Ako určite všetci vieme, iPod Classic je prenosný prehrávač od firmy Apple. No možno nie každý vie, že práve toto zariadenie znamenalo v roku 2001 absolútnu revolúciu. Bolo to vôbec poprvýkrát čo sa vám do vrecka zmestilo 1 000 vašich najobľúbenejších pesničiek. S podobnými slovami ho Steve Jobs 22. októbra/října 2001 predstavil. („1,000 songs in your pocket“). Toto zariadenie znamenalo revolúciu po všetkých stránkach. V prvej generácii bol použitý extrémne malý HDD. Malý bol hlavne rozmerovo. Poďme sa teda spoločne pozrieť, ako prebiehal celý vývoj tohto revolučného zariadenia od roku 2001 až po súčasnosť.
iPod 1. generácie
Ako je už vyššie spomenuté, iPod bol predstavený 22. októbra/října 2001 . Bolo to prelomové zariadenie. Apple na ňom použil displej s uhlopriečkou 1,8 palca. Ovládanie bolo intuitívne pomocou mechanického Scroll Wheel. Táto generácia mala dve série. Prvou z nich bola tá, ktorá bola vyrábaná od 22.9.2001. Táto séria disponovala 1,8″ palcovým HDD s pamäťou o veľkosti 5 alebo 10 GB, ktorá pribudla do ponuky 21. marca/března 2002. Bola dodávaná iba v bielej farbe. Prvá generácia a prvá séria nebola kompatibilná s Windows, čiže si ju mohli dovoliť len užívatelia Mac OS. Neskôr predstavená druhá séria už kompatibilitu s platformou Windows prináša, no len cez službu Musicmatch. Druhá séria sa do predaja dostala 17. júla/července 2002. Podobne ako prvá séria, aj táto bola dodávaná len v bielej farbe, no iba s kapacitou 5 GB. Dňa 12.12.2002 pribudli do ponuky aj limitované edície a tak ste si mohli kúpiť iPod v limitovanej edícii Madonna, Tony Hawk, No Doubt či Beck. Konektivitu oboch sérií zabezpečoval FireWire port.
- Čtěte také: Zpátky do minulosti: iPod 1. generace
iPod 2. generácie
Táto generácia bola predstavená 17. júla/července 2002. Podobne ako prvá generácia, iPod 2. generácie bol dodávaný len v bielej farbe. Konektivitu taktiež zabezpečoval FireWire port. Kapacita zariadenia bola 10 GB alebo 20 GB, čo boli na tú dobu úctyhodné kapacity pre hudobný prehrávač. podobne ako v druhej sérii prvej generácie ste si mohli vybrať s rovnakých limitovaných edícií. iPod 2. generácie taktiež spolupracoval s platformou Windows len pomocou programu Musicmatch. Ovládanie po prvýkrát zabezpečovalo na dotyk citlivé Scroll Wheel.
iPod 3. generácie
Kompletne redizajnovaný prehrávač Apple predstavilo 28. apríla/dubna 2003. Táto generácia iPodu bola postupne predstavená v troch sériách. Prvá z nich bola svetu predstavená 28.4.2003. Bola predávaná len v bielej farbe a v pamäťových kapacitách 10, 15 a 30 GB. Spočiatku bolo na pripojenie k Windows potrebné zaobstarať si rovnaký program ako pri predchádzajúcich generáciách, no neskôr prišlo iTunes 4.1, ktoré už bolo kompatibilné s platformou od Microsoftu. Druhá séria 3. generácie iPodu priniesla zmenu pamäte. Okrem 10 GB, ktoré zostali zachované, druhá revízia prišla s 20 a 40 GB internej pamäte. Táto séria bola „vypustená“ 8. septembra/září 2003. A napokon posledná tretia séria, ktorá bola predstavená 6. januára/ledna 2004, priniesla navýšenie minimálnej kapacity pamäte z 10 na 15 GB. iPod tretej generácie po prvýkrát prináša aj USB konektivitu, no nie tak ako ju poznáme dnes, že pomocou jediného konektoru sa dá nabíjať aj synchronizovať. Tento USB port vedel len synchronizovať a na nabíjanie naďalej slúžil FireWire port.
- Čtěte také: Zpátky do minulosti: iPod 3. generace
iPod Classic 4. generácie
O tomto iPode sa dá povedať, že ho zastihla evolúcia najviac. Je to práve preto, že ako jediné zariadenie Apple prešiel v jednej generácii od klasického dvojfarebného displeja k farebnému. Mal 4 revízie. V prvej mal tento iPod dve pamäťové kapacity, a to konkrétne 20 a 40 GB. Verzia s 20 GB bola predávaná v bielej farbe a v špeciálnej dvojfarebnej červeno-čiernej edícii U2. 40 GB verzia mala len bielu farbu. Po prvýkrát tu bol použitý Click Wheel, rovnaký ako poznáme dnes a aký bol v tej dobe iba na iPode mini, teda na predchodcovi dnešného iPodu nano. Druhá revízia prichádza s označením iPod Photo. Prvýkrát bol použitý farebný displej s GUI, v ktorom sa dali prezerať fotky. Tento iPod prišiel s dvomi veľkosťami pamäte, konkrétne 40 a 60GB. Bol ponúkaný len v bielej farbe. Tretia revízia sa žiadnych zmien nedočkala, no znížila sa minimálna kapacita pamäte na 30 GB. Napokon štvrtá revízia bola predávaná v dvoch pamäťových kapacitách – 20 a 60 GB. Táto séria niesla označenie iPod with color display. 20 GB verzia štvrtej revízie tohto iPodu bola ponúkaná v troch farebných variantoch a to boli biela, biela edícia Harry Potter a červeno-čierna edícia U2. Konektivitu naplno zabezpečoval USB a FireWire port. Všetky série iPodu Classic 4. generácie mali 1,8-palcový displej s rozlíšením 220 x 176 pixelov.
iPod Classic 5. generácie
V tejto generácii nastali aj dizajnové zmeny. Zväčšila sa uhlopriečka displeja z pôvodného 1,8 palca na 2,5 palca pri rozlíšení QVGA, čiže 320 x 240 pixelov. iPod Classic 5 bol predávaný postupne v dvoch sériách. Prvá mala kapacitu pamäte 30 alebo 60 GB a s výnimkou limitovaných edícií bolia ponúkaná v čiernej a bielej farbe. 30 GB verzia dostala aj špeciálnu bielu verziu Harry Potter alebo červeno-čiernu verziu U2. Druhá séria piatej generácie dospala pamäť s kapacitou 30 a 80 GB. 30 GB variant bol ponúkaný v červeno-čiernej edícii U2. Inak mala druhá séria tiež čiernu alebo bielu farbu rovnako ako prvá séria 5. generácie. Konektivitu tejto generácie plne zabezpečoval USB port.
iPod Classic 6. generácie
Veľa ľudí a analytikov predpovedá, že súčasná generácia iPod Classic je jeho poslednou. Postupne bola predávaná v troch sériách. V prvej z nich nájdeme kapacitu zariadenia 80 alebo 160 GB vo farbe Silver alebo Black. Druhá séria priniesla len jednu jedinú voľbu kapacity zariadenia a ňou bola 120 GB verzia. Prišla v rovnakých farbách ako prvá séria. No a napokon súčasná séria, čiže tretia séria 6. generácie iPodu Classic je predávaná len ako 160 GB model v rovnakých farbách ako jej predchodca. Konektivitu plne zabezpečuje USB rozhranie.
- Čtěte také: Recenze iPod Classic – stará dobrá klasika
Mám pocit, že ipod měl od první generace 1,8″ disk a ne 2,5″ jak je uvedeno v článku! Dále si myslim, že současný ipod je označován jako 7. Generace a ne 6. generace třetí serie.
@hammerfallxyz: máš samozřejmě pravdu, už to opravili
Disk z 1st GEN zde:
http://zkrat.me/Cp
Díky za snahu. Jen doplním. U „dvojky“ nebyl Scroll Wheel ale Touch Wheel. Vámi chybně uváděný „na dotyk citlivý Scroll Wheel“ je kočkopes. U dvojky se již nic netočilo.
Hlavně to neberte jako nějaké machrování z mé strany, autorů článků si vážím. Chyb je ale na tomto serveru nějak moc.