Léto uteklo jako voda a žáci a studenti se vrátili do školních lavic. V souvislosti s návratem do škol v aplikaci Rakuten Viber probíhala velice zajímavá anketa, které se zúčastnilo přibližně 185 000 lidí. Tento průzkum, který se konal ve 24 zemích světa, mezi nimiž byla i Česká republika, ukázal, že uživatelé aplikaci využívají společně s hlavními nástroji pro online vzdělávání k zajištění komunikace. Celkově více než 70 % uživatelů potvrdilo, že Viber budou v novém školním roce používat ke komunikaci s rodiči, učiteli a studenty.
Od začátku pandemie COVID-19 uběhlo již několik měsíců a školy po celém světě nyní zvažují, jak zahájit nový školní rok. V některých zemích se žáci vrátí do tříd a budou dodržovat daná pravidla pro sociální kontakt, v jiných půjde o kombinaci školní docházky a distančního vzdělávání a někde se bude pokračovat v online výuce, která se stala poměrně populární formou.
Absolutní většina účastníků z České republiky, tedy 86% uživatelů, kteří svůj názor vyjádřili v anketě v oficiální komunitě Viber Czech Republic, souhlasí, aby školní rok začal běžnou prezenční výukou ve třídách. Mezi učiteli, kteří na stejnou otázku odpovídali v komunitě Viber průvodce pro učitele, to bylo dokonce 90%.
Ať už výuka začne jakkoliv, je jasné, že bude zapotřebí nových způsobů výuky a způsobu, jak zajistit, že žáci a studenti mají přístup ke studijním materiálům. Viber může studentům a učitelům posloužit jako užitečný nástroj pro komunikaci, ať už výuka bude probíhat ve třídách nebo doma.
Z celkového počtu účastníků odpovědělo průměrně 22% účastníků, že Viber používají jako hlavní nástroj pro vzdělávání na svém počítači a mobilu nebo tabletu. V Maďarsku a na Ukrajině to bylo dokonce téměř 27% a 24%. Celkově se ankety zúčastnili uživatelé ze zemí západní Evropy jako je Německo, Francie nebo Velká Británie, střední a východní Evropy, Asijsko-pacifického regionu a Blízkého východu a severní Afriky.
Zajímavým zjištěním bylo, že většina účastníků odpověděla, že v novém školním roce nevyužijí Viber pouze ke komunikaci s učiteli a studenty, ale také s ostatními rodiči. Viber je díky svým vlastnostem, mezi které patří široké spektrum služeb od video hovorů přes skupinové hovory a ankety a zabezpečení komunikace šifrováním, efektivním doplňkem vzdělávání, ať již probíhá v online nebo offline formě.
„Před rokem se 100% online výuka zdála jako něco z daleké budoucnosti. Vzhledem k pandemii COVID se ale stala realitou během několika týdnů. Jako rodič sám používám Viber ke komunikaci se svými dětmi, protože je to nejbezpečnější možnost komunikace a protože si nepřeji, aby o nich různé společnosti sbíraly informace. V posledních několika měsících jsem ale viděl, že Viber používají pro komunikaci mnozí rodiče, učitelé a studenti, aby tak mohli pokračovat ve vzdělávacím procesu. Jsme velmi rádi, že Viber může učitelům, studentům a rodičům nabídnout flexibilitu a bezpečnost,“ řekl Djamel Agaoua, CEO Rakuten Viber.
Pro pomoc učitelům pokračovat ve výuce, otevřel Rakuten Viber v mnoha zemích Evropy speciální komunity, kde se učitelé mohou dozvědět o funkcích, které aplikace nabízí pro využití ve vzdělávání. V České republice je to komunita Viber průvodce pro učitele.
V blízké budoucnosti uvede také Rakuten Viber nové funkce, jako kvízový mód v anketách, připomínky v „Moje poznámky“ a vylepšení galerie. Na konci předešlého školního roku byl Viber využíván jako nástroj pro vyučování po celém světě. Podle interního výzkumu, který Rakuten Viber uspořádal v osmi zemích střední a východní Evropy na konci školního roku, uvedlo 65% učitelů, že Viber využili jako nástroj, který jim pomohl komunikovat se studenty na různá témata týkající se výuky.
Může mi autor přiblížit, čím je viber aplikací pro vzdělávání? Není to prachobycejna chatovací aplikace, která neumí nic víc než například whatsapp a další desítky podobných? Když jsem jej asi před dvěma roky měl, nikdo z mých přibližně 40 lidi kolem mě jej nemělo nainstalovaný, takzvaně neštěkl po něm ani pes. Já jako rodič bych si v dnešní době do iPhonu viber určitě nedal, nevidím ve něm vyssi bezpečnost než v iMessage nebo FaceTime, tak jaký bych měl důvod podle autora článku, který zmiňuje bezpečnost jako výhodu.
no, a právě o ten „cross-platform“ jde, protože iM a FT jsou limitovány jen na Apple zařízení.
Každá aplikace je limitovaná „komunitou“.
Vždy se daná komunita MUSÍ dohodnout prostřednictvím čeho budou komunikovat. Žel iM a FT jsou výhradně pro a všichni nemusí mít a tak se hledá řešení jinde a „nějaké školy“ používají Wiber – víc bych v tom nehledal…
A co rodiče, co mají tlacitkove telefony. Stále jich je dost. Ti dostanou mobil od školy? Nebo jim na nej škola dá?