu zvykem, opět na té nejvyšší úrovni, ovšem samotný kabel na mě nepůsobí zrovna nejodolnějším dojmem a na první pohled působí levněji než kabely, které dostanete k iPhone.
Bezdrátové nabíjení jsem měl vždy spojeno s extrémní mírou svobody a pohodlnosti. Sám mám v pracovně na stole pod iMacem jednu bezdrátovou nabíječku a na nočním stolku druhou. Když se ve tři ráno vzbudím, jen sáhnu intuitivně po telefonu, zvednu jej z nabíječky, mrknu na něj a zase jej položím zpátky. Vše je zcela intuitivní, rychlé a pohodlné. Když chci stejnou věc udělat s MagSafe a iPhone 12 Pro, nastává zásadní problém. Potřebuji totiž dvě ruce, jelikož iPhone zkrátka z nabíječky jednou rukou nemáte jak sundat. Nabízí se jediná možnost – zkrátka za něj „zarvat“ a čekat, zda se dříve odpojí magnet od iPhone, nebo vytrhne kabel z adaptéru.
Jednou rukou tedy podržím kabel, druhou rukou sundám telefon. Jakmile jej chci položit, nastává celkem peklo. Nabíječka je totiž extrémně malá a poslepu ji budete hledat jen velmi těžko. Musíte se tedy podívat, kde konkrétně leží a nebo zkrátka šmejdit telefonem po nočním stolku a čekat až se ozve rána. Jakmile totiž najedete telefonem nad nabíjčeku, ozve se skutečně rána. Jiné slovo mě nenapadá. Zvuk, kdy na sebe dopadnou magnety je skutečně hlasitý a obzvlášť v noci jej slyšet rozhodně nechcete.
To, co jsem vám popsal na nočním příběhu, platí z hlediska pohodlí samozřejmě vždy, když chcete telefon nabíjet. To, že jdete kolem stolu a prostě zvednete telefon je nemyslitelné – musíte použít obě ruce. Pokud pak Apple zamýšlel, že MagSafe bude fungovat stejně jako MagSafe u Macu, pak opět nedomyslel fakt, že je nabíječka těžká a velká a vy rozhodně nechcete nechat něco tak velkého a těžkého padat na svůj stůl, pokud byste se tedy smířili tím, že se vám dříve nebo později vyrve kabel z adaptéru nebo se rovnou vyrve ze samotné nabíječky. Víte, vždy jsem měl za to, že mi mají nové produkty především vylepšovat nebo usnadňovat život. Bohužel ať přemýšlím jak přemýšlím, nenapadá mě vůbec žádný rozdíl mezi tím, když připojím do Lightning konektoru kabel a když použiju MagSafe nabíječku.
Apple sice tvrdí, že jsou magnety nutností pro to, aby zajistil rychlé bezdrátové nabíjení, které je 2x rychlejší než při použití jakékoli jiné Qi nabíječky, ovšem je stále ve výsledku 2x pomalejší, než při použití silného adaptéru připojeného do Lightning konektoru. Pomocí rychlého nabíjení přes Lightning totiž nabijete iPhone 12 Pro z 0% na 50% za 30 minut, s nabíječkou MagSafe je to 60 minut. Telefon pomocí silného adaptéru přes Lightning nabijete kompletně za zhruba 1 hodinu a 20 minut, v případě MagSafe nabíječky je to o hodinu déle.
Pokud se pak podíváme ke konkurenci, ta dnes běžně nabíjí bezdrátově příkonem 15 watů a žádné magnety k tomu nepotřebují. Xiaomi pak umí nově nabíjet bezdrátově až příkonem 30 watů, ovšem je pravdou, že k tomu potřebujete speciální nabíječku s aktivním chlazením. Porovnáním s konkurencí chci však říci především to, že se mi zdá, že platíme v podobě magnetu poměrně velkou daň za rychlé nabíjení. To je totiž v případě MagSafe nabíječky jediná výhoda magnetu a přesto dosahujeme jen stejného výkonu, jaký dokáže konkurence bez magnetu a nejedná se ani zdaleka o maximum, kterým je konkurence schopna své telefony nabíjet bezdrátově.
Celá MagSafe nabíječka mi připadá jako obyčejná snaha Apple přijít na trh jako první s řešením pro jinak naprosto geniální MagSafe port a peněženka se mu zdála tak trošku málo. Přispěchal tak s adaptérem, který mě osobně nedává žádný smysl jak z hlediska pohodlí, tak bezpečnosti nebo zpříjemnění života. Osobně Apple skutečně miluju a ani nevíte, jakou radost mám vždy, když představí skutečně nový produkt. Tentokrát však dle mého osobního názoru šlápl hodně vedle a znovu opakuji, samotné magnety na těle iPhone jsou naprosto perfektní věc, ovšem nabíječka v pojetí Applu, je zkrátka tak nějak o ničem.
- Nově představené Apple produkty bude možné zakoupit kromě Apple.com například na Alze, Mobil Pohotovosti či u iStores
Pro vás sice smysl nedává, pro jiné ale ano. To je prostě věc názoru. Váš názor je jasný, ale ji mohu mít jiný a to je podstatné.
Máte naprostou pravdu, klidně jej sem napište. Pokud máte nabíječku doma, máte ji otestovanou, pak budeme jen rádi, když se s námi podělíte o názor.
No ja to mam tak, ze chci nabijet neprerusovane, takze pokud uz vecer pouziju bezdratovku a nekdo mi pise, tak pak jako kokot drzim telefon i s tou obrovskou bezdratovkou. Tady vim, ze se mi kvuli par zpravam, nebo notifikacim zbytecne nabijeni neprerusi. Jednou to asi nevadi, ale pokud to udelate 10x a kazdy den, na baterce se to projevi. Samozrejme pak je zde mozne pouzit kabel, ale asi je to opravdu priprava na bezkonektorovou budoucnost.
Mimochodem velke procento zavad u telefonu s USB je prave poskozeny, nebo znecisteny nabijeci konektor.
Neprojeví – baterce tohle vůbec nevadí. Vadí jí, když se vybíjí pod 20% nebo nabíjí nad 80% a to obzvlášť, když tam zůstává dlouho. Naprosto souhlasím s článkem. Tohle ztrácí komfort bezdrátového nabíjení a taky tam nevidím rozdíl v tom, mít to normálně na kabelu…
Prostě stručně řečeno je to jen malý náznak budoucnosti,protože magnety rozjede i konkurence,maximální vytíženost,tak jako kecy o 5G,jelikož i tam je rozhodnuto ,takže 21 rozjezd a 22 běžně skoro všude:)
náznak budoucnosti ? ….mototorola Z magnety měla už v roce 2016 a dalo se k tomu připojit baterky, reproduktory i profi foťák a ne jenom nabíječka, která jak bylo popsáno v článku správně postrádá smysl, protože ano jestli zapojím kabel nebo přicvaknu a pak musím odcvaknout nabíječku je časově i funkčně naprosto stejné, proto Motorola tehdy magnetickou nabíječku nedělala.
Ta priprava snad nejak souvisi s nabijeckou nebo s magnetem v iPhone? Jak souvisi powerbanka s tputo nabijeckou? Ja jsem v clanku zhruba 3x zminil ze samotne magnety v iPhone jsou naprosto super….
Já to nepochopil už při představení. Magnety super, ale tneto kus plechu co se k ním připojuje smysl dávat prostě nemůže.
No, popravdě mi přijde, že že ta středová guma kroužek na kraji lehce převyšuje. Klapnutí které zazní se mi i docela líbí. Co mě štve je krátký kabel. Mám zásuvku vedle stolu na zemi a je to fakt tip top a to leží na kraji stolu. Budu ještě muset vymyslet jak a kam ji umístit. Relativně pomalé nabíjení mě taky štve, ale nabíjel jsem zatím jen jednou, tak uvidíme za čas. Celkově, žádný zázrak, ale vnímám to jako první krok do nového rozměru nabíjení od Applu, tak proč ne.
Je to bastl… u IP11pro stejně jako jakéhokoliv telefonu, odpojím kabel a podívám se. Tady musím rovněž použit obě ruce abych odpojil – odtrhl kabel s kolečkem. Takže žádný rozdíl. Jen v kabliku, který je opravdu fórový, ve srovnání s kabelem ke klasické nabiječce. Navíc rychlost je stále 1/2 drátu v lepsim případě. Takže za mě fakt ne-e. Je to jen bastl…
Naprosto souhlasim s recenzi. Vcera mi dorazila spolu s iPhone 12 Pro. Vyzkousel jsem, zjistil ze je k nicemu a dal do skrine
Romane, mate naprostou pravdu. Ta nabijecka je spatny vtip Applu a vy jste evidentne slapl timto nazorem na kuri oko zdejsich fanboyu. Ale nenechte se jimi znechutit, jim dava smysl vse :) at se dari!
Jsem zvědav, jak dlouho vydrží kabel. Vypadá, že je takový jak je dodáván k Iphone. Při sundání nabíječky bude mhoho lidí tahat za kabel a pak se budou divit, že jim nejde..
Kez by byl alespon takovy…..
Jedina moznost je potom asi pripevnit nabijacku ku podlozke obojstrannou paskou alebo do nejakeho stojanu.
To mě přesně také napadlo… :)
uz na to autor temer prisel “ nenapadá mě vůbec žádný rozdíl mezi tím, když připojím do Lightning konektoru kabel a když použiju MagSafe nabíječku” … z meho pohledu to je prave ten duvod a skvela vlastnost, k cemu je to dobre. proste do budoucna odstranit uplne konektor pri zachovani pocitu pevneho pripojeni k iphonu. to je, jak to vnimam ja. kdo chce kabel a bez omezeni pouizivst iphone v ruce dal, tak toto je reseni, az nebude zadny konektor. ten kdo si chce v noci zvedat telefon, tak si poridi jinou nabijecku, ale asi to kazdeho nenapadne, tak je to lepsi napsat ;)
Az nebude….. kdyby nebyl…. no vidite a on je. Omlouvam se ze jsem si dovolil zkritizovat neco co jste evidentne na vlastni oci ani nevidel. Pekny den
Ta nabijecka je strasnej nepodarek
tak ho nekupuj niekto ťa núti?
Asi bude potreba tu nabijecku nejdriv prilepit silnou oboustrannou paskou na stul. Stejne jako lighning docky. Ty jsou taky o nicem, dokud se neprilepi. Nizka vaha, telefon skace, zveda se i se stojankem. Pritom samotny dock je vysoke kvality. Po prilepeni ke stolu ten samy dock pusobi mnohem lepsim dojmem protoze drzi a ani se nehne.
Jinak, magsafe je mozna proste nahrada lightningu, ne nahrada bezdratove podlozky. Takova priprava na odstraneni lightningu. I kdyz, USB komunikace pres to asi nefunguje, co?
Mě dostává fůrt ten odkaz na magsafe od Macbooku. Proč to spíš nesrovnáváte s nabíječkou od Apple Watch ? Ta přeci k tomu má blíže hlavně vzhledově. Jinak s tím nočním stolkem to je na zváženou , tam vidím to že pokud máte kabel s magsafe vedenou za stolkem tak při odpojování bych se spíš obával zapadnutí nabíječky za stolek. Pokud je nabíječka vedena z boku stolku nebo ze předu , což zrovna není pro čistý design nic praktického ale někdo to tak nůže mít tak bych zas neviděl důvod proč to odpojovat. Stačilo by vzít telefon i s nabíječkou podívat se kolik je hodin a vratit na stolek. Další, kvalita kabelu , to je to čeho bych se obával jestli je to klasika v podání Applu. Před představením se spekulovalo nebo bylo i pár úniků že Apple bude dodávat v balení kvalitnější kebely, něco ve stylu Alza power . Toto se nekonalo ? To jen že jsem si teď na to vzpomněl . Děkuji.
To, že se to nekonalo vidíte sám na fotografiích a je to zhruba 2x uvedeno v článku a i v komentářích.
Děkuji za milou odověď. Ještě bych se rád dotázal, kdy uděláte něco se sekcí diskuze, tím myslím odstranění nemilé věci kdy při projíždění komentářů přestane vyskakovat okno pro odpověď. Děkuji pěkně a přeji všem v redakci krásnou sobotu ;)
Nejlepší recenze jakou jsem kdy četl.
clanky pana redaktora Zavrela me taky bavi cist, za me vede jeho nedavny clanek „Apple to opět dokázal: Třetí rok po sobě vylepšil stejný telefon“
To mě přesně také napadlo… :)
Takze tak nejak po precteni toho vseho si rikam, a k cemu vlastne byl magsafe na notebooku? Protoze tam taky mohl byt konektor a drzel by lip. S magsafem jsem mel neustale problem v posteli, kde stacilo aby se ntb mirne zaboril do periny a uz doslo k odpojeni. S ubc c se mi to nedeje, a navic lze pouzit jakoukoliv PD nabijecku, presto vsichni neustale vzdychali po magnetu, ted ho maji, a je to spatne. :-)
Myslim si, ze u macbooku byla myslenka ohledne magsafe takova, aby kdyz treba zakopnete o kabel (nebo i pripad pocitace v posteli) tak aby se konektor nenicil nebo vam nekdo nestrhnul pocitac ze stolu – magSAFE
Řekl bych, že jste úplně nepochopil k čemu má tato nabíječka sloužit. Nemá to být bezdrátová nabíječka, ale naopak drátová, jako náhražka za lightning do budoucna. Porovnávat to tedy s bezdrátovými nabíječkami nedává moc smysl, u klasické bezdrátové nabíječky nebudete telefon držet v ruce, pracovat na něm a zároveň nabíjet. Toto má být kontaktní nabíječka.
Vzhledem k tomu, že se podle spekulací plánuje iPhone bez konektoru, tak dává smysl u přechodných modelů osadit telefon oběma variantami, aby poté, až dojde k úplnému přechodu bylo k dispozici příslušenství.
S kvalitou kabelu s Vámi ale plně souhlasím.
O tom se s vámi vůbec nepřu, spoustu věcí v životě nechápu, ale upřímně proč tedy poté Apple uvádí – citace z Apple.cz: „S nabíječkou MagSafe je bezdrátové nabíjení naprostá pohoda. Dokonale zarovnané magnety přichytí iPhone 12 nebo iPhone 12 Pro a postarají se o rychlejší bezdrátové nabíjení příkonem až 15 W.“
je třeba ten jejich „marketérský“ jazyk brát s rezervou, jejich safírová skla čoček se taky poškrábou na úrovni obyčejného skla
Evidentne to nepochopil ani samotný Apple. :-D
Musim souhlasit s autorem clanku. V soucasne podobe tato nabijecka opravdu zadny smysl nema. Bohuzel.
A doby, kdy Apple odebere nabijeci konektor (treba pristi rok dle spekulaci), se uz ted obavam.
Co cekam v pristich letech:
Bude jen MagSafe, ktere sice ma nabijet 15W (ktere od 18 nebo 20 W se zda blizko) – presto nabiji 2x pomaleji nez kabel.
Telefon se tedy bude nabijet velice pomalu.
Lidi na to zacnou nadavat.
Aby lidi nadavat prestali, Apple bude muset zmensit baterii – bude nabita driv.
Lidi zacnou nadavat na malou vydrz telefonu.
A tak porad dokola, jak uz to zname za posledni roky.
Ale budeme mit novy procesor a tenší telo 👌👍
Mam Xko. Cekam kazdy rok na nejakou fajn fičuru. Pro 12ku jsem byl temer rozhodnuty. Mela prinest ……., ale nakonec neprinesla. Tak cekam dal. Jen nevim, ceho se vlastne dockam. Katastrofy v podobe odstraneni nabijeciho konektoru ??? No, nemuzu se dockat 😱😳😩😢
Cekam na AW, ktere nebudou uplne stejne jak ty predesle 😢
Cekam, az konecne doladi iOS 14 …..
Porad jen cekam 😢😢😢
Kdyby se jednalo o první bezdrátovou nabíječku na světě, tak to odtrhávání telefonu od magnetu pochopím, ale dneska to je směšné. S neexistencí nabíječky v balení, další lapsus.
Paradoxem je, že mi výborně slouží pro iPhone Qi nabíječka od reprodoktorku Sony, má sametový povrch, nic nepoškrábe, svítí, když nabíjí a nabíjí i přes docela silné kožené pouzdro. Nic jiného nepotřebuji. Úplně chápu recenzi, možná se chystá nějaké další zázračné použití, ale udělali by líp, kdyby byla mělká jamka na zádech a nabíječka konvexní. Nebo aspoň slabší magnet. Kde je to řešení s nabíjením na dálku, jak se o něm mluvilo před dvěma lety?
…realitu :D
Je to fakt vtipný. Tohle se opravdu nepovedlo. Léta používáme doma magnetické konektory jak na ipad, iPhone, tak androidi telefony, sluchátka, atd… Nemusíte nic hledat, dá se odepnout jednou rukou, žádná rána, atd… Tohle je od Apple vážně nedomyslene. Škoda. Ale aspoň ušetříme :-). Doufejme že se příště Apple polepší :-).
Co používáte za „magnetické“ konektory?
Třeba tenhle, nebo jiný ze stovek dostupných modelů
Let’s shop together on AliExpress with new user coupons
Your US $1.00 in coupons are here!
https://a.aliexpress.com/_mNTX4IH
Mě nikdy nedávala smysl jakákoliv bezdrátová nabíječka. IP mi vydrží nabitý celý den a přes noc ho nabíjím přes lightning. V práci mám na stole bezdrátovou nabíječku Belkin a vedle lightning kabel k iPadu. A když už se výjimečně stane, že přijdu do práce s nenabitým telefonem, tak je mi úplně jedno jestli ho položím na Belkin nebo do něho strčím lightning, stejně tak jako když nabíjím iPad.
Dobrý názor, ale kupodivu spousta lidí nežije stejně jako vy…
Nicméně ta nabíječka takhle opravdu nedává smysl…
Sedm let starý Nexus 5 měl v originálním příslušenství taky magnetickou bezdrátovou nabíječku. Nic nového pod sluncem.
Jj. Nexus je boooží proto se prodává jak na běžícím pásu :)))
PS: Co je to ten Nexus??
Zdravím, dá se nabíječka napevno něčím přilepit na jedno místo? Pak by pro mne dávala smysl.. Díky!
Já má tuto nabíječku přilepenou oboustrannou lepenkou k nočnímu stolku a je to paráda, takže za mě super.